Viktoria kirjad

Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
10.05.2022 kell 10:46

Eile ei saanud pikalt uinuda... alles vastu hommikut... kella 6 paiku jäin magama... Mõtteid on peas lihtsalt nii palju ja emotsioone ja uudiseid. Eile mind lausa ehmatas (heas mõttes), kui sain teada, et Tallinnas hakkavad Eesti näitlejannad Venemaa saatkonna juures minu kirju ette lugema. Ma ei arvanud, et meie kirjavahetus sinuga nii suureks kasvab. See on minu jaoks väga oluline! Oluline on olla ära kuulatud!

Praegusel ajal on vaja igal pool rääkida Ukrainas toimuvast. Olen tänulik kõigile, kes on mind kuulanud ja minu sõnumeid edasi levitavad, olen tänulik kõikidele Eesti ajakirjanikele, kes on minu kirju kajastanud ja kunstnikele, kes heategevuseks maale annetanud. Olen tänase aktsiooni korraldamise eest samuti väga tänulik. Olen tänulik selle eest, et kirjad tõlgiti vene keelde, nii et veelgi rohkem inimesi saavad teada tõde. Ootan juba põnevusega, kuidas minu kirjad kõlavad.
Ma olen tänulik, et niipalju inimesei seisavad headuse eest! Inimesed, te olete uskumatud! Suur tänu kõige eest! Aitäh toetuse eest!

Vahel tundub mulle, et see kõik on üks pikaleveninud ja väga painav unenägu, mis on kestnud 76 päeva... aga paraku see on reaalsus... Kõik need sündmused ei lase mu sisemisel tulel kustuda, ei lase lootusel hajuda. Olen siiralt tänulik Eestile ja Eesti rahvale kõige eest, mida te teete Ukraina ja Ukraina rahva heaks! Me ei unusta seda kunagi... Need on lood, mida ma räägin oma lastele ja lastelastele...

Aga sõjalainel... Venemaa sõjaväelaste rohkuse tõttu ei õnnestunud eile korraldada miitingut "Herson on Ukraina!". Kõigi turvalisuse huvides jäeti see ära... aga aktivistid riputasid linnapargis puu külge Vene okupandi kuju, millele oli kirjutatud: "Me riputame rašistid lehtede asemel puudele."

Venelased pidasid samas oma paraadi ja filmisid seda. Katustel oli kõikjal näha snaipreid, kes hoidsid linlasi eemale, et keegi ei segaks nende võigast sekkumist, kui nad nõukogude-aegsete lippudega lehvitasid ja Venemaale truudust vandusid. Vastik ja häiriv on see kõik. Miks nad juba tagasi Venemaale ei lähe!

Esialgsete hinnangute kohaselt on alates märtsist umbes 45% Hersoni elanikest linnast lahkunud ja kogu piirkonnast on iga viies inimene oma kodu pidanud maha jätma. See on lausa katastroofiline arv. Järjest lahkuvad ka minu sõbrad... mu hea sõber, kunstnik Marianna Tarish lahkus hiljuti läbi Krimmi. Nüüd on ta Gruusias. Sealt plaanib ta edasi Poola jõuda. Loodan, et kõik läheb hästi ja ta jõuab sinna, kuhu plaanis.

Kirjutasin juba, et meie mets põleb alates 1. maist... Alles eile pääsesid tuletõrjujad metsatulekahju kustutama. Kõik lähedalasuvad asulad on üleni suitsuga kaetud, hingata pole midagi... elanikud peavad kandma marlimaske ja istuma kodudes.

Ukraina luure andmetel saabus hiljuti ajutiselt okupeeritud Hersonisse isehakanud DPR-i juht Denis Pušilin. Arvatakse, et tema saabumine on seotud Ukraina-vastaste provokatsioonide korraldamisega 9. mail, samuti Hersonis plaanitud võltsreferendumi kiirema läbiviimisega.
Hersonis tahavad Vene sissetungijad saata 2000 kohalikku elanikku võitlema Ukraina relvajõudude vastu. Meie parlamendi poolt tuli selline hoiatus, et mehed saaksid end hoida.

Käivad jutud, et sissetungijad asustavad Hersoni elanike tühjaks jäänud korteritesse Vene õpetajaid. Usaldusväärsed andmed on vähemalt kolme korteri hõivamise kohta, milles hakkavad nüüd elama "Vene õpetajad". Ma väga, väga loodan, et see pole tõsi. Ma läheksin hulluks, kui teaksin, et minu kodus on elama asunud vene okupant, kui ma samal ajal olen linnast lahkunud. Mis saab, kui ühel hetkel, omanikud siiski tagasi tulevad...

9. mail röövisid Novaja Kahhovkas tsiviilriietes ja Georgi lintidega inimesed Irina Petrova, kes on jalgpallitreener. Mehed olid joobes ja viisid noore naise sunniviisiliselt politseijaoskonda, kus ta siiani on. Rohkem infot pole... Loodan, et Irinaga saab kõik korda... See on lihtsalt õudus!

Eile toimus raketirünnak Odessale. Plahvatusi on toimunud seitsme ringis. Kuulsime, kuidas raketid meist üle lendasid... iga kord oli selline rahutu ja ärev tunne... Sellega on võimatu harjuda... Mürskude tagajärjel süttis Odessas kaubanduskeskus...

Mariupolis üritab Vene armee õhku lasta silda, mida mööda evakuatsioon on toimunud. Viimasel evakueerimisel Azovstali tehase territooriumilt eraldasid sissetungijad ühe naise ja tema väikese 4-aastase tütre Alisa. Emadepäeval jõudis Zaporožjesse vaid Alisa, ema asukoht on siiani teadmata! Nutsin pikalt, kui seda lugu kuulsin... Süda murdub iga kord, kui selliseid uudiseid loen... Loodan, et Alisa näeb siiski oma ema...

Ja on nii palju lugusid, mida me ikka veel ei tea... Kohati on tunne, et tahaks kogu maailmale karjuda, palun aidake see põrgu peatada... Aga meie lootus ja usk helgemasse tulevikku ei kustu! See on meie maa ja me ei anna seda kellelegi!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
09.05.2022 kell 11:43

Vaatasin eile II maailmasõja mälestuspäevale pühendatud videot meie presidendilt Volodõmõr Zelenskõilt. Ma ei suutnud pisaraid tagasi hoida... kurjus on kestnud juba pea sada aastat... ajalugu kordub. Mis saab maailmast, kus me elame? Me ilmselt veel ei tajugi selle tragöödia ulatust... mõjutusi saab ilmselt veel mitu põlve...

Selle nimel, et mina praegu elan ja hingan, peavad paljud meie sõdurid surema ja mitte ainult sõdurid... Ka nende sõnade kirjutamise ajal, sureb keegi Ukraina pinnal sõja tõttu... just nagu meie esivanemad 77 aastat tagasi... Ma olen seda varemgi öelnud, aga kordan end taas, et olen väga tänulik meie armeele! Tänulik igale Ukraina sõdurile! Tänulik meie presidendile ja valitsusele! Tänulik kõikidele riikidele, kes Ukrainat on toetanud! Koos me selle põrgu kord peatame...

Venemaa täiemahuline sissetung Ukrainasse on vallandanud suurima rändekriisi pärast teist maailmasõda. Alates 24. veebruarist on Ukrainast lahkunud üle 5,5 miljoni elaniku. Enamik neist, kolm miljonit, on senini Poolas. Kõik ootavad koju naasmist!

Ma ei suuda lõpetada mõtlemist Mariupolile... See, mis selle linnaga juhtus ja mis praegu seal toimub, on vastuolus kõigega, mida ma maailmast tean, vastuolus inimlikkusega... Ma ei suuda seda ikka veel ette kujutada, et enam pole tervet linna... linna, kus elas 500 tuhat inimest... Praeguseks on kõik hävitatud, linn on maa pealt pühitud... Ainult varemed... ja sajad tuhanded luhtunud saatused...

Mariupoli kaitsjad on hävitanud umbes 2,5 tuhat sissetungijat, haavata on saanud veel umbes 5 tuhat vaenlast. Meie vaprad kaitsjad võitlevad mitte ainult Ukraina, vaid kogu vaba maailma eest! Venelaste isu ainult kasvab, kui nad saavad jagu meist, ei takista neid miski edasi liikumast.

Täna toimuvad viies venelaste poolt okupeeritud linnas Ukraina kogukonna miitingud - Nova Kahhovkas, Energodaris, Berdjanskis, Melitopolis ja Hersonis kutsutakse inimesi liituma rahumeelsete miitingutega Ukraina eest. Inimesi julgustatakse kandma siniseid ja kollaseid riideid, võtma kaasa riigisümboleid ja riputama kõikjale kollaseid linte, et "tänavad patriootlike värvide lainega üle ujutada". Aktsioonid algavad kell 11.00. Loodan, et kõik läheb hästi ja keegi viga ei saa. Olukord on tegelikult väga ohtlik!!!

Vabaduse väljakule riputasid sissetungijad veel plakateid ja fotosid, millega tahetakse näidata, nagu tapakasid rahumeelseid Ukraina elanikke ukrainlased ise. Rašistid üritavad oma armutu julmuse meie sõjaväele üle kanda ning nad arvavad, et suudavad sel viisil meie ajusid pesta. Täielik absurd... Kas nad tõesti arvavad, et me oleme nii rumalad, et ei saa aru, mis toimub...? Ma ei suuda senini uskuda, et kõik need võtted töötavad Vene rahva peal...

Lisaks korraldavad nad täna Hersonis 9. mai kogunemise, aga kuulda on, et sinna on kogunenud vaid väike seltskond Nõukogude liidu sümboolikaga inimesi, aga sellest piisab, et Vene meedia jaoks pilte ja videosid salvestada. Varem anti ka teada, et miitingute jaoks tuuakse inimesi Krimmist ning täna nähti tõesti turgudel palju krimmlasi, aga nad müüsid oma tooteid, mitte ei lehvitanud väljakul lippudega. Kui hale see kõik on. Tegelikult lausa tülgastav.


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
08.05.2022 kell 11:46

Eile lõppesid "Triggeri" näituse ettevalmistused meie poolt. Päris suur töö sai tehtud, aga ma olen tulemusega väga rahul. Näitusele kandideeris üle 70 kunstniku ja umbes pooled neist valisime välja - palju häid pilte, paljudelt andekatelt kunstnikelt. Loodan, et Eesti publik naudib näitust. Kutsume omalt poolt ka kõiki 24. mail kaunisse tARTu poodi näituse avamisele. "МІЦЕЛІЙ" tiimi poolt veelkord suur tänu näituse pakkumise eest ja kõigile hooandjatele samuti suur tänu. Eesti on Ukrainat toetanud esimestest sõjapäevadest peale! Ja seda väga erinevatel tasanditel. Nüüd veel näitus ka, poleks arvanud, et saame sel keerulisel ajal erialase tööga tegeleda!

Minu jaoks on väga oluline rääkida ja edasi anda seda, mis minu linnas ja maal praegu toimub. See näitus annab võimaluse kunstnikel näidata tekkinud emotsioone, rääkida oma lugu, vaadata korraks endasse, mis sinna sõjaajal on salvestunud ning otsida oma päästikut, mis vabastaks tekkinud pinged. See teema ei puuduta ainult ukrainlasi, vaid kogu maailma... kõiki inimesi, kes on tragöödiast teadlikud ning paratamatult sellele kaasa elanud...

Olen korraldanud väga palju erinevaid üritusi, kuid ma poleks kunagi osanud arvata, et kureerin kord okupeeritud linnas, sõja ajal, näituse... Tegin näituse lendavate rakettide, plahvatuste ja sireenide saatel... ja mul on olnud tegelikult suur au seda teha. Ma tean, miks ma seda teen... Olen isegi pisut uhke, uhke oma meeskonna üle, uhke meie vaprate kunstnike üle, uhke oma riigi üle! Kirjutan neid ridu ja mul on pisarad silmis... Selle 73 päeva jooksul on nii palju juhtunud... Ma olen oma elu ümber mõtestanud... ma ei teadnud, et ma nii armastan elada! Armastan oma perekonda, armastan oma sõpru, armastan oma kasse, armastan oma maad, oma linna! Ma armastan kunstnikuks olemist, kuigi ma alles otsin ennast, aga tean, et liigun õiges suunas. Oeh, hinnake palun kõike, mis teil vabadusega on kaasnenud! Kallistage oma lähedasi... hoidke neid! Hoidke vabadust!

Meil on Ukrainas veel pikk tee läbida. Me ei lõpeta unistamast, plaanide tegemist... me tahame ümbritsevat maailma paremaks muuta. Kindlasti ehitame uuesti üles oma elud, linnad, riigi. Ja see kõik saab olema ilus! Me tuleme kindlasti Tartusse ja teie tulete meile külla. Meist on saanud head sõbrad ja sõpradega on alati tore kohtuda. Ma usun parimasse. Ma usun õiglusesse. Maailm toimib nii, et hea võidab alati kurja. Ma ei jõua lihtsalt ära oodata seda päeva, mil kirjutan teile: "Me võitsime, sõda on läbi!" Aga kui see päev kord saabub, saab sellest minu elu parim päev.

Praegu aga loen iga päev uudiseid... Iga päev möödub kui pimeduses ja see teeb talumatult palju haiget. Nii ka eile. Vene väed ründasid Odessa linna, toimus kuus raketirünnakut. Neli neist tabasid elamurajoone. Pärast plahvatusi puhkes tulekahju. Põleng toimus 900 ruutmeetri suurusel alal. Lööklaine purustas mitme maja aknad. Käimas on juba restaureerimistööd. Õnneks inimesi piirkonnas polnud, enne rünnakut jõudsid kõik varjendisse. Kaks raketti tabasid varem hävitatud lennurada.

Hersoni piirkonnas ei lase sissetungijad elanikel metsatulekahjusid kustutada. Golopristanski rajoonis, Ivanovka küla lähedal põleb mets, mida ei suudeta kustutada alates 1. maist. Täna üritasid kohalikud seda kustutada, kuid ainult labidatega pole seda võimalik teha. Pealegi takistavad okupandid elanikke ning tuli on külale ohtlikult lähedale jõudnud.

Hersonis suurendasid sissetungijad kontrollpunktide ja mobiilsete patrullide arvu. Teetõkkeid on nüüd absoluutselt kõikjal. Muide, hiljuti saabus Hersonisse Putini käsilane, Andrei Turtšak, kes teatas, et "Venemaa on siin igavesti". Ma soovin kogu südamest, et ta läheks sinna, kuhu Vene sõjalaevadki on teel!!!
Hersonisse on riputatud palju 9 .mai teemalisi, suurte punaste tähtede ja Georgi lintidega stende. Neid on väga palju. Mul tuleb lausa nutuklomp kurku, kui näen, kuidas nad meie linna järjekindlalt "punaseks maalivad". Hersoni elanikud samas riputavad Ukraina sümboolikaga lippe üle kogu linna. Vene sõdurid võtavad need küll kohe maha, aga need ilmuvad seejärel uutesse kohtadesse, teistele väljakutele. Hersoni elanikud usuvad Ukraina relvajõududesse, me ootame kõik vabastamist! Ootame vabadust! Tahame olla vabad!

PS. Kui te tahate äkki midagi teada, millest ma pole osanud rääkida, küsige julgelt, ma heameelega vastan, kui oskan. Rahulikku pühapäeva kõigile!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
07.05.2022 kell 12:28

Eile kadus Hersonis taas nii mobiililevi kui internet. Umbes kella 15.00 paiku läks kogu võrk maha ning peale kella 18.00 hakkas vaikselt levi tagasi tulema. Meie võitlejad parandasid praktiliselt vaenlase "nina all" kaabli, mille sissetungijad taas mürskudega purustasid. Tänu meie vapratele sõduritele, on meil nüüd jälle internet ja ligipääs tõelisele infole. Raadio-ja telelevi on ju venelaste kontrolli all, ainult neti kaudu veel pääsemegi ligi vaba maailma infole.

Sissetungijad valmistuvad aktiivselt 9. maiks. Nad püstitasid meie parki punaste tähtedega reklaamtahvli ja võtsid maha sõna Ukraina. Küllap ned teevad taas propaganadakanalite jaoks ülekandeid. Kui ebameeldiv see tegelikult on.

5. mail toimus Genitšeskis (Hersoni oblastis) võidupüha etendus. Laval lehvisid Vene ja Nõukogude Liidu lipud. Laulsid Vene ja Krimmi ansamblid ning lauljad. Lauldi loomulikult "võidust" ja Vene sõduri "võitlusvaimust". Okupandid filmisid kontserti Vene TV kaameraga. Täielik absurd. Ma väga vihastusin, kui pilte nägin. Nad lavastavad absurditeatri ja näitavad seda tõe pähe. Kogu tsiviliseeritud maailm areneb, liigub edasi, arendab tehnoloogiaid, aga Venemaa üritab luua illusiooni, mida keegi ei vaja. Nad võiks pigem seda raha, mida sõjale kulutavad, oma inimestele laiali jagada, jääksid piinlikud kodumasinate vargused ära.

Saime täna riiklikke kanaleid pidi hoiatuse, võimalike üleriigiliste rünnakute eest 8.-9. mail. Ilmselt tulevad pommitamised ning kõigil Ukraina elanikel paluti olla eriti tähelepanelik õhurünnaku signaalide osas, neid ei tohiks mingil juhul järgnevatel päevadel eirata. Samal ajal kui muu maailm mälestab sõjaohvreid, valmistub Venemaa Mariupolis sõjatantsuks surnuluudel. Kohutav.

Eile avalikustas Ukraina presidendikantselei, et sissetungijad tegutsevad Hersoni oblastis "Krimmi stsenaariumi" järgi ning üha enam on teateid kohalike röövimistest, teisiti ei saa neid ebaseaduslikke vahistamisi nimetada. Neid vangistatakse keldritese ning seejärel näljutatakse ja piinatakse, kuniks nad on valmis üles tunnistama, et nad on natsid. Röövitud inimesi arvatakse olevat 500 ringis.

Täna hommikul tabasid raketid Hersoni oblastis Golaya Pristani linna. Vigastada sai 4 elanikku, kellest 1 on praegu haiglas, teised on juba saanud arstiabi. Plahvatuste tagajärjel hävis üks ja sai purustusi üle 25 maja. Juba tegeletakse gaasivõrgu taastamisega. Taastati ka mobiilivõrk.

Me ei tea, mida okupantidest oodata, aga ilmselgelt ei tee nad 9. mail meile midagi head. Mõned minu sõbrad ja tuttavad plaanivad minna 9. mail Ukraina miitingule. Kardan väga nende pärast. Loodan, et kõik laabub ja ei tule suuremat konflikti. Kuidagi me peame oma linna kaitsma! Herson on Ukraina, ma ei väsi seda kordamast!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
06.05.2022 kell 12:50

See on väga armas žest! Nägin uudist Ukraina meedias ka. Mul on tõesti siiralt hea meel, kuidas Eesti riik Ukrainat igakülgselt toetab! Ukraina kunstniku kujundusega kahe-eurone münt lähendab meie riike veelgi. Mul on tõesti hea meel, et sattusin aasta alguses Tartusse ja leidsin endale eestlastest sõpru. Nii lahkeid ja mõistvaid inimesi kohtab harva! Aitäh!

Aga sõjalainel. Ukraina sõjaväelased võtsid oma kontrolli alla mitmed asulad Mõkolajievi ja Hersoni piiril. Vaikselt, aga järjekindlalt läheneb vabaduse rinne meie suunal.

Kirill Stremosov, nukuvalitsusest, andis teada, et lähiajal keelatakse Hersoni piirkonnas Facebook, Instagram ja teised sotsiaalvõrgustikud, kus tegutsevad "äärmuslikud ja ühiskonnale ohtlikud organisatsioonid". Need ühiskonnaohtlikud tegelased võiksid ise kiiremini siit jalga lasta, et põrgupõhjas end isoleerida, kõige ohtliku eest, mida nad kardavad. Meie nende kaitset ei vaja!

Hiljuti avaldati üks lugu, mis juhtus tegelikult juba veebruaris-märtsis. See juhtus Hersoni hõivamise esimestel päevadel. Okupandid tapsid keset päeva, tänaval, umbes 40 tsiviilisikut. Üks ohvritest oli 17-aastane Anastasia Mostova. Tüdruku ema ütles, et Anastasia käis koos sõbraga toiduaineid ostmas. Tagasiteel pakkus tüdrukutele küüti üks sõber. Terroristid tulistasid autot ühe piiripunkti lähedal. Anastasiat autost ei leitud. Peaaegu kogu Herson läks teda otsima ning alles 2. märtsi õhtul leiti tüdruku surnukeha ühest linna surnukuurist.

Hersoni oblastis hukati kaks Ukraina sõdurit – isa ja poeg Sergei ja Bogdan Zalevski. Nad teenisid Ukraina armees. Sissetungijad võtsid sõdurid vangi märtsi lõpus ning lihavõttepühadel lasti nad seina ääres maha.

Ukraina eksperdid usuvad, et enne 9. maid tahavad Vene väed saavutada võidu Aasovi üle. Seal tehakse äärmuslikke pingutusi. Kolmandat päeva jätkuvad pidevad rünnakud. Ja täna jätkavad nad Azovstali tehasele tormijooksu, hoolimata väidetest, et nad üritavad seda ainult blokeerida.

Hoolimata Hersonis valitsevatele riskidele valmistuvad linna elanikud 9. mail tänavatele tulemist, et seista Ukraina eest. Aktsiooni korraldajaks on organisatsioon "Kollane Lint".

Eile põlesid Heroiski ja Ivanovski metsamajandites metsad, põlengu põhjused pole teada. Kõik metsatulekahjude videovalvekaamerad olid välja lülitatud. Valvetehnika rikutud. Tulekahju kiire kustutamine on peaaegu võimatu, sest metsamehed peavad seda käsitsi tegema. Pole piisavalt tehnikat, ega inimesi. Tulekahjude ulatust saab jälgida sateliidi-piltide abil.

Eile kohtusin ühe sõbraga... Ta tegi mulle keraamilise tassi. Mul oli nii hea meel temaga rääkida ja kingitusi saada! Mulle meeldib teetseremooniaid teha. Terve sõja jooksul pole ma seda kordagi teinud... Mind on vist tabanud edasilükatud elu sündroom... kui selline muidugi üldse olemas on. Ma arvan, et see kingitus oli märk sellest, et ei tohi alla anda. Tuleb teha seda, mida armastad. Seega on aeg keeta üks hea tee ja jätkata valguse otsimist sellel pimedal ajal. Rahu kõigile! Jooge head teed ja võtke selleks eraldi aega!

Ilm on imeline. Kevadest saab vaikselt suvi... Tavaliselt käime sel ajal juba mereääres ja merel. Autoga on see vaid tunni kaugusel. Hersoni piirkonnas on palju turismikuurorte. Meile meeldib Lazurnoje Portis käia. Me armastame Musta merd ja päikest... kahju, et ei saa nautida merereise ja seda imelist õhku...

Meil oli sõber Sergei Romashkoga, kes nüüd on vabatahtlik ja aitab Ukraina armeele raha koguda, suveprojekt - emotsioonide rand. Sel aastal saab emotsioonide rand 5 aastaseks. Meil oli abikaasaga rannaäärne pulmatseremoonia emotsioonide rannas. See oli väga suurejooneline! Oleme seal rannas palju emotsioone kogenud... ja koosviibimisi... lõkke ääres... kitarri saatel... ja loomeõhtuid... ja ööbimisi telkides... Oeh, kuidas ma igatsen seda muretut aega...

Kõik 5 aastat töötasime Sergeiga koos, tegime projekte, näituseid. Kahju, et sel aastal ei saa randa avada... Tegeleme sõjaväe abistamisega. Oleme väga tänulikud kõigile, kes saatsid raha Ukraina sõjaväe toetuseks. Suurem osa laskemoonast on meie kaitsjateni juba jõudnud. Aitäh kõigile eestlastele abi eest! Kõik, kes aitasid, peaksid enda üle uhked olema! Te olete imelised! Rahu südamesse ja ärge unustage head teed juua!


Viktoria sõnum Telegramis
Herson, Ukraina
05.05.2022 kell 11:48

Mul on nii hea meel, et meie suhtlus taastus. Alles levi katkestuse ajal sain aru, kui väga on mulle vaja seda igapäevast mõtete koondamist ja kirja panemist. See aitab tekkinud emotsioonidega paremini toime tulla, kui tead, et saad neid kellegagi veel jagada.

Kõik Hersoni piirkonna mobiilioperaatorid jätkavad oma tööd. Tänu Ukraina relvajõududele, kes surusid Vene väed magistraalliinidelt, mis olid viga saanud, eemale ning teenusepakkujad said kiirelt läbi viia parandustööd ning taastada vajaliku levi.

Käivad jutud, et kogu side on nüüd Vene okupantide kontrolli all, et kõnesid saab pealt kuulata ning kirjavahetust lugeda. See on võimalik, aga ametlikud kanalid seda kinnitanud pole. Me panime oma arvutile vajalikud kaitsed peale, ma arvan, et võime taas rahulikult suhelda meili teel.

Samal ajal veavad venelased jätkuvalt ajutiselt okupeeritud Ukraina aladelt ebaseaduslikult välja teravilja ja muid põllumajandussaadusi. Ukraina toiduvarudest on juba välja viidud umbes kolmandik, see on 400 tuhat tonni.
Ukraina võimud soovitasid Hersoni põllumeestel sel aastal kevadistest põllutöödest loobuda ja teha paus, kuniks piirkond on taas vabastatud. Pole nagunii kindlust, et saagi eest saadakse tasu, kui see lihtsalt röövitakse ja riigist välja viiakse.

Hersoni oblastis tekkisid metsatulekahjud ja Vene okupandid segavad nende kustutamist. Põlengud on kestnud juba nädala ning tules on umbes 800 hektarit metsa. Need orkid ei lasknud päästjaid põlengutes aladele enne, kui tuli hakkas jõudma nende endi kontrollpunktidesse. Kahel viimasel päeval pole saadud tuletõrjujatega ühendust, võimalik, et levi katkestuste tõttu, loodetavasti pole juhtunud midagi hullemat.
Chaplynka külas, Hersoni oblastis kogunesid sissetungijad suurejooneliselt tähistama võidupüha, mida Venemaal tähistatakse 9. mail. Kohalikud ettevõtjad pidid relvade ähvardusel kinni maksma söögid ja joogid ning lisaks nõuti veel preemiat "vabastamise" eest.

Novaja Kahhovkas plaanitakse aga 9. mail tänavatele tulla kollaste lintidega, samal ajal kui sissetungijad plaanivad seal korraldada oma miitinguid.

On tulnud teateid, et Hersoni piirkonna mererand on suures osas mineeritud, eriti Lazurny linna piirkonnas. Jalutamiseks, krevettide püüdmiseks ja kalastamiseks on ainult kindlad teed, midamööda tohib randa minna.

Hea uudis on see, et vähemalt mõned inimesed on saanud Mariupolist evakueeruda. Zaporožjesse saabus üle 150 Mariupolist elaniku, sealhulgas need, kes olid end Azovstalis mitu nädalat varjanud. Teadaolevalt on tehase territooriumil veel paarsada elanikku. Samas jätkavad Mariupolis okupandid pommitamist ja tehase blokeerimist.
Herson muutub aga järjest tühjemaks ja kurvemaks, võrreldes varasemaga inimesi peaaegu polegi linnas. Selline tunne, nagu oleks hing linnast lahkunud. Käivad jutud, et linnas on palju tsiviilriietes FSB nuhke, neid on kõikjal, bussides, järjekordades, parkides. Nad kuulavad ja jälgivad, mis toimub.

Kauplustes on tekkinud palju Krimmi kaupa, mida üritatakse maskeerida ukrainapäraseks, aga ikkagi keegi ei taha neid osta, pealegi on Krimmi kaubad kallimad.

Mu abikaasa käis eile Dnepri turul. Ta ütles, et seal on väga suur valik toiduaineid ja pealegi mõistliku hinnaga - sealiha, kala, krevette ja palju erinevaid köögivilju.

Saabunud kevadised soojad ilmad teevad tuju paremaks... Inimesed ei kaota lootust, ikka veel usume, et tulemas on helgem tulevik. Me teame, et kõik saab korda, see on vaid aja küsimus! Meie sõjaväelased õpivad kasutama uut sõjavarustust, mille liitlased tõid ja siis lüüakse orkid meie maalt välja! Ma arvan siiski veel, et see kõik saab varsti läbi. Võib-olla paar kuud veel... kuigi nõnda ma arvasin ka kuu tagasi... keegi ei oska enam midagi prognoosida. Jäänud on ainult usk!


Viktoria sõnum Telegramis
Herson, Ukraina
04.05.2022 kell 9:08

Lõpuks on side tagasi ja saan taas pikemalt kirjutada. Aitäh, et jätkasid igapäevaste meilide saatmist, aga nüüd on meil siiski parem minu ja mu pere turvalisuse huvides suhelda läbi Telegrami keskkonna. Hetkel on see kõige turvalisem võrk. Ülejäänud kanalid on hetkel turvamata ja sissetungijad pääsevad kõikide teiste kanalite kaudu meie sõnumeid lugema ning me ei tohi unustada, et okupandid jahivad siiani aktiviste ja teisitimõtlejaid.

Mina jätkasin samuti iga päev märkmete tegemist, lootes, et saan need ühel päeval sulle saata.

30. aprill
Kella 19 paiku lülitati kogu oblastis mobiilside ja internet välja. Umbes kell üks öösel toimusid tugevad plahvatused... kohe meie kõrval... arvasime, et lahing toimus sillal...

1. mai
Ärevus kasvab teadmatusest. Oleme olnud terve päeva ilma interneti ja mobiilsideta. Adekvaatset infot enam ei saa... see on väga häiriv. Mõned naabrid hakkasid rääkima, et võrk on välja lülitatud 10 päevaks, et okupandid saaksid rahulikult valmistuda referendumiks. See muutis olemise veelgi ärevamaks.
Meil olid mõned filmid ja multikad, vaatasime neid terve päeva, et natukenegi häirivaid mõtteid eemale tõrjuda.
Mõtlesin kogu aeg näitusele. Ma ei jõudnud kõiki konkursile saabunud kunstnike teoseid trükkimiseks ette valmistada. Salamisi lootsin, et kellelgi minu tiimist on internet säilinud ja ta saab selle töö lõpuni viia. 1. mai õhtul pidime tiimiga konverentsikõne tegema, aga kuna ma ei saanud aruteluga liituda... suurendas see minus rahutust.

Tundsin end kuidagi abituna. Ma ei saanud midagi teha ning see omakorda tekitas minus abitut viha. Mõtlesin oma sõpradele ja kõikidele sinu sõpradele Eestis, kes mu kirju loevad. Täna on esimene päev sõjaperioodi jooksul, kui ma ei saa sinu kirjale vastata. Kartsin, et inimesed hakkavad arvama, et minuga on juhtunud midagi kohutavat. Salamisi lootsin, et meie linna ja linna elanikega on kõik korras ning et meie sõjavägi on kuskil lähedal.

Kell 22:23 kuulsime plahvatusi.. nad kostusid kuskilt kaugelt... Kell üks öösel kostusid jälle plahvatused. Väljas oli nagu ilutulestik, õhutõrje undas samal ajal.

2. mai
Ärkasime ning esimese asjana kontrollisime levi, nii mobiilside kui internet olid ikka veel maas. Ema läks hommikul tööle. Meie vennaga läksime poodi. Samuti võtsime joogivee ostmiseks kaasa kaks 10e-liitrist pudelit. Tänavatel oli palju inimesi, suhtlesid... jagasid infot. Paljud kauplesid turul. Keegi läks lilledega surnuaiale. Meil on komme pärast lihavõtteid järgmisel nädalal pühapäeval või mõnel muul päeval minna surnuaiale, et mälestada lahkunuid. Sel aastal me perega ei käinud, kuna sealkandis on nähtud soomusautosid. Me ei tahtnud riskida... kunagi ei tea, kas kuskil on miinid või lõhkemata laskemoon. Ma arvan, et surnud mõistavad meid. Nende juurde tuleme veidi hiljem, kui sõda on läbi.

Tagasiteel, kui juba kodupoole jalutasime, otsustasin oma juuksed maha lõigata. Kohe meie maja kõrval oli juuksurisalong avatud. Lõikasin endale poisipea. Tahtsin natuke vaheldust. Väga mõnus tunne oli peale juuksurit... nagu oleks mõnest liigsest kilost lahti saanud.

Teel nägime autot, mis meie bussipeatuses juhtmeid parandas. Lootsime, et nad teevad ühenduse ja interneti korda. Ma ei jõua ära oodata, et saaksin kõigile oma sõpradele ja perele kirjutada, et meiega on kõik korras. See on kuidagi väga häiriv tunne, kui oled maailmast äralõigatud.

Hiljem läks mu vend sõbrale külla lauatennist mängima. Abikaasa aga võttis ratta ja sõitis linnapeale, et rohkem uudiseid saada. Olin üksi kodus. Koristasin maja, valmistasin õhtusööki.

Kui mu mees koju tuli, rääkis ta, kuidas tal õnnestus jõe ääres korraks levi leida. Ta proovis isegi helistada ja tal õnnestus ühe sõbraga ühendust saada. Ta palus kõigile edasi öelda, et meiega on kõik hästi.
Õhtul märkasime, et telefonid hakkasid kuvama mobiilsidepulkasid. Helistada veel ei saanud, aga võtsime seda kui head märki.

3. mai
Mu mees seisis hommikul rõdul ja märkas, et et tekib side. Tal õnnestus oma sõbraga ühendust saada. Proovisin ka ja sain ühendust oma sõbra Arseniga (üks näituse korraldajatest). Arseni rahustas mind, ütles, et tema ja teised tiimi liikmed jätkavad aktiivselt näituse ettevalmistamist. Mul langes lausa kivi südamelt. Nad on nii toredad! See on suurepärane tunne, kui su tiim toimib ka kõige võimatumas olukorras. Ta ütles ka, et nad leidsid inimese, kes on valmis meie näituseplakati animeerima. Rahunesin maha. Ma olen nüüd enam kui kindel, et kõik saab korda. Arseni ütles ka, et Maria ja Sergei olid saanud sulle teada anda, et minuga on kõik korras. Loodetavasti sa ei muretsenud väga palju.

Õhtul kella 12 paiku kuulsime viit järjestikust, väga tugevat plahvatust.

4. mai
Hommikul äratas vend mu üles ja ütles, et Internet on sisse lülitatud! Kargasin voodist välja, et kohe kõikidele teada anda, et meiega on kõik korras!!!

Otsin päeva peale uudiseid, tahan isegi väga teada, mis toimub ja saadan sulle ka siis... Nii tore, et saame taas kirju vahetada. Igatsesin sind väga! Tervita kõiki oma sõpru!


Viktoria SMS
Herson, Ukraina
04.05.2022 kell 9:24

Levi hakkab osaliselt taastuma. Meiega on kõik korras! Saadan varsti pikema sõnumi läbi Telegrami. Meilide saatmine pole hetkel turvaline.


Maria e-kiri
Krreka
01.05.2022 kell 12:10

Annan teada, et Hersonis on kõikide sideoperaatorite levi maas ning ühendus on linnaga katkenud.

Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
30.04.2022 kell 12:19

Head volbriööd kõigile eestlastele! Olgu teil tore nädalavahetus!

Meil käib endiselt sõda. Öösel väga magada ei saanud, kuulda oli tugevaid plahvatusi.
Tšornobajevkast mitte kaugel asuvas Kiselevkas toimus tulistamine Vene sõjaväelaste vahel, tulistasid omavahel burjaadid ja tšetšeenid. Ukraina luure hinnangul oli põhjus selles, et rašistid ei suutnud saaki ära jagada. Ma lugesin uudist lausa kaks korda! Nad on valmis tapma oma inimesi varastatud telefonide, kodumasinate või isegi mõne pisiasja pärast?! Issand tõesti, ei teagi, kas nutta või naerda. Metslased!

Vene okupantide poolt Hersoni oblasti juhiks määratud Volodymyr Saldo teatas, et Herson lõigatakse ära Ukraina pangandussüsteemist. Venemaa Arvelduspank plaanib laieneda Hersoni piirkonda, sama pank tegutseb Donbassi okupeeritud aladel. Nad tulid meie linna ja üritavad kehtestada oma reeglid... see on nii alatu... selline jõuetu viha tekib selle olukorra vastu... Me soovime ainult üht, et nad lahkuksid meie elust jäädavalt.

Pommitamised jätkuvad Kiselevkas. Purustatud on külanõukogu hoone, polikliinik, kool, lasteaed ja kohalik kultuurimaja. Hävinud on 36 elumaja, elanike vara ja palju autosid. Vigastada on saanus viis inimest, üks neist suri haiglas. Stanislavi ja Kotšubejevi kogukondade territooriumil hukkus Vene sõjaväelaste tulistamise tagajärel kaks inimest ning sealgi on purustatud palju hooneid.

Iga päev tuleb murettekitavaid uudiseid, iga päev hävitatakse kellegi kodud ja surma saavad süütud elanikud... Millal see kõik küll lõpeb? Inimesed tahavad elada. Nad tahavad oma kodus rahulikult elada. Minusse ei mahu enam see kasvav vihahulk ära.

Kõige raskem olukord on Mariupolis!!! Mariupol on olnud Vene vägede blokaadi all alates märtsi algusest. Ukraina sõjavägi on suutnud hoida kaitset Azovstali tehase territooriumil, mida rünnatakse pidevalt. Seal on tsiviilisikuid, lapsi ja Ukraina sõdureid, nende hulgas juba üle 600 haavatu.
Toit, vesi, ravimid on seal otsakorral! Inimesed pole päikest näinud juba kaks kuud. Nad hingavad tolmu, nad ei tea, mille peal nad magavad. Samuti pole teada, kauaks nad sinna jääma peavad. Ma palvetan iga päev nende inimeste pääsemise eest... Hukkunute arv Mariupolis on 20 000–22 000, aga Vene sõjavägi ei lõpeta linna pommitamist... Nende numbrite taga on inimesed, kelle elu peatus, kuna Vene terroristid arvavad, et nad võivad ükskõik mida meie maal teha. Aga varem või hiljem saabub tasumise tund. Need rašistid, kes ellu jäävad, saavad karistuse rahvusvahelises kohtus. Peavad saama!

Juba põgusa uurimustöö käigus on Kiievi oblastis, Butšas toime pandud kuritegudes tuvastatud 10 Vene sõdurit. Nad kuuluvad Vene maavägede 64. laskurbrigaadi. Nad võtsid pantvangi relvastamata elanikke, piinasid neid, ei andnud neile ei juua ega süüa. Peksid neid, kuni nad surid. Need metslased peavad lihtsalt jõudma kohtu ette!!!
- nooremseersant Vjatšeslav Lavrentjev
- reamees Grigori Narõškin
- reamees Vassili Knjazev
- kapral Semjon Maltsev
- reamees Sergei Peskarev
- reamees Albert Radnajev
- kapral Mihhail Kašin
- kapral Andrei Bizjajev
- kapral Dmitri Sergienko
- seersant Nikita Akimov

Kogu maailm peab neid nimesid teadma! Need ja kõik teised mitteinimesed peavad saama kõige karmima karistuse!!!

Venemaa, Putini režiimi toetajad ja terroristid, kes meie maal ikka veel märatsevad, peavad oma tegude eest vastutama! Me peame selle tapamasina peatama!

Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
29.04.2022 kell 13:39

Meil on maja kõrval kelder, mida saame kasutada varjendina. Aeg-ajalt varjume seal. Sel põhjusel kolisime ka mu ema ja venna meie juurde. Neil pole keldrit ning pealegi on koos kuidagi julgem tunne, ei pea nii palju muretsema üksteise pärast.

Referendumit valmistatakse ette, seda me teame, aga mitte keegi ei tea, kuidas referendumit läbi viiakse. Nad peavad looma propagandakanalite tarbeks pildi, et palju inimesi on tulnud hääletama. Võib-olla tuuakse selleks vajalik rahvahulk kohale. Ükskõik, milline saab olema hääletamise lõpptulemus, kuulutavad nad ikkagi välja sellise, mis neile sobib. Samal viisil korraldati 2014. aastal referendumid Donetskis, Luhanskis ja Krimmis. Väga paljud käisid hääletamas, aga olid rahvavabariigi vastu... venelased jätsid mulje, et rahvas tahab Venemaaga ühineda. See on ka põhjus, miks paljud praegu lahkuvad, nad ei taha, et jääks mulje, nagu oldaks Hersonis rahvavabariigi poolt. Lahkumine näitab välismaaailmale, et me ei soovi Venemaaga ühinemist.

Kes linna on jäänud, püüavad igapäevast elu elada. Paljud on töö kaotanud, ning püüavad leida uut sissetulekuallikat. Mõned müüvad oma tooteid või asju turul. Ühistransport toimib. Isegi taksoteenus on osaliselt taastunud. Haiglad töötavad, mõned kohvikud on samuti avatud. Kool on senini kaugõppes. Mu ema on kogu selle aja haiglas töötanud. Mu isa sai tööd võivabrikus. Tervis pole tal hea, kuid ta teenib raha enda ja abikaasa Olga ülalpidamiseks, neil on veel kass ja koer.

Sööki ostame peamiselt turult. Praegu on värskete aedviljade hinnad veidi langenud. Poest saab osta vorsti, mune, juustu, saia, hiljuti leidsime isegi kanafileed. Kui midagi sellist näeme, mida iga päev saada pole, püüame osta rohkem, et panna sügavkülma. Sularaha hakkab väga paljudel otsa saama, ka meil. Turul saab maksta vaid sulas ja supermarketid on tühjad. Pangaautomaadid on samuti tühjad, raha välja võtta ei saa.
Ravimeid toovad kohale ikka veel vabatahtlikud teistest linnadest. Kuid juhtub väga sageli, et kontrollpunktidest neid läbi ei lasta ning vahel arestitakse neilt ka ravimid.

Eile hommikul ja öösel põlesid lammid. Põlema läksid ka inimeste suvilad. See juhtus teisel pool Dneprit. Must paks suits kattis kogu taeva. Püüdsime akent mitte avada, aga lämmatav suits jõudis siiski tuppa.
Krimmis hakati müüma Hersoni farmeritelt rüüstatud köögivilju. Meie ettevõtjate ladudest on ära viidud veel juurvilju, nisu... ja seda tonnides... ning samas pole teada, kas põllumehed jõuavad sel kevadel põldudele uut külvi teha. Paljud Hersoni oblasti põllud on mineeritud.

Meie linn on alati olnud kuulus rikkalike saakide poolest. Meil on imelised päevalillepõllud ja võimas päevalilleõli tootmine. Meil on suured nisupõllud ja oleme head jahutootjad. Meil on palju arbuusipõlde!!! Hersoni arbuuse isegi eksporditakse. Need kõik on Hersoni sümboliks! Nüüd me isegi ei tea, mis edasi saama hakkab... kas põllud jäävad sööti või jõuab veel midagi külvata. Kui saaki ei tule, seiskuvad peagi ka vabrikud, suureneb töötus ja toit saab otsa.

Aga ma siiski väga usun, et meie rahvast ei saa maha suruda! Me oleme ühtsed ja ei anna alla ka kõige keerulisemates olukordades! Me teame, et Ukraina võidab!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
28.04.2022 kell 13:27

Eilne õhtu oli kohutav... Kuskil kaugemal hakkasid juba varem plahvatused pihta ja siis ühel hetkel, pisut enne kella 23 toimus meeletu kärgatus, nii et meie ja naabrite majad värisesid veel peale lööklainetki. Sellele järgnes nii 10-20 järjestikust plahvatust. Õhutõrje möirgas samal ajal. Mõtlesime, et ongi käes lõpp. Paljudel majadel lendasid aknad eest, ühel hoonel sai katus kahjustada. Tuli teateid tulekahjudest. Kannatada sai ka linnavolikogu hoone.

Maapinnal purunemisi ei olnud, kuid esialgsetel andmetel oli tegu kobarpommiga, mis langes alla Ševtšenko pargi piirkonnas, kesklinnas. Ka Stepanovkal oli tegu kobarpommitamisega. Seal asub haigla, purunenud aknad paigati täna, haigla ise jätkab tööd.

Viimaste andmete järgi valmistavad okupandid siiski ette referendumit, samuti tehakse ettevalmistusi rublatsoonile üleminekuks ja põlumajandussaagi väljaviimiseks Krasnodari territooriumile Venemaal. Samal ajal takistavad Vene sissetungijad jätkuvalt tsiviilisikute lahkumist Hersoni piirkonnast.

Häid uudiseid ka. Ukraina armee hävitas lõunas venelaste moonalaod. Surma sai ligi viiskümmend vene sõdurit ja hävitati 14 sõidukit. Venemaa sissetungijaid ootab Ukrainas ainult üks, see on surm ja häving. Nad võivad ju unistada Hersoni liitmisest Venemaaga, kuid seda ei juhtu iialgi. Me võitleme oma linna ja riigi eest!
ME EI ANNA ALLA!

PS. Täna on minu ema sünnipäev. Ta sai 56-aastaseks. Ta on kõige lahkem ja säravam inimene, keda ma tean! Minu ema oli see, kes uskus minusse ning suunas mind kunstikooli. Olen talle väga tänulik, et ta olemas oli... eriti siis, kui on olnud raske. Oleme kogenud elus palju keerulisi aegu, kuid peamine on see, et oleme saanud olla alati koos!

Mu ema armastab väga balletti. 2019. aastal tegime vennaga talle kingituse ja läksime kõik koos Odessa ooperi- ja balletiteatrisse "Luikede järve" vaatama. Seal on väga suurejooneline teater! See sündmus jääb meile alatiseks meelde!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
27.04.2022 kell 13:08

Täna kell 10 kogunesid Hersoni elanikud rahumeelsele miitingule, et protesteerida ebaseadusliku referendumi vastu. Rahvas hõikas, et Herson on Ukraina, mille peale hakkasid rašistid pisargaasi ning valgus- ja helipomme kasutama.

Teada on vähemalt neli ohvrit.
71 aastane naine - kopsurebend ja põletushaavad rinnus.
50 aastane mees - lahtine jalaluumurd.
Kaks nooremat meest - silmade ja ninaneelu keemilised põletused.

Venelased määrasid Hersoni oblastivalitsuse juhiks Volodymyr Saldo ja linnavalitsuse juhiks Oleksandr Kobtsi. Volodõmõr Saldo, on Hersoni kolmekordne ekslinnapea, kes kaitses avalikult Vene televisioonis Janukovõtšit. Tal on mitmeid korruptisoonisüüdistusi ning tal on sidemeid separatistidega. Hersoni oblasti prokuratuur alustas kriminaalmenetlust seoses linnavolikogu hoone arestimisega Venemaa sõjaväelaste poolt.

Hersonis üritavad Vene sissetungijad jätkuvalt jälile saada ja kinni pidada Ukraina-meelseid aktiviste, kes korraldasid meeleavaldusi ja aktsioone Ukraina toetuseks. Kuid Hersoni elanikud ei karda seda. Hersonlased jätkavad miitingutel käimist, et näidata Vene sõduritele, et nad pole siia teretulnud.

Eile avati riiklik programm ukrainlaste abistamiseks, kes olid sunnitud sõjategevuse tõttu oma kodudest lahkuma. Majaomanikud, kes andsid sisserändajatele oma kodudesse tasuta peavarju, saavad kommunaalkulude hüvitamiseks iga kuu eest fikseeritud tasu. Lisaks maksab riik igale Ukraina riigisiseselt ümberasustatud isikule igakuist miinimumtoetust 2000 UAH, ja iga lapse eest makstakse 3000 UAH. Tööandjad, kes võtavad tööle riigisiseselt ümberasunud isikuid, saavad iga töötaja kohta toetust 6500 UAH.

Toetusi jagatakse "Дія" äpi kaudu. Peaaegu igal ukrainlasel on see telefoni laetud. Samasse äppi on koondatud elektroonilise pass, covid-sertifikaat ja muud vajalikud andmed. Samuti saab programmi kaudu abi taotleda, kui näiteks elamine sõjas hävis. Kahjude hindamine toimub sealsamas ning riik saab maja taastamiseks toetuse kiirelt välja maksta.

Selle programmi kaudu maksti ametlikult töötavatele inimestele ka hüvitisi 6500 UAH. Ma rääkisin sellest kunagi. Mu ema sai nõnda palka kuu aega tagasi.
Mina olen seda äppi kasutanud juba üle 7 kuu. Väga mugav. Ja väga hea tunne on, et meie riik hoolitseb meie eest. Tore, et selline programm toimib. See lahendab palju probleeme ning neid saab väga kiiresti telefoni teel lahendada.

Ukraina on noor ja ilus! Ukraina oli just puhkemas õitsele! Aga ma olen kindel, et meie riik muutub veelgi paremaks! Selliste suurepäraste inimestega me ei kao, vastupidi, muutume veel rohkem nähtavamaks. Peaasi on vabaneda kurjadest vaimudest, kes meie maad hävitavad ...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
26.04.2022 kell 14:23

Hersonis on lausa uskumatult ilus ilm! Päike paistab, linnud laulavad, ümberringi kõik õitseb ja lõhnab! Inimesed käivad väljas T-särkides, kevadine kuumalaine on kohal! Täpselt nagu suvel. Maagiline aastaaeg... Kahju, et ma ei saa seda täiel rinnal nautida... Ma ei käi kuskil väljas... Ainult siis, kui on vaja poodi minna...

Eile õhtul kella 8 paiku lülitus elekter välja... Kogu meie piirkond oli ilma elektrita... Istusime küünlavalgel... Räägiti, et juhtmed olla kuskil läbi lõigatud, aga õnneks on täna vool siiski tagasi.

Vahetult enne seda, kell 19.45 tungisid Vene sõjaväelased Hersoni linnavalitsuse hoonesse, kust eemaldati Ukraina lipp. Vene sõjaväelased võtsid valvuritelt hoone võtmed. Linnapeale ja linnavalitsuse töötajatele anti võimalus koju minna. Tänasest linnavalitsus enam ei tööta.

Paljud elanikud on mures, et mida linnavalitsuse laialiajamine kaasa võib tuua, samas arvatakse, et sissetungijad on meeleheitel, kuna nad teavad väga hästi, et meie sõjaväelased löövad nad peagi linnast välja, nii et nad on otsustanud mängida kohalike paanika peale. Seepärast püüavad linna jäänud elanikud rahulikud olla ja ära oodata Ukraina armee saabumise.

Okupantide pseudoreferendumid ei mõjuta kunagi seda, et Herson on Ukraina ja meie oleme Ukraina! Püüame mitte tähelepanu pöörata rašistide agooniale. Natuke veel ja ajame selle kurjuse oma maalt välja.

Hirmutav on siiski, kuna eilse õhtuni ei sekkunud Vene sõjaväelased Hersoni kohaliku omavalitsuse töösse. Elasime kaks sõjakuud Ukraina lipu all, kuigi blokaadis. Ma arvan, et lähipäevil selgub, miks selline pööre tehti, ja miks just nüüd. Tegelikult ei saanud keegi takistada neil võimu haaramast juba esimesel päeval, kui nad linna sisenesid.
Praeguseks on sissetungijad Hersoni linnavalitsuse hoonelt eemaldanud pea kõik Ukraina sümbolid: lipud, vapi ja bännerid Au Ukrainale, Au kangelastele ja Herson on Ukraina. Hetkel on hoonel vaid Hersoni vapp.

Aga ega me nii kergelt alla ei anna! Hersoni elanikud valmistavad okupantidele üllatuse! 27. aprillil kavatsevad ajutiselt okupeeritud Hersoni elanikud minna massimeeleavaldusele venelaste pseudoreferendumi vastu. Sotsiaalvõrgustikes kutsutakse kodanikke üles võtma vastutust oma kodulinna saatuse eest, ning takistada Hersoni rahvabariigi loomist.

On veel häid uudiseid! Ukraina relvajõud hävitasid Hersoni oblastis Velyka Oleksandrivka lähedal vaenlase laskemoonalao. Surma sai 70 okupanti. Rašistide katsed Hersoni oblasti poolelt Krivoy Rogile lähemale pääseda ebaõnnestusid, Ukraina relvajõud lõid ka seal rünnakud tagasi ning rašistid kandsid suuri kaotusi. Nende ründepotentsiaal väheneb iga päevaga.

Ukraina on ühtne! Herson on tugev! Me elame oma maal ja kaitseme oma õigusi! Ja kõik, kes tulevad meie maale relvadega... saavad samaväärse vastuse...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
25.04.2022 kell 14:09

Viimase kolme päeva jooksul on Hersoni piirkonnast evakueerunud üle viie tuhande elaniku. Kuigi maanteedel varitseb suur oht, jätkavad paljud linnast lahkumist. Autodega on samas pea võimatu ära minna, ning mõned julgemad proovivad seda jalgratastega teha, vältides suuri teid, kus on kilomeetritepikkused ummikud. Ületada tuleb jõgesid ja tihti ei saa seda rattaga teha, mis tähendab, et kohati tuleb kõndida pikki lõike jalgsi.

Pikk autokolonn seisab ikka veel Hersoni lähedal kontrollpunktis. Okupandid ei lase autosid läbi ja suunavad elanikke tagasi, et nad osaleksid võltsreferendumil. Inimesed seisavad autodega kiirteel juba mitmendat päeva.

Novaja Kahhovkas rajasid rašistid politseijaoskonda piinakambri, kuhu viiakse aktivistid, demonstratsioonidel osalejad, linnajuhid ja vahel ka juhuslikud inimesed. Neid pekstakse ja piinatakse elektrišokiga. Politseijaoskonna lähedal on pidev järjekord kinnipeetute omastest, kes püüavad aimu saada, mis lähedastega toimub.

Ukraina kaitsjad on tekitanud sissetungijatele Hersoni piirkonnas totaalse põrgu. Sellest annab tunnistust vene sõdurite kirjad. Need, kel on õnnestunud ellu jääda Tšornobajevka lähedal, saadavad Venemaale sõnumeid.

Üks kirjavahetus avaldati ka meedias:

"Siin on kõik pekkis. Meid tapetakse nagu kärbseid. Ma pole kunagi nii palju laipu näinud. Saime just Tšornobajevkast ära, seal on elav põrgu! Seal sai surma nii palju meie inimesi, et sa ei kujuta ettegi," kirjutab üks sõduritest oma sõbrale Venemaal.

Sõber on propagandast nii ajupestud, et ei suuda seda uskuda. Ta arvab siiani, et Kiiev alistatakse kohe või vähemalt 9. maiks, nagu seda räägitakse uudistes.

"Mida pekki Kiievit? Ma nägin, kuidas Kiievi all granaat mu sõbra lõhki paiskas, sõna otseses mõttes rebiti ta minu silme all pooleks. Põgenesime, et ellu jääda. Vähemalt olen veel elus," vastab seepeale okupant.

Viimases sõnumis ta mõistab, et sügavad kaevikud, mida nad on kaevanud, et oma ellujäämisvõimalusi veidigi suurendada, võivad muutuda massihauaks. Seetõttu palub ta sõbral oma poja ja naise eest hoolitseda, kui ta tagasi koju ei jõua.

Referendumi toimumise kohta tulevad nüüd väga vastuolulised sõnumid. Brittide luureandmed väidavad, et referendum tuleb, samas on järjest enam kuulda ka teist arvamust, kus rašistid on otsustanud sellest mõttest loobuda. Kuna meie president andis ultimaatumi läbirääkimised lõpetada, kui võltsreferendum peaks toimuma, siis on need protsessid justkui Venemaa poolt peatatud, sest läbirääkimisi vajab praegu eeskätt Venemaa ise, et päästa oma armeed lõplikust lüüasaamisest.

Ma tegelikult väga loodan, et referendumit ei tule!!! See on täielik jama ja absurd!

Venelased varastavad jätkuvalt Hersoni oblastist Ukraina vilja. Samal ajal kui Ukraina partnerid sulgevad oma sadamaid Vene laevadele, võtab Türgi vastu okupeeritud Sevastopolist pärit Venemaa laeva varastatud viljaga.

Kui väsinud ma sellest kõigest olen! Minge lihtsalt ära! Ma siiski veel väga loodan, et rašistid vastutavad peagi kõige eest, mida nad meie maaga on teinud...Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
24.04.2022 kell 13:31

Eile küpsetasime emaga terve päeva. Tegime lihavõttekooke, kukleid, mooniseemne- ja õunarulle ning värvisime munad kollaseks ja siniseks. Kõik sai lausa uskumatult maitsev! Kirikusse me hommikul ei läinud... see on liiga ohtlik, aga veedame terve päeva koos perega.

Hersonis ja Mõkolajievis toimusid plahvatused kogu öö. Hersoni äärelinnas käisid ägedad lahingud. Ukraina üksused said oma kontrolli alla kaheksa asulat. Samuti said nad jagu Kiselevka piirkonda kogunenud Vene üksustest, eesmärgiga liikuda edasi Posad-Pokrovskoje suunal.

Rašistid sulgesid Hersoni piirkonna sisenemiseks ja väljumiseks täielikult. Herson on nüüd suletud ala. Ühtlasi jätkuvad ettevalmistused võltsreferendumi läbiviimiseks. Snegirevkast Mõkolajievi väljasõidul asuvas kontrollpunktis seisab 10 km pikkune kolonn juba terve ööpäeva, seal on umbes 1000 eraautot. Inimesed ei pääse liikuma ning otsa saab nii toit kui vesi. Paljud on paanikas, kuna ei tea, mida homne päev toob...

Novoaleksejevka külas, Hersoni oblastis, tühjendasid rašistid viljahoidla ja viisid kogu vilja Krimmi. Vargad! Pravdino külas aga sai täna maamiini plahvatuse tagajärjel raskelt vigastada kaks inimest. Arstid võitlevad nende elude eest.

Eile juhtus veel üks kohutav asi... Isegi nii helgel ajal, nagu Ülestõusmispühad on, pole Putini jaoks miski püha. Samal ajal, kui Putin saabus Moskva templisse, lendasid surmavad raketid Odessasse, otse elumajadesse... ohvreid on palju... kolmekuune laps suri... see oli väike tüdruk... väike helge ime... kes suri Putini käsul koos oma ema ja vanaemaga...

Selle väikse tüdruku nimi oli Kira. Tema ema, 28-aastane Valeria Javkina oli pärit Hersonist. Ta õppis Odessa riiklikus ülikoolis ajakirjandust. Valeria oli abielus Juri Glodaniga ning neil sündis käesoleva aasta veebruaris tütar, kelle Vene sõjavägi eile mõrvas. Valeria oli minu nõbu hea sõber. Nutsin eile terve päeva... see on lihtsalt kohutav... Putin on hullem kui kurat, ta on alatu mõrvar. Vihkan teda...

Odessas jätkatakse raketilöögi saanud elumajade puhastamist rusudest. Elanikud püüavad korteritesse sisse pääseda, et vähemalt dokumendid kaasa võtta... Selline oli Putini Ülestõusmipühade kingitus Ukrainale. Minu vihkamisel ei ole piire...

Ma tõesti tahan, et kogu see põrgu lõppeks... kellelgi pole õigust võtta rahumeelsete elanike ja laste elusid...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
23.04.2022 kell 12:20

Eile oli olukord väga vali ja tuline! Öö jooksul toimusid mitmed plahvatused... aga sellega seoses on ka suurepärane uudis! Meie väed hävitasid eile Hersoni oblastis Vene komandopunkti - see on isegi veel lahedam kui Tšornobajevka!

Ukraina esitas Venemaale ultimaatumi, mille kohaselt tuleb Hersoni oblastis võltsreferendumi korraldamine ära jätta, muidu lõppevad rahuläbirääkimised kahe riigi vahel koheselt. Loodame Hersonis väga, et rahvahääletust ei tule! Herson on Ukraina! Ta on seda alati olnud ja jääb selleks alatiseks!
Okupandid takistavad Hersoni ja Zaporožje oblastites sõjaväe-ealiste meeste väljapääsu.

Blokeeritakse kohalike elanike, aga eriti meeste lahkumist okupeeritud aladelt, et neid saaks peale referendumit koheselt Vene sõjaväkke värvata. Sellised juhtumeid on juba olnud. Okupeeritud aladel jätkuvad mõrvad, piinamised, kohalike omavalitsuste esindajate ja vaimulike tagakiusamised, kohalike ettevõtete arestimised ja humanitaarabi saabumise nurjamised.

Venelased pommitasid eile Nova Zarya külas, Hersoni piirkonnas, elumaju. Tulekahju tagajärjel hukkus kaks elanikku, sealhulgas üks nooruk. On vigastatuid.

Sissetungijad viivad Hersonist toitu Krimmi ja müüvad seda seal alandatud hindadega, et näidata, kuidas Venemaa kontrolli all olevad piirkonnad suudavad säilitada madalaid hindu. Hersoni supermarketite riiulid on peaaegu tühjad. Toitu ja esmatarbekaupu pole. Riiulitele on jäänud vaid äädikas ja veidi teed.

Paljud ukrainlased naasevad koju. Poola piiril on tohutud ummikud. Suurimad autoderivid on Doroguski - Yagodini kontrollpunkti ees - umbes 1000 sõiduautot ja 150 veoautot. Inimestel palutakse mitte kiirustada pärast linnade vabanemist koju naasma. See ei pruugi olla ohutu... Samas ma mõistan väga hästi, et kõik tahavad tagasi, oma koju...

Täna küpsetame emaga lihavõttekooke, kukleid ja moonirulle. Värvime mune. Homme tähistab Ukraina ülestõusmispühi. Kodus on täna eriline atmosfäär. Laulame Ukraina rahvalaule. Väga inspireeriv. Minu vanemad on hariduselt muusikud. Ja ma mäletan, kuidas nad lapsepõlves esinemas käisid. Seetõttu tean ma palju Ukraina rahvaloomingut.

Maja lõhnab täna saia ja vanillisuhkru järele... ma armastan küpsetiste lõhna! Ma armastan neid pühi väga. Loodan, et Ukrainas on sel päeval vaikne ja rahulik... Väga oluline on meeles pidada oma esivanemaid, meenutada ajalugu... hoida traditsioone. Olen tänulik, et olen elus ja oma perega koos. Loodan, et kõik läheb hästi! Meie ainsaks sooviks on rahu! Vajame rahu!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
22.04.2022 kell 13:29

Öö oli vaikne... Mõned ütlesid, et varahommikul oli kuulda plahvatusi, aga mina ei kuulnud. See oli vist esimene kord, kui ma ei ärganud kärgatuste peale.

Umbes 40% linna elanikest on Hersonis lahkunud... Nende hulgas on põgenenud umbes 20% arstidest ja meditsiinitöötajatest, viie kooli direktorid ja umbes 3 tuhat õpilast. Samas jätkavad nii linnast lahkunud kui linna jäänud õpetajad tundide andmist kaugõppe teel.

Organiseeritud evakueerimist linnast ei toimu, inimesed lahkuvad omal vastutusel. Kogunevad ja lahkuvad suurema grupiga. Ametlikke humanitaarkoridore avatud pole. Rashistid blokeerivad Hersoni oblastis rohelisi koridore. Muide, Vikipeedia on rashismi teemal avanud ametliku lehe, seega võib seda sõna nüüd ametlikult kasutada!

Eile üritas mu sõber lahkuda. Snegirevka kontrollpunktist neid läbi ei lastud. Nad ööbisid ühes vanas, tühjas majas ja proovisid siis varahommikul uuesti. Ütlesid, et nad pole sõja algusest saadik sellist stressi kogenud. Ma olin tema pärast väga mures. Jumal tänatud, et kõik on korras, nad jõudsid Vinnitsasse ja seal edasi lähevad nad Ternopili.

Üha enam mõtleme ka ise lahkumisele... Otsime eluaset Ternopilis... aga seal on rendipinnad hüppeliselt tõusnud, juba küsitakse 400-500 dollarit ühe kuu eest. See on väga kõrge hind. Kui leiame eluaseme, veenan oma ema minema... Ta ei taha üldse lahkuda... ja ma mõistan teda, aga teadmatus selle suhtes, mis Hersonis edasi saab on ka väga hirmutav.

Venemaa "humanitaarabi" on plahvatusohtlik. Eile avastati Hersoni piirkonnas, ühes asulas, kus venelased jagasid humanitaarabi, piimapakid, mis olid lõhkeianetega täidetud. Nägin eile sotsiaalmeedias pilte neist "piimapakkidest". Miks küll?

Hommikul lugesin uudist, et Vene sissetungijad rüüstasid Hersoni hotelli "Platon". Nad võtsid sealt kaasa madratsid, padjad ja mööbli... arvatakse, et neil pole edasi ida poole liikudes kuskil magada...
Putin plaanib luua Lääne-Siberisse ukrainlastele mõeldud koonduslaagrid, et ehitada sinna uued linnad. Rashistide hordi ülesanne on hävitada meie riik ja meie rahvus, koloniseerida Ukraina. Kas sa suudad seda ette kujutada? Ma isegi ei suudaks, kui ise selle sees igapäevaselt ei elaks. See on kohutav... Ma pole kunagi midagi ega kedagi nii vihanud kui praegu Venemaad ja Putinit! Põlegu ta põrgus kõige eest, mida ta meie rahvale on teinud!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
21.04.2022 kell 17:16

Ema pani Evelini küsitud retsepti kirja. Ta on tegelikult väga uhke, et Eestist selle vastu huvi tunti ja eriti veel, et sa otsustasid kuklid tema järgi nimetada. Loodan, et need kõigile maitsevad! Kui keegi kukleid teeb, postitage meile ka pilte! Bon appetit!

ELENA KUKLID
Täidis:
600g kodujuustu
100g rosinaid
suhkrut võib panna maitse järgi
vanillisuhkrut 1 pakk, umbes 5-10g
Sega kõik omavahel ühtlaseks massiks.
Pärmitainas:
500 ml piima
3 muna
50 g pärmi
näputäis soola
pool klaasi suhkrut
100g võid
umbes 1kg jahu

Valmistamine:
Sega omavahel piim, muna ja pärm. Tükelda või käte vahel ja sega see jahuga. Jahu tuleks enne sõeluda läbi sõela, et tainas paremini kerkiks. Sega kõik omavahel ja sõtku kätega, kuni taigen tuleb käte küljest lahti. Kata taignapäts rätikuga ja lase 2 tundi kerkida.

Tee tainast pallid, millele suru süvendid täidise jaoks. Määri küljed munakollasega ja pane ahju ning küpseta 200-210 kraadi juures 20-25 minutit.

Igaks juhuks võib jälgida, et kuklid tuleksid helepruunid.

Peale küpsetamist võib peale puistata rohkelt tuhksuhkrut. Head isu!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
21.04.2022 kell 13:13

Vastuseks Jaana küsimusele, Alexandraga on kõik hästi, aitäh! Ta on koos perega Hersonis. Neil õnnestus Snegirevkast lahkuda. Kõik on elus ja terved, nii tema poeg, kui kõik loomad ja isegi tigu! Me oleme Alexandraga head sõbrad, õppisime koos ülikoolis. Ta õppis moedisaini ja ma olen Alexandra rõivaid isegi modellina kandnud. Pildil on mul seljas Alexandra disainitud pulmakleit. Oh, need olid toredad ajad, loodetavasti saabuvad need peagi tagasi...

Viimased paar aastat on Alexandra meisterdanud villast mänguasju, siin on tema Instagrami link: instagram.com/makkaveevasasha ja siin saab näha minu disainitud animeeritud logo Alexandra ettevõttele: instagram.com/p/BtxjFUnlggj

Hersonis sajab täna nagu oavarrest. Isegi kassid ei läinud täna välja, muidu neid vihm väga ei häiri.
Eile leidsin taas aega oma uue digikollaažiga tegeleda... pisut jäi veel lõpetada. See saab olema kaja minu holokausti teemalisele diptühhonile... seekord on teos pühendatud Ukraina genotsiidi ohvritele... Kuigi me oleme sellega omal moel juba kõik leppinud, on siiski väga kurb ja kohati ikka veel uskumatu, et peame toime tulema selliste keeruliste emotsioonidega... aastal 2022.

Ebaseadusliku rahvahääletuse kuupäevad on muutunud... see plaanitakse läbi viia 27. aprillil... Olukord on läinud üsna tuliseks. Eile blokeeriti vaenlase poolt kõik linna sisse- ja väljapääsuteed. Kui ka tahaks, ei saa keegi enam linnast lahkuda...

Eile hommikul lasti Hersonis maha Vene okupantide kaasosaline Valeri Kulešov. Kulešov oli venemeelse Kirill Stremousovi ja Vladimir Saldo usaldusisik. Kulešov väitis ise, et on okupatsioonipolitsei juht, aga keegi ei võtnud seda tõsiselt.

Loodan, et see on väga tugev signaal kõikidele Vene sissetungijatele!!! Nad peavad mõistma, et pole siia teretulnud ning peavad meie linnast lahkuma!

Varsti saadan Evelinile kodujuustukuklite retsepti, ma arvan, et mu ema on väga meelitatud, et keegi Eestist tema retsepti küsib!

Soovin teile kõigile edukat päeva! Saagu kõik teoks, mida olete kavandanud! Aitäh kirjutamast, see annab jõudu! Kallistused sulle ja kogu perele! Tervitused kõikidele sinu sõpradele! Kindlasti kunagi veel näeme!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
20.04.2022 kell 12:32

Öö oli vaikne... rahulik, Mõkolajievi suunal lendasid raketid, aga neid oli täna vähem või lendasid nad kuskil kaugemalt. Olen nüüd juba nagunii harjunud pikalt üleval olema... tavaliselt enne kella 4 magama ei saa...

Eile püüdsin üle pika aja loominguga tegeleda... Istusin arvuti taha ja tegin uue digikollaaži... Tahan "Trigger" näituse jaoks veel mõned uued tööd teha. Näituse üleskutse läks hästi levima ja meil on juba esimese nädalaga päris palju taotlusi tulnud. Kunstnikud tunnevad näituse vastu suurt huvi. Tartusse plaanime saata ka originaalteoseid. Maria ja Sergey on Kreekas uued maalid valmis saanud ja panevad need peagi Tartu poole teele. Lisa Schwab on Bulgaarias ning on valmis samuti originaalteosed saatma. 1. mail lõpetame sooviavalduste vastuvõtmise, siis saame näituse lõplikult paika panna ja läbi mõelda, kui palju saame Tartus originaale näidata ning millised teosed tulevad siis digitaalsel kujul.

Loodan, et meie põhituumik saab rahulikult kodudes olla ning ei pea ette võtma linnast põgenemist. Aga me oleme oma tiimis ülesanded nõnda ära jaganud, et kui see ka juhtub, saab sel ajal keegi teine näituse korraldusega tegeleda. Ma tegelikult ei tunneks end kusagil mujal turvaliselt. Sõda on kõikjal! Eile lendasid raketis isegi Lvivi, tsiviilohvreid on tõesti kõikjal...

Hersoni oblastis Snegirevka maantee ääres, Pridneprovski ja Aleksandrovka vahelisel lõigul paigaldasid Vene sõjaväelased põldudele, istandustele ja väikestele külavaheteedele miine. Liikumine on seal äärmiselt ohtlik... On juba juhtumeid, kus autod on plahvatanud, sõites maamiinile otsa...

Tšornobajevkas hävitati eile taas Vene sissetungijad ja lasti alla mitu helikopterit, kuid samas kannatavad ka tsiviilelanikud. Eile õhtul sai Vene mürskude tagajärjel, kahjustada 11 Tšornobajevka elumaja. Paljud majade katused, seinad, kõrvalhooned ja aknad on segi paisatud. Ühes hoovis sai kannatada sõiduauto, teistes elektriarvesti ja gaasitoru. Elanikud õnneks vigastusi ei saanud. Tekitatud kahjusid hakkasid omanikud juba tänasest likvideerima. Kõik tahavad oma elu võimalikult kiiresti tavapärastesse rööbastesse seada.

Lvivis alustas eile tegevust esimene moodullinnak neile, kelle majad on Vene okupandid hävitanud. Mikrolinnas on söökla, esmaabipunkt, kauplus, samuti duširuumid ja tualetid. Inimesed elavad ajutiselt sellistes väikestes kaasaegsetes moodulmajades. Loodan, et kõik saavad hiljem siiski oma koju tagasi pöörduda... kuigi, paljudel polegi enam kodu...

Väga palju taastamistöid ja ülesehitamist ootab meid ees. Ja me ehitame kõik koos üles, majad, linnad, terve riigi. Aga enne tuleb kurjus meie territooriumilt välja ajada! Kogu Ukraina usub võitu ja kiiresse vabanemisse! Peaasi on nüüd Donbassist vaenlane välja lüüa! Otsustavad lahingud toimuvad ilmselt juba järgmisel nädalal.

Putin aga valmistub võiduparaadiks, 9. mail. Venelaste jaoks on see eriline kuupäev. Aga kui nende vanaisad teaksid, kelle lapselapsed praegu Ukrainas märatsevad, mis tegelikult toimub, oleksid nad ilmselt samuti šokeeritud... või kas oleks...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
19.04.2022 kell 12:14

Öö oli raske... jäin magama alles vastu hommikut... Eile õhtul hakkasid taas raketid meie kohal lendama. Sellega ei ole lihtsalt võimalik harjuda, eriti kui nad lendavad sõna otseses mõttes pea kohal. Vene okupandid tulistasid okupeeritud Hersonist, sel korral Mõkolajievi suunas! Müra oli nii suur, et aknad isegi ragisesid.

Ukraina relvajõud andsid omakorda Tšornobajevka piirkonnas vaenlase vägedele taas väga täpse tagasilöögi. Ligi tunnine rünnak Aleksandrovka piirkonnas oli samuti meie vägedele edukas. Vaenlane taganes. Muuhulgas hävitati päris palju Vene sõjatehnikat.

Rasked raketirünnakud on toimunud Harkivi suunal ning Luganskis ja Donetskis. Venemaa on alustanud sõja uut etappi – sel korral siis ainult ühe rindega, Ida-Ukraina regioonis. Lahing Donbassi pärast on alanud. Ukraina ei võitle oma territooriumi äravõtmise nimel Venemaalt. Ukraina võitleb õiguse eest elada rahulikult oma territooriumil. Ukraina võitleb eluõiguse eest!

Paljud inimesed lahkuvad linnast, teised naasevad mitmel põhjusel. Tsükkel. Iga päev räägitakse lahkumisest... Pered tülitsevad, sõbrad kaklevad... Inimesed ei tea, mida teha ja mida vaenlaselt oodata. Oleme isegi istunud pakitud kohvrite otsas, valmis lahkuma, kui olukord peaks hullemaks minema... Kuigi, ausalt öeldes, me ei taha kuhugi minna... See on meie maa, meie linn, meie kodu.

Kuu lõpus suletakse mitmed Hersoni supermarketid. Sees on vaid tühjad riiulid ja kaubavedu on lõplikult katkenud. Samas turud toimivad. Hersoni maa on viljakas ja juba tulevad kevadised köögiviljad. Turul on hea valik juurvilju. Isegi mune saab taas osta, enne oli neid raske leida. Me elame veel!
Mu isa on saanud kõik vajalikud ravimid. Raviperiood kestab veel 2-3 kuud. Mul on väga hea meel, et suutsime rohud leida.

Loodame koguaeg, et olukord paraneb! Me ei ole tõesti kaotanud lootust, et meid varsti vabastatakse. Otsustavaks saavad lahingud idas. Jõudu meie kaitsjatele! Ukraina armee on parim!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
18.04.2022 kell 14:39

Hersonis sajab. Loodus kastab maad, et taimed saaksid kosuda, puud kasvada, lilled õitseda.
Jätkangi heade uudistega. Maailmas kuulsust kogunud Borodjanka köögikapp, millel seisis keraamiline kukk ning millest omakorda on saanud Ukraina rahva vastupidavuse ja paindumatuse sümbol, demonteeriti, et see üle anda kohalikule muuseumile. Seda tehti loomulikult hävinud korteri omaniku loal. Nüüd säilitatakse köögikappi, kui sümbolit loodetavasti nii igavesti, kui see vähegi meie maailmas võimalik on.

Öö oli vali ja pidevalt kostus plahvatusi, aga ka siin jätkan heade uudistega. Mis sa ise arvad? Muidugi, Tšornobajevka 16:0!!!! Ah, see teeb mind väga õnnelikuks.

Aga on ka halbu uudiseid...
Mõkolajievis pole vett olnud nüüd juba peaaegu nädal aega. Vene sissetungijad lasid linna veevarustuse õhku. Seda tehti meelega... Aga vabatahtlikud tegutsevad ja püüavad korraldada kohalikele vajalikku vett. Inimesed ei anna alla.

Harkivis, Saltovka tulistamise käigus hukkus 5 ja vigastada sai 20 elanikku. Kahjustada said nii korterelamud kui ka eluks vajalikud kommunikatsioonid. Vaatasin neid kohutavaid kaadreid inimestest, kes varjasid end rusude vahel või päästsid haavatuid... pisarad voolasid...

Penza piirkonnas (Venemaa) on avatud laagrid küüditatud ukrainlastele. Ühes neist on rohkem kui 400 inimest – peamiselt naised ja 147 erinevas vanuses last. Küüditatud ukrainlased on väga raskes seisundis, ilma riiete, toidu, hügieenitarveteta – nad viidi sinna otse Mariupoli pommivarjendist.

Kuidas see kõik saab toimuda 21. sajandil??? Julmusel, mida Vene riik meie rahva peal välja elab, pole enam piire. Ühelt poolt olen ikka veel hämmingus, et see kõik üldse toimub ja teisalt ei üllata mind enam ka kõige jälgim kuritegu, mille venelased on meie riigis toime pannud.

Me tahame, et sõda lõppeks võimalikult kiiresti...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
17.04.2022 kell 16:35

Ema küpsetas täna kodujuustuga kukleid. Ta saadab kõigile eestlastele pühade puhul tervitusi!

Rahu ja headust teile ja kogu maailmale!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
17.04.2022 kell 12:34

Eile oli Hersonis päikseline kevadilm, täna on taevas pilvine ja sajab sombust vihma... Eile, kui poes käisin, nägin jälle relvastatud okupante, väga ebameeldiv tunne on neid näha, lausa kõhu kisub krampi, kui neid kohtan. Terroristid! Lahkuge! Me ei ole teid siia kutsunud! Nad ise muidugi arvavad, et meil on hea meel neid näha... aga SEE POLE NII...

Jätkuvalt hoiatatakse, et Hersoni oblastis kavatsevad Venemaa okupatsiooniväed mai alguses läbi viia pseudoreferendum. Novaja Kahhovka trükikojas trükitakse juba rahvahääletuse sedeleid. Plaanis on referendum läbi viia 1-10. maini. Sel perioodil kavatsevad nad Hersoni sisse- ja väljasõiduteed sulgeda ning kõik sidekanalid blokeerida. Ilmselgelt koostatakse kõik hääletustulemuste protokollid eelnevalt ja tuuakse need siis valimisjaoskondadesse. Nii toimus see ka Luganskis ja Donetskis.

Sotsiaalvõrgustikes arutatakse aktiivselt fiktiivse referendumi toimumist. Me kõik mõistame, et referendumite korraldamine teise riigi territooriumil on ebaseaduslik ning riigi territooriumi muutmise küsimused lahendatakse põhiseaduse järgi eranditult ainult üle-Ukrainalise referendumiga. Kõigil rahvahääletuse korraldamise katsetel puudub seaduslik jõud ning selle korraldajaid, kaasosalisi ja läbiviijaid ootab kriminaalvastutus, aga see muidugi ei takista Putinit. Küllap tal on vaja 9. mail mingitki võitu Venemaal kuulutada.

Kogu Ukraina ja maailm on mures inimeste elu pärast Mariupolis. Seal on väga raske olukord! Ma isegi ei suuda ette kujuta selle õuduse ulatust. Kohutavad uudised on tulemas. Pean olema vapper, et need vastu võtta.

ÜRO andmetel kannatab Mariupolis enam kui 100 000 tsiviilelanikku toidu, vee ja küttepuuduse käes. Vene armee poolt piiratud Mariupolis surevad inimesed nälga, aga vaenlased on astunud järgmise alatu sammu, muutes Mariupolit üheks suureks töölaagriks - Gulagiks. Selleks on okupantidel olemas tööriist. Nad lubavad linnaelanikele toitu hankida, kui elanikud omakorda töötavad okupantide poolt tekitatud kahjude likvideerimisel - koristavad surnukehasid ning korjavad kokku ning veavad ära rususid.

Putin, keda nüüd võime nimetada Hitleri ja Stalini tegude ustavaks järgijaks, teostab Mariupolis oma väärastunud unistusi. Genotsiid, krematooriumid, getod ja nüüd ka Gulag.
Palvetan iga päev oma rahva, laste, naiste eest... Palvetan, et Ukraina armee vabastaks Mariupoli, et saaksime päästa kümneid tuhandeid elusid... palvetan... palvetan...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
16.04.2022 kell 13:01

Magasin öösel väga halvasti... nägin järjest mitut erinevat õudusunenägu. Ilmselt info ülekülluse tõttu. Vaatan ja loen palju uudiseid.

Alustan headest sõnumitest. Ühe minu sõbra kaudu, kes tegutseb vabatahtlikuna, õnnestus isale vajalikud tabletid leida - Odessast. Loodan, et ta jõuab probleemideta Hersonisse ja saame rohud veel täna kätte. Olen väga õnnelik. See on mu isale väga vajalik.

Okupandid murduvad aina sagedamini, on olnud lausa tänavatel kokkukukkumisi. Eile nägin sotsiaalvõrgustikes fotot, kus Vene sissetungijad sisenesid ühte Hersoni supermarketisse ja võtsid sealt alkoholi. Elanike küsimustele vastasid venelased: "Meil ei ole mingit huvi võidelda ega tülitseda, las me joome end lihtsalt purju." Oeh... kuidas ma tahan, et nad oleksid meie maalt juba lahkunud!

Tšornobajevka piirkonnas jätkub pommitamine. Mul on tegelikult hea meel, et Tšornobajevkast kostub regulaarselt plahvatusi, see tähendab, et meie omad hävitavad vaenlasi. Hersoni piirkonnas jätkavad sissetungijad elanike terroriseerimist, otsides neid, kes on olnud seotud Ukraina armee või valitsusasutustega.

Vene okupandid jätkavad Mõkolajievi elamupiirkondade pommitamist. Eile hukkus Mõkolajievi tulistamise tagajärjel 5 inimest ja 15 sai vigastada. Üks hukkunutest leidis maast lõhkemata mürsu. Tegu oli taas klasterpommiga, mis on rahvusvaheliste lepingutega keelatud.

Ukraina poeet Tarass Ševtšenko kirjutas kunagi need read, millest sai Ukraina rahva vastupanuliikumise sümbol:
„Võitle ja võida, jumala abiga!
Tõde on selja taga, püha tahe sinuga!“

Head ja säravat nädalavahetust kõigile eestlastele! Ukrainlased ei anna alla ja võidavad varsti! Meie selja taga on kogu maailm, järelikult ka tõde!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
15.04.2022 kell 13:00

Esmalt soovin kõigile eestlastele häid ülestõusmispühi! Veetke see aeg koos sõprade ja peredega! See on kõige olulisem, olla kõige lähedasemate inimeste kõrval ja olla õnnelik!

Meie tähistame lihavõttepühi 24. aprillil ja see on üks mu lemmikpühadest. Kohe selgitan, miks. Kogu mu lapsepõlv on olnud seotud kevade ootamisega ja selle saabumisega. Ma mäletan, kuidas sünnipäeva ajal küpsetati kooki ja need magusad küpsetuslõhnad segunesid õitsvate puude ja lillede lõhnadega ja siis saabusid varsti ülestõusmispühad. Vara-varahommikul, kui väljas oli veel pime, läksime kogu perega kirikusse pashat ja mune õnnistama. Ja kui me kirikust koju jalutasime, põlesid kõikide korvides küünlad... ja kogu linn oli valgustatud. See oli imeilus.

Mu ema küpsetab lihavõttepühadeks alati maitsvaid saiakesi, pashat, moonirulle... mmmm... kui maitsev see kõik on!!! Loodan, et sel aastal saame samuti küpsetada, kasvõi natuke. Munad on praegu väga kallid ja neid pole peaaegu üldse, aga äkki leiame turult ja loodan väga, et vähemalt mõne muna jaksame osta ka. Kindlasti jaksame! Kirikusse me sel aastal ei lähe, see on ohtlik! Tähistame seda helget püha kodus, pereringis! Ja kohe peale seda, 28. aprillil, on mu ema sünnipäev.

Olukorrast Hersonis. Juba teist õhtut kuuleme tugevaid plahvatusi. Täna öösel toimus õhurünnak üle kogu Ukraina. Plahvatused jätkusid hommikuni ja arva ära, mis juhtus Tšornobajevkas? 15:0! Au Ukraina armeele!

Plahvatused toimusid nii paljudes piirkondades... et me arvame, et Putin vihastus sõjalaeva "Moskva" pärast. "Moskva" kaotus oli Venemaale suur sõjaline tagasilöök. "Moskva" mitte ainult ei kandnud 16-t kaugmaa tiibraketti, vaid oli laevastiku ainus kaugõhutõrjesüsteemidega varustatud laev. See pakkus õhukaitset teistele laevadele, sealhulgas rannikualade pommitamise ja amfiib-manöövrite ajal. Ukraina meedia andmetel toimetati Sevastopolisse 14 laeval olnud madrust. Ülejäänud 496 meeskonnaliikme saatus on teadmata.

Hersonis on väga palju nimesi, kes vajavad abi ja ei suuda ise ellu jääda. Ühelt pool ravimitepuudus ja hindade hüppeline tõus ning teisalt napib sotsiaalhoolekandeteenuseid. Paljud on kaotanud töö ja elanikel on üha vähem raha.

Samas on tekkinud palju vabatahtlikke, kes koguvad raha, ostavad toiduaineid, valmistavad süüa, korraldavad humanitaarabi, panevad inimestele kokku toidupakke ja jagavad neid laiali. Nad lähevad Mõkolajievisse ja Odessasse ravimite järele, riskides oma eluga. Igaüks aitab, kuidas oskab.
Sõda on ukrainlased ühendanud! Kõik aitavad üksteist! Tunnen lausa seda meie rahva ühtsuse jõudu. See on väga soe ja helge tunne, iga ukrainlane tunneb seda, ma olen selles kindel. See ühtsustunne ei lase meil alla anda... Vaatamata raskustele ja kogu sellele õudusele näitab Ukraina oma julgust ja meelekindlust. Kui uhke ma olen meie inimeste üle! Nad murravad meid kuidas saavad, aga me EI ANNA ALLA!

Me kõik ootame linna vabanemist. Me kõik ootame sõja lõppu. Me ei kaota lootust! Loodan väga, et kuu lõpuks on Herson vaba, me tahame ja soovime seda väga!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
14.04.2022 kell 12:53

Täna on sõja 50. päev. Kui naiivne ma olin, arvates, et sõda kestab maksimum nädala, ja seejärel, et mitte rohkem kui kuu... ja nüüd saab sellest varsti juba kaks kuud, kui sissetungijad märatsevad meie maal... ning pole teada, kaua see veel kestab... Mulle ikka veel ei mahu pähe, et see juhtub... minuga, mu perega, mu sõpradega, minu linna ja maaga...

Kõik rahvad ütlesid pärast Teist maailmasõda, et mitte kunagi enam ei tohiks sõjaõudused korduda ja nüüd me oleme taas samasuguste jubedustega silmitsi. See teeb lihtsalt jõuetuks... Ma vihkan kõike, mis on seotud venelastega... Me pole kunagi olnud vennasrahvas. Me oleme erinevad! Me oleme vabad! Nad ei kustuta natsiriigi häbimärki ka pikkade aastate jooksul... See on sõda, mida mäletavad veel meie lapselapsed ja lapselapselapsed.... Oma presidendi tegude eest, Vene sõdurite tegude eest, seda sõda toetavate kodanike tegude eest, vastutavad kõik venelased, eranditult...

50. päeva jooksul on Venemaale küüditatud üle 500 tuhande ukrainlase... Nende saatus on teadmata ja me keegi ei oska isegi arvata, kas nad saavad veel kunagi tagasi koju... Üle 4 miljoni ukrainlase on lahkunud riigist... umbes sama palju kolinud teistesse Ukraina linnadesse... Miljonite inimeste tulevikud on purustatud... tuhanded majad hävitatud, tuhanded inimesed surnud... Milleks see kõik?

Iga päev avastatakse kohutavaid mõrvapaiku. Massihaudu on leitud Kiievis, Tšernihivis, Sumõs ja teistes piirkondades. Ma vahel lausa imestan, kuidas mul ei saa pisarad otsa, kui palju suudab üks inimene endast välja nutta? Kuidas normaalselt edasi elada... kuidas?

Juba mõnda aega on teada, et venelased on kohale toonud mobiilsed krematooriumid... me arvasime, et see on nende endi sõduritele... aga see pole nii... Mariupolis on 13 mobiilset krematooriumi, mis "puhastavad" tänavaid tsiviilisikute surnukehadest. Rahumeelsed elanikud, kes kaotasid pommirahe all oma elud, "kaovad" Vene põletusahjudesse. Omaksed ei saa kunagi teada, kas nende vanaemad, emad, vennad või lapsed viidi Venemaa avarustesse või nad lihtsalt põletati vaenlase ahjudes...
Mobiilsete krematooriumide kasutamine on tuvastatud veel Tšernihivi ja Luganski oblastites.
Samuti kasutavad Vene relvajõud krematooriume Vene sõjaväelaste surnukehade hävitamiseks, et varjata sõjas hukkunute tegelikku arvu, ning seeläbi loobuda maksetest Vene ohvrite perekondadele.

Analüütikud arvavad, et Herson ja suurem osa Hersoni oblastist jääb enam kui kuuks Vene okupatsiooni alla. Jätkuvad Ukraina-meelsete aktivistide röövimised, prokuratuuri andmetel on Vene võitlejate poolt pantvangi võetud 137 inimest, sealhulgas 4 ajakirjanikku.

Lisaks on Hersoni piirkond ametnike sõnul humanitaarkatastroofi äärel. Elektrita on veel 106 asulat. Toitu ja ravimeid jääb järjest vähemaks ning Vene sissetungijad röövivad ikka veel elanikelt nii toiduaineid kui ka kõike muud. Hersoni piirkonnas on jagu enam onkoloogia- või suhkrutõvega seotud elutähtsaid ravimeid. Okupandid on blokeerinud enamiku Ukraina infokanalitest ja levitavad desinformatsiooni Venemaa rassistliku meedia ja sotsiaalvõrgustike kaudu.

Eile avaldas mulle tugevat muljet Tallinnas toimunud naiste meeleavaldus Vene saatkonna ees. Kananahk tõusis lausa... aitäh, et te ei vaiki, vaid omal moel ja väga võimsa aktsiooniga andsite karjuvalt ülekohtusest tragöödiast maailmale teada! Suur kummardus kartmatutele Eesti tüdrukutele! Iga päev tuleb juurde kümneid ja kümneid väärkohtlemise ohvreid... palju väärkoheldud lapsi, tüdrukuid ja poisse... Ja kui palju on neid, kes ei saa enam midagi öelda, sest nad lebavad massihaudades või põlevad krematooriumites...

Tänan väga eestlasi! Te olite esimesed, kes meile appi tulid! Te olete imelised, selles olen ma veendunud lausa isiklikult. Te ei kujuta ilmselt ettegi, kui oluline on minu, mu sõprade ja kogu Ukraina jaoks teadmine, et selle jõhkra hävitustöö kõrval, on inimesi, lausa võhivõõraid inimesi, kes hoolivad, mõistavad ja raskel hetkel aitavad! Tänud! Kui kõik on läbi, siis kindlasti kohtume, tahan teid kõiki kallistada!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
13.04.2022 kell 14:04

Hersonis sajab... kõik on hall, märg, udune ja sünge. Käisime vennaga täna poes. Ostsime juurvilju, juustu, leidsime isegi jäätist ja tomatimahla. Meie maja lähedal on taas tööle hakanud väike pagariäri. Tänav lõhnas juba kaugelt värske leiva järele. Ostsime lausa kolm pätsi. Polnud juba ammu sooja leiba saanud, see oli väga maitsev! Ja hullutava lõhnaga!

Tänaval tundub kõik endine olevat. Inimesed jalutavad või lähevad kuhugi, lapsed mängivad... autod sõidavad... kuid õhus on tunda ärevust. Kõik püüavad sõjaeelset elurütmi taastada ja vahel see justkui õnnestubki ning tekibki tunne, et kõik on nagu vaansti... aga kui kodutänavale jõudsime, sõitsid meist mööda kaks Z-märgiga autot, millel istusid kuulipildujatega okupandid. Niimoodi silmast silma neid näha, on tegelikult kohutavalt ängistav... lausa valusalt ängistav...

Hersoni poodidesse toodi täna vorsti. See oli suursündmus. Hersoni elanikud postitasid sotsiaalmeedias vorstidega poeriiuleid, aga veelgi muljetavaldavam oli vorstide hind - 500 UAH, kui varem maksid nad 100-150 UAH. Võimalik et vorstid jäidki lettidele. Praegusel ajal on vähe neid, kes sellist hinda endale lubada saavad.

Kesklinnas rüvetasid sissetungijad Perekopskaja tänaval asuvat mälestusmärki "Au Ukrainale". Okupandid rebisid maha Vene-Ukraina sõjas (2014-2015) hukkunud inimeste portreed. Samuti kiskusid nad maha Ukraina lipu. Me ju teame, et venelastel pole austust ei elavate, ega ka surnute vastu ning, et neilt võib palju hullemat oodata, aga ikkagi on need teod väga-väga häirivad.

Ukraina väed on toonud rindejoone Krivoy Rogi piirkonnast Hersonile lähemale, vabastades enam kui 15 asulat. Mõned Hersoni piirkonna külad, mis nüüdseks on sissetungijatest vabastatud, olid okupeeritud alla nädala, mõned rohkem kui kuu, aga kõikjal räägivad kohalikud elanikud kohutavaid lugusid.
Praegu taastub külades tavapärane elu. Sinna tuuakse toitu, ravimeid ning taastatakse politsei tegevus. Samuti remonditakse elektri- ja veetrasse.

Minu emotsioonid on viimastel päevadel olnud väga vastuolised... nutan, kui näen kohutavaid videolõike. Samas mõnikord ka naeran, kui näen midagi naljakat. Arvasin, et ma ei oskagi enam naerda... õnneks eksisin. Meil on kass Sam, ta on 7 kuune, ta on kõigi jaoks tõeline stressimaandaja. Ta tahab väga mängida ja läbi mängu rahuneme isegi.

Okupandid on üritanud rünnata Mõkolajievi suunal, kuid nagu ikka, edutult. Suurest vihast tõukudes, tulistavad nad seetõttu rakettidega valimatult elumaju... Selle kõige juures on õhus teadmine, et kohe-kohe algab teine sõjalaine...

Hersonis üritavad orkid linnaelanikke hirmutada ja agiteerida, et nad nende poolele üle tuleksid, kuid see ei õnnestu neil, keegi ei taha end siduda Venemaaga. Me oleme Ukraina! Armastame oma riiki ja linna!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
12.04.2022 kell 12:31

Eile kuulutasime välja avatud konkursi, et leida kunstnikke tARTu poes toimuvale näitusele. See tekitas kunstnikes väga suure huvi. Tahame, et näitus tuleks mitmekesine ja huvitav. "МІЦЕЛІЙ" festivali meeskond tänab veelkord selle võimaluse eest. See kõlab isegi pisut uskumatult, et me saame sõjaolukorras tegeleda näituse ettevalmistusega. Vajame seda hetkel väga! Aitäh!

Selline kutsungi saatsime eile välja. "Trigger" on mitmežanriline näitus, mille eesmärk on meenutada, et ühise sõjakupli all on igal inimesel siiski isiklikud kogemused ja sündmused, mis teda enim on mõjutanud. 24. veebruar 2022 ühendas ukrainlased üheks. Meil on ühised mured, kuid igaüks näeb, tunneb ja kajastab neid omal moel. Kutsume kunstnikke üles väljendama näitusel eriti meeldejäävaid hetki, mis toimusid sõja ajal. Igaüks teab oma päästikut! Kutsume teid üles maailmale teada andma, mida inimesed sõja ajal tundsid!
Maria ja Sergei jõudsid Kreekasse. Nad maalivad seal „Trigger“ näituse jaoks pilte ja saadavad siis postiga Tartusse.

Aga pisut ka olukorrast rindel.
Ukraina väed liiguvad aeglaselt Mõkolaijevist Hersoni suunal. Venelased üritavad samas vasturünnakut teha, et meie tempot aeglustada. Tegelik sõjaline seis sellel suunal on praegu salastatud, kuid tööd HERSONI VABASTAMISE nimel tehakse 24/7.

Hersonist röövitud inimesed viiakse Krimmi. Krimmitatarlaste liider Mustafa Džemilev ütles, et Vene sissetungijad viivad meie oblastist röövitud inimesed Krimmi eeluurimisvanglasse. Vahistatud inimesi piinatakse julmalt. Sama saatus tabas Zaporožje oblastist röövitud ukrainlasi. Džemilev rääkis sellest telekanali Rada eetris.

Okupandid on massiliselt eemaldanud Hersonis reklaamtahvleid kirjaga "Herson on Ukraina". Piirkonna energeetikud on aga suutnud taastada vajaliku elektrienergia 13 Hersoni oblasti asulas, mis olid sõjategevuse tõttu enam kui kuu aega elektrita.
Vene sõjaväelaste suurtükimürskude tõttu said Velikaja Aleksandrovka külas (Hersoni oblast) kannatada ja mõnel pool lausa hävisid kohalike elanike elumajad, kõrvalhooned, garaažid ja sõidukid. Prokuratuur on sealgi kaardistanud sõjakurjateod ja alustanud menetlust.

Unistan, et see kõik oleks juba lõppenud! Ukraina on juba sõja võitnud, seda näeb kogu maailm. Tegeliku sõjategevuse lõpuni läheb veel aega... loodan, et mitte väga kaua...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
11.04.2022 kell 12:13

Vene sõjaväelased takistasid eile Hersonis toimunud rahumeelset mälestusmiitingut. Rahva laiali ajamiseks kasutati relvasid, aga õnneks tulistati õhku, keegi viga ei saanud. Osa kogunenutest hajus peale seda laiali. Osad tahtsid miitingu toimumiskohta muuta, kuid pargis viibivate laste rohkuse tõttu otsustasid nad selle turvalisuse kaalutlusel siiski ära jätta.

Nova Kahhovkas toimus samuti rahvakogunemine, aga lavastatud. Erariietes Vene sõjaväelased imiteerisid kohalikke ja lehvitasid Vene lippe. Päev varem olid sissetungijad vanakraamipoodides ringi käinud ja kokku ostnud erarõivaid, selle kohta ilmus juba mitu postitust, nii et me teadsime, et võltsmiiting saab peagi toimuma.

Tšornobajevi linnufarmis suri umbes neli miljonit kana. See juhtus pärast seda, kui okupandid lõikasid läbi farmi elektriliinid. See, mis seal nüüd toimub on lausa katastroofi mõõtmetega.

Hersonist on kümned tuhanded inimesed lahkunud. Ilmselt juba üle 50 tuhande. Iga päev sõidab palju autosid linnast välja. Toitu tuuakse Hersonisse harva, samas seda jagub, kuigi hinnad on kõvasti tõusnud.
Näiteks:
Tatar 100 UAH (oli 40 UAH)
Suhkur 80 UAH (oli 25-30 UAH)
Jahu 40 UAH (oli 20 UAH)
Banaanid 120 UAH (olid 35 UAH)
Sidrunid 120 UAH (olid 40 UAH)
Liha 200-300 UAH (oli 120 UAH)

Vorstid ja piimatooted on defitsiit ja kui neid kuskile tuuakse, saavad need kohe otsa, kuigi hind on väga kõrge. Köögiviljade hinnad on turul taskukohased. Juba on kohalikel farmeritel valminud värsked köögiviljad. Kurgid, salat, roheline sibul. Värskete köögiviljade hinnad on kahe- ja kolmekordistunud. Eile tegime kevadist salatit. Oi, see oli maitsev! Ja natuke tundsime rahamaitset ka 🙂.

Hersonis on väga viljakas maa. Kevadkülv on küll alanud Ukraina erinevates piirkondades, aga Hersonis on see paljudes kohtades veel võimatu. Me istutame sel aastal oma aeda ka palju köögivilju. Peab olema lihtsalt kõigeks valmis.

Kütusega on olukord paranenud. Me ostsime viimati bensiini 60-70 UAH eest. Praegu võib leida ka 45-50-ga. Järjekorrad kütusele olid varem 2 päeva. Nüüd ei ole enam pikki järjekordi.

Ravimite seis on endiselt keeruline. Insuliin näiteks, mis on tuhandetele inimestele eluliselt vajalik, seda saada pole. Paljusid teisigi ravimeid saab endiselt hankida vabatahtlike kaudu. Aga tihti tuleb seista väga pikkades järjekordades. Paljud inimesed on surnud ravimite puuduse tõttu.

Teles näeme endiselt ainult Vene kanaleid, mistõttu me televiisorit enam ei vaata. Ainult YouTube'i.

Õiguskaitse ei toimi. Kui satud tänaval kaklusse või varastatakse midagi või murtakse koju või ettevõttesse, pole võimalik abi saada.

Linnas on liikumiskeeld kella 20-st õhtul 6-ni hommikul, aga juba pärast kella 16 on kesklinn tühi. Püüame ise kodus olla alates kella 18.

Venelasi on igal pool. Mitmel pool on heisatud Vene lipud - Merekoolil, administratiivhoonetel. Seda on üpris halb näha, nad tekitavad meile kannatusi ja me peame taluma nende sümboolikat. Sissetungijad on kõikjal linnas. Nad on paigaldanud väga palju teetõkkeid erinevatesse linna piirkondadesse. Peatavad autosid ja jalgrattureid. Kontrollivad dokumente. Otsivad inimesi oma nimekirjadest. Tänavatel sõidavad Z-märgistustega autod.

Kümned tuhanded inimesed on kaotanud oma töö. 70% äridest ei tööta.
Beebitoitu ja mähkmeid on, aga valik on väike, tuleb osta seda, mida saab. Naiste hügieenitooted on defitsiidis.

Raha enam kuskilt välja võtta väga ei saa. Sularaha linna ei tooda. Mõned poed võimaldavad maksta krediitkaardiga.

Väljastpoolt vaadatuna võib tunduda, et kõik polegi nii halb. Ja tegelikult jumal tänatud, et me ei ole samas olukorras nagu paljud teised Ukraina linnad.
Hetkel on kõige häirivamaks probleemiks teadmatus ja infopuudus, see hirmutab.

Ametnikud on öelnud, et Hersoni olukord on halb, et mitte öelda kriitiline. Represseeritakse kohaliku omavalitsuse esindajaid, mitme meie piirkonna linnajuhid on surnud. Ärimehi, miitingutega seotud julgeolekuametnikke röövitakse, kuulatakse üle, piinatakse ja on ka tapmisjuhtumeid.

ME EI ANNA ALLA! Herson on Ukraina! Me oleme tugevad! Usume parimasse! Ukraina jääb!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
10.04.2022 kell 12:54

Öö oli kärarikas! Sel korral toimusid lahingud Oleshkis.

Oleshki linnapea Jevhen Rõštšuk andis teada, et plahvatused toimusid jõemuuli piirkonnas, kuhu oli plaanitud spordikompleksi ehitus. Suuri kahjusid õnneks ei tekitatud. Lööklaine purustas elumajade aknad. Vene sõjaväelasi on nähtud mõnes linnaosas patrullimas.

Lõuna-Buži suunal püüdis vaenlane taas kord Aleksandrovka asula üle kontrolli saavutada, aga see neil ei õnnestunud. Okupandid kaotasid nii isikkoosseisu kui varustust. Sissetungijad jätkasid Novovorontsovka, Maryanskoe, Novogrigorovka ja Shevchenkovo asulate pommitamist.

Ajutiselt okupeeritud Hersoni oblasti territooriumile on Vene väed paigutanud sõjaväehaiglad ja sõjatehnika remontimiseks vajalikud töökojad ning okupeeritud Nova Kahhovka trükikodades trükitakse Hersoni Rahvavabariigi loomiseks kampaaniamaterjale. Sissetungijad keelavad Nova Kahhovka elanikel miitingutel osalemise, ähvardades linnas katkestada side-, vee-, gaasi- ja kütteteenuse.

Samal ajal on linna transporditud "näitlejaid", kes liiguvad tänavatel, lehvitades Venemaa lippe ja nõudes ühinemist Venemaaga. Nad ikka veel üritavad näidata, et inimesed on Venemaa poolt... see on totaalne absurd!!!

Ka siin, Hersonis, heiskasid nad Venemaa lipu... aga see ei tähenda midagi! Herson on Ukraina! Ja jääb igavesti Ukrainaks!!!

Täna kell 12 kogunesid rahumeelsed Hersoni elanikud Jubileinõ kino juures asuvale väljakule, et mälestada Venemaa agressiooni ohvreid Ukrainas... loodan, et kõik möödub rahulikult.

Hersonis on ilus ja päikesepaisteline ilm... lubatakse küll vihma... aga praegu paistab päike!

Soovin sulle ja perele ning kõigile, kes mu kirju loevad, head pühapäeva! Veetke see pereseltsis!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
9.04.2022 kell 10:52

Olukord läheb iga päevaga aina hullemaks.... Eile kell 10.30 heitsid Vene sissetungijad Kramatorski raudteejaamale pomme. Teada on, et seda tehti tahtlikult. Raketirünnaku tagajärjel hukkus üle 40 rahumeelse elaniku. Nende hulgas 5 last... üle 100 inimese sai haavata. Ma nägin neid kohutavaid kaadreid... ja mul tõusid sõna otseses mõttes juuksed püsti... Veri, laiali pillutud surnukehad, segi paisatud kohvrid, lapsevankrid... Inimesed soovisid vaid linnast lahkuda...

Eile oli Hersonis väga rahutu... õhk oli plahvatustest paks. Mürin oli nii suur, et isegi maapind värises... Kella 21st õhtul kuni keskööni kostusid kärgatused ja plahvatused ei lakanud minutikski... Kartsin ja ei saanud peale seda pikalt uinuda, sest mu süda tuksus plahvatustega samas rütmis ja ärevus ei tahtnud vaibuda ka siis, kui saabus vaikus. Lahing toimus Aleksandrovka küla piirkonnas (Hersoni lähedal).

Paljud eksperdid ütlevad, et meie armee on lähedal ja vabastab peagi Hersoni. Ühest küljest on see muidugi hea, aga teisest küljest ka väga ohtlik... Loodame siiski, et väed ise linna ei satu ja lahingud saavad toimuma linna serval. Kui Ukraina sõjavägi siseneb Hersonisse, saame lahkuda, sellisel juhul on maanteed meie armee kontrolli all. Kui linnas tekib lahinguoht, lahkumegi kohe. Meil on plaan valmis, teeme seda koos sõpradega. Seljakotid on koos dokumentidega ammu pakitud, autod kütusega ootel.
Praegu on aga liiga ohtlik maanteele minna... kiirteel toimuvad aeg-ajalt tulistamised... linnas on hetkel turvalisem.

Me ise arvame, et okupandid lahkuvad linnast lahinguta. Juba praegu on paljud sõjaväeautod ära sõitnud. Eile lahkus üle 40 okupandi sõiduki. Võib juhtuda, et lahingutegevus läheb Hersoni linnast mööda. Vähemalt me loodame seda. Tahame väga, et meie linn rahule jäetaks!!!

Tean, et minu kirju loeb juba päris palju inimesi, ma tahaks teile kõigile tutvustada ühte ettevõtmist. Mainisin hiljuti oma sõpra Sergeid, kes on kokku pannud meeskonna, mis aitab varustada Ukraina lõunapiirkonna sõdureid (Hersoni ja Mõkolaijevi pataljone). Tunnen Sergei Romashkot üle 6 aasta. Me oleme koos vedanud mimeid aastaid kunstiprojekti "Art Цех" ning oleme head sõbrad.

Sergei on praegu Poolas. Ta kogub Ukraina armeele vajalikku varustust ja toimetab oma meeskonnaga selle sõduriteni. Oleme 5-liikmeline meeskond, mina tegelesin projektis peamiselt graafilise disainiga, et infot sotsiaalmeedia kaudu levitada. Kui kellelgi on võimalik aidata, siis isegi 1 eurosest panusest võib olla palju abi. See võib päästa elusid.

Siit saab detailsemat infot, mille jaoks raha kogutakse: https://www.facebook.com/sergey.romashko.14

Annetusi saab teha Sergei Paypali kontole:
romashko.sergiy@gmail.com

või panka:
SERGIY ROMASHKO
IBAN UA883052990000026206690785167
BANK OF BENEFICIARY
JSC CB PRIVATBANK, 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE
SWIFT CODE PBANUA2X

SERGIY ROMASHKO, 75100, Ukraine, region Khersonska, district Oleshkivskii, city Oleshki, street Hvardiiska, building 34, flat 8

Head nädalavahetust! Tore oli näha, et saite tARTus uue näituse ja uue ruumi avatud! Tahaksin ise samuti pöörduda tavalise elukorralduse juurde. Piltide vaatamine näituse avamisest tuletas mulle meelde aegu, mil see oli meilgi normaalsus. Usun siiski, et ühel hetkel on see taas võimalik minu kodumaal ka! Olge hoitud!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
8.04.2022 kell 12:24

Hersoni linnapea Igor Kolõhhajev andis teada, et 15% linlastest lahkus eile, see on umbes 50 000 elanikku. Snigirevka ja Bereznegovatoe külade suunal liiguvad pikad autode kolonnid... Inimesed lahkuvad omal riisikul, keegi kolonni ei turva. Suur hulk inimesi jätab ilmselt veel linna maha. Hirm jääda on suur. Lahkuda on ka riskantne.

Vabatahtlikud riskivad oma eluga samuti päevast päeva. Koguvad raha, otsivad ravimeid, läbivad kontrollpunkte... Eile konfiskeerisid Vene sõjaväelased Hersoni ühes kontrollpunktis vabatahtlikelt ligi 7000 dollari väärtuses ravimeid. Sealhulgas ravimeid, mida intensiivravi patsiendid hädasti vajasid. Oleme isale otsinud tablette. Ühe rohu leidsime, aga vaja oleks veel teist ravimit juurde. Ehk õnnestub järgmisel korral.

Novaja Kahhovkast saadeti Kazatskoje ja Vesele küladesse kaks bussitäit humanitaarabi, kokku 10 tonni. Samuti said tagasiteel Novaja Kahhovkasse, sõita umbes 130 inimest.

Eile tulistasid orkid Hersoni oblastis Pervomaivkast sõitnud paati, millega evakueeriti inimesi okupeeritud aladelt. Paadis oli 14 põgenikku. Kolm last ja 11 täiskasvanut. Kaks täiskasvanud meest ja naine hukkusid kohapeal. 13-aastane laps suri veidi hiljem. Seitse inimest viidi haiglasse ja kaks jäid teadmata kadunuks.

Ma muretsen väga Odessa pärast. Seal on mul palju sõpru. Täna öösel tulistati Krimmi poolsaare territooriumilt kolm pikamaaraketti Odessa oblasti suunal. Loodame, et ei toimu lauspommitamist.

Ühes Hersoni oblasti külas, Inguletski-suunal vägistati 16-aastane rase tüdruk ja 78-aastane vanaema.

Loen ja vaatan iga päev erinevaid uudiseid, silmad märjad ja ikka veel ei mõista... Miks see kõik juhtub? See ei mahu mulle kuidagi pähe ja vahel tundub, nagu oleks tegu pikalt venima jäänud väga häiriva filmiga... Kuidas saab nii palju kannatusi tekitada...

Ma olen hakanud palvetama. Palvetan nende eest, kes on lahkunud... Palvetan elavate inimeste eest, et nad jääksid ellu ja terveks. Iga päev süütan küünla... ja mälestan neid, kes on sõjas hukkunud.


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
7.04.2022 kell 12:29

Eile kuulsin uudist, et Eesti andis taas Ukrainale üle järjekordse sõjalise abipaketi - tankitõrjerakette, tankitõrjemiine ja muid relvi. Aitäh Eestile selle eest ja igasuguse muu toetuse eest ka! Eestlased on suure südamega rahvas ja teie toetust on tunda Ukrainani!

Hersonis on paljud elanikud üsna paanikas. Pärast seda, mida nad Butšas ja teisteski linnades näinud on, kardavad paljud, et see võib uuesti juhtuda. Suur hulk elanikke hakkas paaniliselt linnast lahkuma... aga see pole ohutu... praegu on pikk autode kolonn teel linnast välja...

Arvatakse, et Vene sissetungijad tahavad Hersonist lahkuda, aga need on lihtsalt oletused. Ühe versiooni järgi tahavad Vene okupandid lahkuda Dnepri suunal ja õhkida enda järel Antonovski silla. Loodan väga, et Ukraina armeel on piisavalt aega ja ressursse see ära hoida...

Ukraina sõdurid vabastasid Osokorovka ja meie armee liigub järk-järgult Hersonile lähenemale! Hersoni oblastis said Ukraina sõdurid jagu okupantide suurtükiväeüksusest, kes valmistus rahumeelsete asulate rüüstamiseks. Meie sõdurid on parimad, jätkuks neil ainult varustust! Ma olen väga uhke nende üle.

Hersoni linnapea ütles, et reeturid andsid vaenlasele üle andmed aktivistide, ajakirjanike, terrorikaitseliikmete ja veteranide kohta. Venelased otsivad neid kõikjalt... kontrollivad passe, sisenevad kodudesse. See on kestnud juba mõnda aega. Nende eesmärk on aktivistid üles leida, nad vahistada ja teadmata suunas minema viia. Mõned aktivistid on ka vabastatud, aga paljud teadmata kadunud...
Hersonis röövisid Vene sõjaväelased terrorikaitseliikme koos tema naise ja pojaga. Kotid peas, viidi perekond kohalikku politseijaoskonda, kus neid üle kuulati ja peksti.

Hersoni oblastis Shirokaja Balka külas tunnevad venelased end peremeestena. Nad rüüstavad maju ja tapavad loomi. Põldudel tehakse lõket. Poed on kohalike jaoks suletud, sest need mitteinimesed on sealt kõik ära varastanud. Nad käivad majast majja ja teevad läbiotsimisi.

Kahhovka linnapea Vitali Nemerets oli sunnitud oma kodulinnast lahkuma ja kolis Ukraina armee kontrolli all olevale territooriumile, kuna ta polnud valmis Vene okupantidega koostööd tegema ning ta ise koos perega sattus venelaste sihtmärgiks.
Hersonisse saabus humanitaarlast koos ravimitega. Ravimid on juba teel haiglatesse. Paljudel elanikel on juba ammu ravimid otsas. Vabatahtlikud on riskinud oma eludega, et tuua autodega teistest linnadest ravimeid ja tablette.

Sellisel keerulisel ajal on peamine inimeseks jääda. Ma näen kui palju häid inimesi on tegelikult selle koleduse keskel - vabatahtlikud, kaitsjad, lihtsalt inimesed, kes appi tulevad!

Ma olen... ilmselt kogu Ukraina on väga tänulik kõigile, kes meid aitavad. Neile, kes pagulastele peavarju annavad. Neile, kes saadavad raha sõjaväe toetuseks. Neile, kes annetavad raha ja asju. Neile, kes päästavad loomi. Neile, kes aitavad avalikustada sõjakoledusi... Kõikidele suur tänu! See on väga tähtis! Oluline on praegu teha head, et sellest kurjusest jagu saada!☀️

Hersonis on kevad! Ilm on suurepärane, õhk on suurepärane! Kõik hakkab õitsema! See on minu lemmikaeg aastas! Head kevadet kõigile!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
6.04.2022 kell 13:00

Ukraina armee vabastas Hersoni oblastis kolm küla. Ukraina relvajõudude pealetungi tagajärjel kaotas vaenlane kontrolli Dobrjanka, Novovoznesenskoje ja Trudoljubovka asulate üle. Need külad on osa Võsokopolska kogukonnast. Južnobužski suunas taastab vaenlane lahinguvõimet. Tuuakse juurde varustust. Lahingud jätkuvad Aleksandrovka küla piirkonnas (mitte kaugel Hersonist).

Teame, et Hersoni läheduses on palju vene okupante. Mis täpsemalt juhtuma hakkab, me ei teagi, kuuleme samuti uudiseid sõja teisest lainest ja kuidas see kõik hakkab mõjutama meid, me ei tea. Ärevus kasvab... kõik on üsna hirmutav... Lahkumise võimalust ei ole siiani olnud.
Hersonis, Mira tänaval kolis täna tudengihosteli terve hord venelasi, kes hommikul blokeerisid autodega liiklust, et hostel üle võtta. See on kohe ülikooli kõrval, kus õppisin... Juba liiguvad jutud, et sõdurid vahetavad mundrid erariiete vastu, et sulanduda linnapilti... või mida nad seal sepitsevad... ei tea?

Igaks juhuks oleme kodus ja välja ei lähe. Jälgin pidevalt uudiseid. Meil on asjad tegelikult esimestest sõjapäevadest alates, koos dokumentidega, pakitud... et kui viiakse läbi evakuatsioon või tekib võimalus lahkuda, siis on hädavajalik kohe olemas.

Iga päevaga saame üha rohkem kohutavaid uudiseid Vene okupantide terrorist tavaliste elanike suunal. Bucha pole kõige hullem... Borodjankas on olukord palju, palju halvem...

Eile lugesin Instagramis ühte lugu ja see puudutas mind hingepõhjani. Oled ilmselt näinud seda fotot veripunase maniküüriga surnud naise käest, mis levis plahvatuslikult üle maailma. Eile postitas Instagramis Buchast pärit meigiõpetaja Anastassia loo, kus ta rääkis:

Naine sellel fotol, mida nüüdseks on näinud terve maailm nii suhtlusvõrgustikes, kui ajalehtede veergudel, oli minu klient Irina. Ta käis minu juures meigitundides. Viimane tund oli meil 23. veebruaril. Irina võlus mind kohe oma elutahte, jõu, energia ja lahkusega. Ta hüppas rõõmust, kui me talle koos kosmeetikat ostsime. Iga kord harjutas ta usinalt ja rääkis seejärel, kuidas uued kliendid tema meiki hindasid. Ta avas oma Instagrami konto ja postitas seal, et ostis pileti oma lemmiklaulja kontserdile.
Kord, ühe tunni ajal, hoidis ta mu kätt ja ütles: "Donya, sain vanas eas lõpuks aru, mis on kõige tähtsam - armastada ennast. Lõpuks ometi elan nii, nagu tahan."

Mulle jäävad tema sõnad alatiseks meelde. Elu tuleb hinnata ja nautida iga hetke - elu on ainult üks. Irina elab minu hinges edasi, igavesti.

Ta
tahtis
lihtsalt
ELADA!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
5.04.2022 kell 13:13

Täna on mu sünnipäev, sain 28-aastaseks. See aasta jääb mulle igaveseks meelde, nagu kogu Ukrainale ja kogu maailmale... raske on rõõmustada.... väga vastuolulised emotsioonid vahelduvad. Ma tunnen end isegi süüdi, et mul peaks täna olema õnnelik päev... kui kogu Ukraina on leinas...

Ma ei saa tähistada oma päeva nagu varem...
Olen tänulik, et olen elus ja saan olla oma pere lähedal. See on parim kingitus. Ma tõesti tahan rahu! Soovin, et sõda oleks juba läbi ja et me elaksime nagu enne ja saaksime elust rõõmu tunda. Et kõik lapsed oleksid elus ja terved! Et me kõik saaksime kohtuda oma sugulaste ja sõpradega. Et meie armeel oleks jõudu meie eest seista! Edu Ukrainale!

Aitäh, emale, kes küpsetas koogi. Sööme seda tee kõrvale, kui ema töölt tuleb. Veedan tänase päeva perega. Ma ei vajagi midagi rohkemat...
Proovin täna vähem mõelda sõjakoleduste peale... ehk õnnestub...
Saan väga hästi aru, et ennast tuleb hoida... muidu kaotan pea...

Aitäh kõigile õnnitluste ja toetuse eest!
Kallistan teid kõiki tugevalt! Kõiki!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
4.04.2022 kell 12:29

Ma olen katki... kohati on isegi raske hingata...
Pole ammu enda sees sellist tühjust tundnud.... Eilset päeva ei suuda unustada ei Ukraina, ega ilmselt ka kogu maailm... Nutsin palju ja magasin öösel väga halvasti...

Ma nutan nüüdki ja ei suuda mõtteid sellest kurjusest eemale saada... Mind on vallanud sügav lein... minu riik sureb, süütud inimesed surevad... naisi ja alaealisi tüdrukuid vägistatakse... vanaisasid tapetakse julmalt. Mitte ainult mina, vaid kogu Ukraina on leinas... Ma oleksin justkui kuristiku serval... langedes sealt pimedusse...

Minu süda on purustatud tuhandeks tükiks, mis on laiali pillutatud üle Ukraina. Ja ma jälle nutan... ja ma ei suuda uskuda, et see kõik juhtub praegu minu kodumaal... Ärevustunne aina kasvab...

Ukraina on ilus maa, siin elavad imelised inimesed. Me armastame oma vabadust. Oleme terve elu võidelnud oma vabaduse eest... Me oleme teinud palju tööd, et olla vabad, et areneda... me pürgime edasi... Miks see ei meeldi meie naabritele... Kas me oleme siis nii erinevad? Me ei ole venelased! Ja see neile ei meeldigi!

Ma ei saa praegu Venemaast hästi mõelda. Võibolla kunagi mul hakkab kahju neist, tavalistest inimestest, kes seal elavad, aga praegu on minu südames Venemaa suunal ainult vihkamine. Nad on justkui pimedusega löödud orjad, kes kuulavad oma kuningat! Isegi orjad tahtsid vabad olla, nemad ei oska vist isegi seda tahta!

Me oleme VABAD ja tahame elada demokraatias. Oleme valinud oma presidendiks koomiku ja juudi ning me oleme rahul sellega! 2019. aastal uskus kogu Ukraina, et oleme võimelised lahti saama vanast venemeelsest valitsusest, ja meil õnnestus see. Zelenskõi poolt hääletasid kõik mu sõbrad, mu sugulased ja nende sugulased ning me ei eksinud oma valikus. Ta on Inimene suure algustähega. Oleme väga uhked oma tugeva presidendi ja armee üle, kes kaitseb meid Venemaa kurjuse eest.

Kui poleks Zelenskõid, oleksin ammu juba alla andnud. Paljud oleksid. Püüan olla tugev... aga ma ei suuda emotsioone maha rahustada... Tahaksin nii kõvasti karjuda, et terve maailm seda kuuleks ja kuulaks... suur must masendus... suur valu... suur tragöödia...

Jagan täna üht kollaaži aastast 2020. See on kokku lõigatud kahest fotost. Esimese tegin Majdanekis, kui Poolas olin... ja teine on tehtud Hersonis, ülikooli ajal. See oli reportaažifoto tavalisest Ukraina tüdrukust minu linna tänaval. 2020. aastal lõikasin nad kokku, et edasi anda genotsiidi teemat, millest tihti olen mõelnud. Eile mõistsin, et see kollaaž esindab seda, mis on praegu juhtunud Buchas, Gostomelis, Irpenis...

See pole sõda, see on genotsiid...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
3.04.2022 kell 11:57

Täna mommikul sadas vihma. Tolm sai maha pestud. Avasin akna... õhk on väga värske. Mulle väga meeldib see lõhn, mis peale vihma levib. Ema on veel täna ka kodus, ta hakkab minu sünnipäevaks, mis on juba teisipäeval, kooki küpsetama. Ta ütles, et lausa peab sel aastal koogi tegema ja ma tegelikult armastan tema kooke. Ma armastan oma ema väga! Nii tore, et oleme kõik koos. Mul on väga hea meel, et oleme kõik elus ja saame üksteist kallistada.

Täna öösel ma ei saanud väga magada... nagu tegelikult igal ööl... uni oli rahutu. Kella ühe paiku kuulsime jälle mitmeid plahvatusi... Hommikul kella 6 paiku toimus Vene sõjaväelaste raketirünnak Odessale – pommitati strateegilist taristut, mõnel pool linnas puhkesid tulekahjud. Inimesed viga ei saanud. Oleshkis hävitati Venemaa sõjaväelaste rünnaku tagajärjel kalmistul olevad mälestusmärgid. Kiievi oblastis jätkavad pürotehnikud plahvatusohtlike alade neutraliseerimist, sõjavägi ja politsei puhastavad vabastatud alasid. Inimesi kutsutakse üles mitte veel naasema oma kodudesse, kuna maha on jäetud maamiine ja lõhkeaineid.

Tšernobajevka võtab vastu ümbritsevate külade elanikke, kelle majad on jäänud pommirahe alla. Kodutuks jäänud elanikke aidatakse arstiabi, toidu ja majutusega. Hersoni vabatahtlikud annetasid humanitaarabi Tšernobajevka ja Antonovka lahingutes kannatada saanud perekondadele ning riigi sees ümberasustatud elanikele.

Hersoni oblastis on 18 652 elanikku jäänud ilma gaasita. 16s külas ja asulas puuduvad täielikult eluks vajalikud kommunikatsioonid. Vene sõjaväe kohaloleku tõttu on olnud võimatu seda taastada. Hersoni Punase Risti kiirreageerimisüksus evakueeris 4 päeva jooksul rindetsoonist 64 last ja 38 naist.
Hersoni oblastisse läheneb humanitaarkolonn ravimite ja 14 tonni pärmiga Hersoni pagariäride jaoks. Koorem on jõudnud Mõkolaijevisse.

Endiselt levivad kohutavad kaadrid Buchi linnast ja teistest asulatest, mis olid kuu aega Vene fašistide poolt okupeeritud. Tänavatel on tsiviilisikute surnukehad, kelle käed on selja taha seotud. Kiievist 20 km eemal, maantee ääres lebab teki all 4-5 surnud alasti naist, keda venelased vägistasid ja üritasid teeserval põletada. Selliseid uudiseid tuleb iga päev ning lõppu neile ei paista tulevat.

Pisarad voolavad ikka veel, kui seda kõike näen, kuulen või loen... Kui palju leina on Venemaa Ukraina rahvale toonud. Inimesed surevad... mille eest? Ma vihkan sõda... ja ma ei suuda lihtsalt pisaraid tagasi hoida...

Ema hakkas nüüd kooki tegema. Sellest tuleb Napoloeni kook, minu sünnipäevakook! Head pühapäeva teile ka!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
2.04.2022 kell 18:02

Täna oli mul suurpuhastuse päev. Kui kõik sai koristatud, keetsin borši. Nüüd tahan natuke arvutis tööd teha. Mu sõber on praegu Krakowis ja palus meid vabatahtlikena appi. Plaanis on aidata Hersoni ja Mõkolaijevi piirkondade sõjaväelasi. Arutame täna pisut, kuidas seda kõige paremini teha.

Eile oli esimest korda üle pika aja väga vaikne. Sain mõelda omi mõtteid ja hakkasin uuesti maalima. Enne sõda alustasin ühe kollaažiga, mis on pühendatud kõigele elavale, kevade saabumisele, kõikeühendavale seeneniidistikule metsas. Aga ma ei jõudnud seda lõpetada... sõda algas. Nüüd on sellel teosel minu jaoks veelgi suurem tähendus.

Mu ema tuli eile taas koju ja rääkis kohutava loo. See juhtus tema kolleegiga, kes elab koos perega Darjevkas (Hersoni piirkond). Kolleeg rääkis, kuidas okupandid käisid kõigis majades, lihtsalt sisenesid majja ja korraldasid läbiotsimise, "konfiskeerisid" mobiile, otsisid teavet. Samal ajal ähvardatati kohalikke elanikke relvadega. Kui mõni ust ei avanud, siis sõideti tankiga majja sisse. Nad teevad mida tahavad. Lõhuvad, rüüstavad, võtavad ära kõik väärtuslikud asjad, või veel hullem, võtavad meie elud...

Stanislavi piirkonnast on saadud kõik abivajajad evakueerida ja nad on nüüd turvaliselt Hersonis. Aleksandrovkast aga pole õnnestunud siiani naistel ja lastel lahkuda. Seal pole samuti olnud pikemat aega elektrit ega gaasi.

Davidov Bridi külas hukkus mürskude tagajärjel kaks inimest ja alaealine laps sai raskelt vigastada. Hävinud on nii eramud kui ühiskondlikud hooned. Prokuratuur on ka seal alustanud uurimist sõjakuritegude sooritamisel.

Täna andis Ukraina Ülemraada volinik Ljudmila Denisova teada, et Vene sõjaväelased röövivad Kiievi piirkonna elanike hulgast lapsi ja panevad nad veoautodesse, millega nad ise ringi sõidavad, "kindlustades" nõnda kolonnid, et neid ei rünnataks. Lapsed ja kohalikud elanikud on neile kõigest mass, mida kasutada inimkilbina. Alatu! Kohutavalt alatu!

ÜRO andis teada, et 24. veebruarist kuni 31. märtsini on Ukraina tsiviilelanike hulgas registreeritud 3257 inimohvrit. Neist 1276 on hukkunud, nende hulgas 115 last. Haavatuid on 1981, nende hulgas 160 last. Kõiki juhtumeid pole suudetud tuvastada, nii et tegelikud inimkaotuste arvud on ÜRO hinnangul palju suuremad.

Kirja lõppu ka üks positiive noot. Põllumehed on üle Ukraina, kus vähegi see on muidugi võimalik, alustanud kevadiste põllutöödega.
Ukraina põllumehed on uued superkangelased!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
1.04.2022 kell 12:28

Olen viimastel päevadel leidnud end mõtetelt, et milleks see õudus? Miks peavad inimesed sõja tõttu taas kannatama? Kas me pole midagi ajaloost õppinud? Miks me ei saa kurjusest jagu...

Loodan, et Venemaa lõigatakse muust maailmast pikaks ajaks välja... samas ei saa enamus venelasi isegi aru, mis toimub... pärast 37 päeva sõda... ma vaatan sotsiaalvõrgustikes videosid ja ei mõista, kuidas nad ei suuda seda õudust näha? Kui ajupestud peavad inimesed olema, et seda kõike eitada? Zombid! Paljud Venemaa piirkonnad on sattunud vaesusese, aga inimesed armastavad ikka Putinit... Kõik peavad vastutama. Mitte ainult Putini lähikondlased, vaid iga inimene, kes praegu sõda toetab.

Hersonisse saabusid põgenikud Stanislavist, Aleksandrovkast ja teistest asulatest. Nende majad on pommitatud... peredel pole kuskil elada... põgenikud jäävad ajutiselt Hersonisse. Stanislavist evakueeriti ka 12 vanemateta jäänud last.

Kalinovskoje külas (Hersoni piirkond) avati inimestele roheline koridor... kogunes tohutu autode kolonn, mis külast lahkus, kuna asula on täielikult okupantide poolt hõivatud ning seal toimusid lahingud. Elanikud lahkusid kõikjale, igas suunas, sest kohapeal pole neile enam midagi alles jäänud.

Sõjast hoolimata algasid Hersoni oblastis kevadised põllutööd. Mõned põllumehed on saanud juba varem töödega alustada, osades piirkondades pole lahingutegevuse tõttu olnud võimalik varem alustada. Mõned põllud aga jäävadki sel aastal sööti. Meie põllumehed on ka kangelased, töötavad põldudel, kui samal ajal lendavad nende peade kohal raketid.

Hersonis on lubatud kaubelda ainult turgudel. Need, kes seda väljaspool teevad, nende kaup konfiskeeritakse. Põhjus seisneb selles, et turgudel peavad linnavõimud põllumeestega läbirääkimisi, et hinnad oleksid kontrolli alla ja ei tõuseks kontrollimatult liiga kõrgele.

Putin allkirjastas määruse kevadise reservväe kokkukutsumise kohta Venemaal. Sõjaväkke kutsutakse 134,5 tuhat reservväelast. Teenistus kestab 1. aprillist kuni 15. juunini. Kui nad saadetakse Ukrainasse, ootab neid siin kindel surm. Loodan, et inimesed mõistavad seda, eiravad käsku ja keelduvad.
Head uudised. Täna saime teada, et Vene sissetungijad lahkusid Tšornobõli tuumajaamast täielikult.

Juba käivad arutelud, millised peaksid olema uued majad, mida peale sõda Ukrainas ehitama hakatakse, et oleks rohkem avalikke pommivarjendeid ja et oleks rohkem tugevdatud maa-aluste parklatega hooneid. See on praegu iga ukrainlase unistus.

Me kõik teame, et hea võidab lõpuks kurja! Ukraina võidab ja kõik elavad taas õnnelikult oma elu edasi! Ma tean seda! See peab lihtsalt nii minema!

Aitäh, et olete meiega ja toetate meid iga päev. See on praegu väga tähtis, et meie usk püsiks!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
31.03.2022 kell 12:38

Maria ja Sergei jätkavad oma teekonda ning proovivad pääseda Ateenasse. Nad said koha sealses kunstiresidentuuuris. Ma ei tea kõiki detaile, aga küll nad jõuavad sellest rääkida, peaasi, et nad kohale jõuksid.

Kui meil peaks tekkima vajadus lahkuda, läheme Lääne-Ukrainasse... ja seal on peaasi, et kuskilt saaks piiri ületada. Ma tuleksin hea meelega Eestisse, Tartusse, aga ma ei taha tegelikult oma kodust lahkuda. See on siiski minu kodumaa... siin on minu rahvas... ma tahan olla kodus! Aga kui vaja, siis loomulikult lahkume koos perega. Minu mees Ukrainast välja ei saa. Ilmselt tuleksin sellisel juhul koos vennaga.

Tahtsin veel öelda, et mul on väga hea meel, et me Tartus kohtusime ning et meil tekkis peale seda kirjavahetus. See on aidanud algusest peale mul mõtted selgena hoida ja nüüd kuidagi ei lase meie suhtlus mul alla anda. See teeb mind tugevamaks! Aitäh! Mul on tõesti hea meel, et leidsin sõjaajal endale uue sõbra.

Eile oli vaikne... vaid kaks raketti lendasid majade kohalt mööda - Mõkolaijevi suunal - umbes kell kaks päeval. Mul oli terve päev tunne, et kõik on jälle endine ning et normaalne elu on taastunud. Ärevus kadus terveks päevaks. Kuid me teame, et peagi algab sõja teine laine ja see tekitab minus juba ette hirmu... Sõda on kestnud 36 päeva... uskumatu... homme algab juba aprill...

Põhja-Ukrainas vaenlane ei tagane, vaid koondub ümber ning Hersoni ja Izyumi suunal tugevdavad Vene sissetungijad oma vägesid. Pristanis (Hersoni oblast) läksid inimesed rahumeelsele miitingule. Rahvas nõuab, et Vene sõjaväelased vabastaksid linnapea ja teised kogukonna elanikud, kes on vahistatud... Iga päev kuuleme uutest juhtumistest, kus okupandid vahistavad rahumeelseid inimesi, piinavad neid, kuritarvitavad või viivad riigist välja ...

Üha enam kuuleme õudusjutte vägistamistest... Elajad!!! Ma ei ole tahtnud neid lugusid jagada, aga siin üks, mis ilmus ka ajakirjas „The Times“. 33-aastane ukrainlanna Natalja (nimi muudetud) Kiievi oblastist ütles, et purjus Vene sissetungijad vägistasid teda mitu tundi. Eelnevalt tapeti nende kodu õuel tema abikaasa. Natalja 4-aastane poeg peitis end katlaruumi, samal ajal kui kaks purjus okupanti naist kordamööda vägistasid. Kui nad magama jäid, põgenes Natalja koos pojaga, jalgsi, kuna sõdurid olid lõhkunud nende auto. Naine on praegu koos pojaga Ternopilis, sugulaste juures. Ta ei ole veel oma pojale rääkinud, et tema isa on surnud ning lebab ikka veel nende kodu õuel, matmata. Natalja ütles, et ei tea, kuidas selle kõigega edasi elada...

See on kohutav!!! Selliseid lugusid on palju... Sõnu lihtsalt pole. Iga kord, kui ma uudiseid loen, mõtlen, et millal see põrgu lõpeb... Millal? Ja kuidas me selle traumaga hiljem toime tuleme? Kuidas saab peale kõike seda Venemaale andestada? Mina ilmselt ei suuda seda teha, võib-olla minu lapsed kunagi...

Me kõik tahame rahu! Elada rahus! Las kõik inimesed tulevad tagasi oma kodudesse, isegi kui need on pommitatud. Me ehitame kõik uuesti üles! Me ei taha muud, kui elada tavalist elu...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
30.03.2022 kell 12:36

Õhus on kevadet. Sel aastal on ta varem kohal. Päike soojendab nii otseses kui kaudses mõttes. Vahel on külmad tuulepuhangud, aga päike võidab, nagu ikka sel aastaajal!

Mul on hea meel, et Eestis arutatakse sõjasümbolite temaatikat. Aitäh... see teema on ukrainlastele praegu väga tundlik. Eestlased on alati olnud targad ja julged, just selles järjekorras. Olete palju läbi elanud ja suudate laiapõhjaliselt teemad ette võtta ja läbi arutada. Ma usun, et ka sõjasümbolite kasutamise vaidlus saab targa lahenduse!

Positiivsetest uudistest alustades, Maria ja Sergei võtsid ühendust. Neil on olnud pikk ja kohutav tee seljataga, aga neil õnnestus Tbilisisse jõuda. Me kõik olime nende pärast väga mures. Hea, et nad jõudsid ohutult kohale. Niipea kui võimalik, lahkume ise ka.

Öösel kõlasid küll mitmed plahvatused... aga muidu oli üle hulga aja siiski vaiksem. Kolm raketti lendasid meist üle Mõkolaijevi suunal.... kartsin, et tegu on lennukitega, mis heidavad mürske... õnneks meile pommid ei langenud... Mõkolaijevi administratiivhoone rusudest on praeguseks välja toodud 12 surnukeha, päästjad jätkavad tööd...

Hersoni oblastis on Vene sissetungijad röövinud kümneid inimesi. On teateid röövitute piinamistest, et nende meelsust murda. Tegu on peamiselt aktivistide ja vabatahtlikega. Selliseid juhtumeid on 30-40 ringis.

Hersoni linnas on leivaküpsetamiseks vajalikku toorainet veel terveks kuuks. Hersoni leivatehas sai neil päevil oma varusid täiendatud. Vahepeal oli tarnetõrkeid, mis olid peamiselt seotud kütusepuudusega. Hersoni linnavalitsus tuli appi ja korraldas vajaliku koguse jahu ja pärmi kohale oma transpordiga. Kuulda on, et ka apteekidesse on jõudnud täiendavad ravimivarud.

Hersonis asuv laste ja noortega tegelev olümpiakoondise spordikool alustas taas treeninguid. Klubi töö katkes sõja esimesel päeval. Nüüdseks on treeningute graafikud taastatud.

"Ukraina 24" eetris teatas Ukraina ajutiselt okupeeritud alade taaslõimimise minister Irina Vereštšuk et Hersonis avatakse humanitaarabi koridor. Humanitaarkoridoride avamiseks on kahepoolsed kokkulepped tehtud. Koridorid avanevad Tšernihivi, Harkivi, Hersoni ja loomulikult Mariupoli suunal.
Praegu on rohkem lootust, et tegelikult ka need koridorid avanevad.

Venemaa täiemahulise sõjategevuse käigus on Ukrainas hukkunud 145 last ja 222 last on saanud vigastada. Kõige rohkem lastega õnnetusi on olnud Kiievi oblastis - 69, Harkivi oblastis - 49, Donetski oblastis - 54, Tšernigovi oblastis - 39, Mõkolaijevi oblastis - 30, Luhanski oblastis - 28, Zaporožje oblastis - 22, Hersoni oblastis - 25, Sumõ piirkonnas - 16, Žytomiri piirkonnas - 15. Vene agressorid peavad võtma vastutuse iga elu eest!

Ukraina kaotused Venemaaga sõjas olles ületavad triljonit dollarit. See arv sisaldab juba kasvavaid kahjusid infrastruktuuris ja majanduses, aga ka eelseisvaid kahjusid järgmistel aastatel. Samuti langes peaministri sõnul Ukraina majandus Venemaaga sõdimise kuul umbes 35%.

Venemaa peab kõik selle meile tagasi maksma... kõik... kahjuks ei saa me kunagi tagasi kaotatud elusid...
Ja loomulikult peavad riigi piirid jääma samaks nagu nad olid Ukraina tunnustamisel maailmas 1991. aastal. Siin ei saa olla mingeid kompromisse!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
29.03.2022 kell 13:35

Hersonis püütakse vaikselt igapäevast elu elada. Koolilapsed on kaugõppes alates märtsi keskpaigast. Mõned lasteaiad avati lisaks veel paar nädalat tagasi. Bussid ja trollid sõidavad. Mõned kohvikud töötavad. Avalikud teenused toimivad samuti. Turud on olnud avatud kogu sõja vältel, ainult et hinnad on kõvasti tõusnud. Mõned toiduained on lettidelt kadunud. Kanaliha näiteks... seda pole. Sealiha võib leida, aga hind on kahekordistunud.

Palju apteegid on avatud, kuid ravimid on otsakorral. Mu isa vajab vererõhutablette, ilma nendeta tema olukord halveneb. Otsisime mitu päeva... aga ei leidnud kuskilt. On tekkinud vabatahtlikud rühmitused, kes otsivad ravimeid teistest linnadest, saatsime sinna päringu. Loodan, et leiame vajalikud rohud.

Pensionäridele hakati taas pensione väljastama. Kes kuskil tööl on, siis riik maksab ametlikult 6500 UAH, see on Ukraina miinimumpalk (u 200 €). Mu ema töötab haiglas, eile kanti tema kaardile raha. Kommunaalteenuste eest tuleb maksta, aga me saame makseid ajatada. Paljud ettevõtted on tegevuse peatanud. Inimesed püüavad raha teenida, kuidas oskavad. Kui on võimalik tööd teha üle interneti, siis seda ka tehakse.

Kunstnikel ja loomingulistel inimestel on olukod üsna keeruline. Paljudel olid tellimused, mis sõja algusega tühistati. Kes elab säästudest, kes annetustest. Ma ise olen hetkel samuti tööta. Mul oli märtsikuuks palju tellimusi, kuid, nagu öeldud, kõik tühistusid. Mu mees töötas koos Pjotriga, nüüd on nemadki töö kaotanud. Selline elu on praegu paljudel, aga me murrame sellest läbi! Kõik saab korda! Tööd tuleb, peaasi, et venelased meie riigist lahkuksid.

Vabatahtlikud jätkavad inimeste abistamist. Nad jagavad humanitaarabi neile, kes seda vajavad. See on kestnud esimesest sõjapäevast alates. Samuti on üle linna mitmed punktid, kus on avatud väliköök ... küpsetatakse erinevaid roogasid ja jagatakse inimestele... Me ei jää ega jäta kedagi hätta!!! Oleme tugevad!

Öösel ei olnud rahulik... perioodiliselt oli kuulda plahvatusi... alates kella 23st... Me teame, et venelased kardavad. Käivad mööda linna ringi, valmistuvad. Ootavad ilmselt lisavägede saabumist... ilmselt plaanivad järgmist pealetungi...

Täna hommikul purunes Mõkolaivis kohalik valitsushoone. Vitali Kimi sõnul hukkunuid pole, enamik inimesi jõudis hoonest lahkuda, aga rusude alla jäi 8 inimest, keda üritatakse päästa.

Tšernobajevka on muidugi legend, aga Tšernobajevi piirkonna külades puudub elekter, telefon ja internet. Seda on endiselt võimatu parandada, kuna asulad on okupeeritud Vene vägede poolt. Hersoni piirkonnas on elektrita ja veeta 52 asulat ning umbes kuus tuhat elanikku on jäänud ka gaasita.

Eile... 28. märtsil said mürskude tagajärjel vigastada viis Stepanovka elanikku, neile osutati arstiabi ja üks inimene viidi haiglasse.

Hersoni oblastis asuva Novovorontsovskaja territooriumi on Vene väed viimased kaks päeva lihtsalt kaootiliselt tulistanud ning paljud elumajad on pommitatud. Eile anti teada, et Vene okupandid on kasutanud Odessa ja Hersoni oblastis keelatud kobarpomme. Taaskord saime kinnitust okupantide ebainimlikust käitumisest.

Ma tõesti tahan, et see läbi oleks! Au Ukrainale! Au kangelastele!
Слава Україні! Героям Слава!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
28.03.2022 kell 12:54

Hersonis blokeeriti kõik sissepääsuteed. Me ei saa enam lahkuda. Vähemalt mitte järgmistel päevadel. Minu pere on hetkel kaitstud. Meil on olemas toit ja muu eluks vajalik. Hiljaaegu, saime just poest natuke aineid ja turgudelt saime osta juurvilju. Meie maa on ju väga viljakas. Kuid ravimitega on kitsas. Neid kõigile ei piisa.

Maria ja Sergei ostsid piletid ja plaanivad täna Krimmist Gruusiasse sõita. Loodan, et neil läheb see korda. Me oleme suhtluses.

Öösel oli taas väga palju plahvatusi. Tšernobajevka lennuväljal andsid Ukraina relvajõud juba kaheteistkümnendat korda löögi Vene vägedele!!! Loodan, et see jätkub, kuni nad kõik on hävitatud! Samuti tulistati öösel Stanislavi lähedal. Öö oli väga rahutu ja plahvatused jätkuvad veel päevalgi. Raketikild lendas täna Stepanovkas asuva Hersoni laste rehabilitatsioonikeskuse aknasse. Lisaks kukkus öösel rakett laste sotsiaal- ja psühholoogilise rehabilitatsioonikeskuse naabermaja aeda.

Eile saime teada, et Tšernobolis põleb mets. Põlengud on levinud 10 000 hektarile. See on õudne! Seal on ju kiirgust nagunii juba õhku levinud ja kui ladestunud kiirgus põlemisel õhku lendub, võib see ohtlikuks osutuda nii Ukrainale ja Valgevenele, aga teatud tuule suunaga ka teistele Euroopa riikidele.

Bellingcati ajakirjaniku Hristo Grozevi sõnul võib Venemaa anda tuumalöögi, kui Kiievi vallutamine ebaõnnestub. Tema enda sõnul on ta suhelnud Venemaa eriteenistuste inimestega, kes kinnitasid Putini kavatsusi tuumarelva kasutamisel. Tuumanupu käsuahelas on viis inimest, kellest kaks polevat valmis seda kasutama, kui selline korraldus tuleb, aga me ju teame et need kaks inimest võidakse lihtsalt välja vahetada. Loodame, et see on siiski ainult hirmutamine, aga Venemaalt võib oodata kõike, oleme juba isegi sellest aru saanud.

26. märtsil tulistas Venemaa välja kogu sõjaaja perioodi rekordarvu rakette. Ukraina omakorda püstitas nende hävitamise rekordi. 52 raketti tulistati välja Mustalt merelt ja veel vähemalt 18 Valgevene territooriumilt. 70 väljatulistatud raketist vaid 7 jõudsid sihtmärgini, teised hävitati Ukraina õhuvägede poolt.

Kõigi nende rakettide kogumaksumus on umbes 340 miljonit dollarit ja logistikat arvesse võttes pool miljardit dollarit. Venemaa on valmis kulutama muinasjutulisi summasid sõjale, kui samal ajal elavad nende inimesed vaesuses... see on väga kurb...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
27.03.2022 kell 13:19

Mul oli eile väga tore päev. Kohtusime sõpradega... istusime pikalt ja muljetasime.... rääkisime kõigest... naersime. Ja korraks oli kõik nii hästi, et ma unustasin isegi sõja... ning siis toimusid plahvatused ja oligi kohe ärevus tagasi. Aga mul on siiski hea meel, et eile oli päikseline ilm ning et ma sain taas koos sõpradega aega veeta, kõiki kallistada... Oeh, ma armastan neid väga ja kallistasin kõiki kohe eriti tugevalt!

Täna proovisin mediteerida ning mõtlesin et pean uuesti hakkama joogaga tegelema... pole seda terve kuu teinud. Aga võtan nüüd ennast käsile. Pean leidma endas armastuse ja pean suutma seda teistega ka jagada.

Vaatamata ähvardustele ja ohule jätkavad meie inimesed miitingutel käimist. Eile aeti kogunemine suitsupommidega laiali. Üks neist tabas naist. Me ei lakka ütlemast, et Herson on Ukraina! Armastame oma linna ja maad!!!

Hersoni oblastis jätkuvad Vene sõjaväelaste rüüstamised külades. Stanislavis on saanud mitmed eraisikud surma. Ringkonnaprokuratuur on alustanud kriminaalmenetluse koostamist sõjakuritegude eest vastutusele võtmiseks, eraisikute mõrvamisel ja tsiviilobjektide hävitamisel.

Herson on küll ajutiselt okupeeritud, aga linnas tegutsevad Ukraina pangad ja käibel on endiselt grivna. Hersoni pensionärid saavad Ukraina pensionit, mis saabub posti teel. Ühistransport toimib samuti...

Tšernobajevka lennuväljal said Vene väed üheteistkümnendat korda löögi. See koht on legendaarne!!! Nõiaring!

Ema on täna kodus ja otsustasime, et teeme pitsat... ajal kui kõigest on puudus leidsime õnneks tüki juustu ja natuke seeni :) Pildil on mu ema pitsaga, mis läheb kohe ahju :)

Olgu teil ka tore ja päikseline pühapäev, koos pere ja pühapäevaste pannkookidega!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
26.03.2022 kell 11:45

Tänane öö oli vaikne... samas eile olid lõpuks emotsioonid nii üleval... et nutsin päeval ja õhtulgi... elan kõike liiga raskelt läbi... ilmselt kõik elavad. Püüan tugev olla, aga vahel võtavad emotsioonid võimust.

Eile rääkis üks mu sõber oma loo... mille peale muidugi nutt vallanduski...
Ta on Kiselevkast, kus elektrit pole olnud juba 26 päeva järjest. Ööbitakse keldris. Vene okupandid tulistasid tema parima sõbra õe autot... õde oli koos oma 5-aastase poja ja isaga teel Hersonist Kiselevkasse. Nad olid just läbinud Hersoni ja Tšernobajevka kontrollpunktid, kui neile sõitis kõrvale tsiviilauto Vene okupantidega. Nad sõitsid seejärel õe auto ette ja sundisid nad peatuma ja enne kui õde millestki aru sai, hakati nende pihta tulistama.
Isa sai kohe surma. Õnneks sai õde aru, et ta asi on väga halb, vajutas gaasi põhja ja põrutas vastassuunavööndist otse kontrollpunkti... Seal pakuti neile arstiabi. 5-aastane poeg oli saanud pähe haavata. Ta viidi kiiresti haiglasse, intensiivi... Väikese poisi süda seiskus kolmel korral... lõpuks andsid arstid alla. Ellu jäi vaid tema parima sõbra õde.

Sergei ja Maria jõudsid Krimmi... kõik on õnneks korras... loodan, et piiril probleeme ei tule ja nad jõuavad Euroopasse. Iga päev mõtleme isegi, kas minna või jääda? Läbi Nikolajevi on ohtlik... seal on lahingud... läbi Krimmi...? Hersonisse pole ka ilmselt turvaline jääda... väga segane on kõik ja raske aru saada, mis toimub. Vene sissetungijad sõidavad mööda linna. Neid on palju. Palju teetõkkeid ja kontrollpunkte. Linnapea käitub kummaliselt. Loodan, et ta Venemaaga koostööd ei tea. Aga ma ei ole enam milleski kindel, liigub väga palju valeinfot.

Ukraina FM-raadiokanalid lõpetasid Hersonis töötamise. Praegu edastatakse selles sagedusalas ainult Venemaa raadiokanaleid. Televisiooniga on sama lugu. Vene telekanalid on eetris märtsi algusest. Aga me ei vaata seda. Vaatan YouTube'i, loen uudiseid Ukraina telegrammikanalitest.

Jätkuvalt viiakse Hersoni piirkonnas ellu rublade kasutuselevõttu grivnade asemel. Seda on juhtunud juba mitmes asulas.

Olen väga mures oma pere ja sõprade pärast... Olen mures oma linna pärast. Ma armastan oma linna väga, see on minu sünnilinn, minu kodumaa! Ma ei taha lahkuda... see on minu kodu! Aga siin on ka ohtlik elada... ma olen nagu kahe tule vahel... kahtlen... loodan...

Loodan, et see kõik saab varsti läbi! Tunneme tuge kogu maailmast... Peaasi on vastu pidada veel paar nädalat, võib-olla kuu ja kõik läheb paremaks... aga äkki kestab see kõik märksa-märksa kauem...? Hersonist ei tohi saada kunagi Venemaa!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
25.03.2022 kell 11:59

Eile kuulsime alates kella 20st väga tugevaid plahvatusi, mis jätkusid veel ööselgi ... saatsin Sulle ühe video ka. Tšornobajevka lennuväljal andsid Ukraina relvajõud Vene sõjaväele purustava hoobi... juba KÜMNENDAT korda!!!

Unustasin Sulle öelda... et kunstnik Evgenia Reshetnikova sai samuti märtsi alguses emaks. Minu sõprade hulgas juba kaks sõjaajal sündinud last. Neilgi läheb hästi... lapsega on samuti kõik korras.

Meie kunstnikest sõbrad Maria ja Sergey plaanivad täna Krimmi kaudu Euroopasse põgeneda... see on väga ohtlik!!!! Me kõik mõistame seda... ja me kõik loodame, et kõik läheb hästi. Nad ütlesid, et kirjutavad kohe, kui ühendust saavad... Olen nende pärast väga mures... nad on väga lähedased sõbrad.

Eile õnnestus mu sõbral, kunstnik Alexandra Makkavejeval Snigirevkast (Hersoni piirkond) lahkuda. Nad lahkusid koos perekonnaga, kuna pool Snigirevkast on pommitatud, lasteaiad, koolid, elumajad... Inimesed on ilma elektrita, kütteta ja veeta... Sissetungijad tungisid peaaegu igasse majja... lõhkusid uksi, asusid tühjadesse majadesse elama. Külaelanikud elasid hirmus ja lootuses ellu jääda.

Alexandra kirjutas mulle, et psüühika ei taju veel tõsiasja, et me lahkusime kodust ja jätsime kõik maha. Aga peaasi, et oleme elus ... kaasa sai võetud koer, kass, papagoi, tigu ja kohver dokumentidega ja nii palju sugulasi, kui vähegi saime. Nüüd elame koos sõpradega Hersonis. Minu kunstikool, kus õpetasin, hävis pommitamises. Nad jõudsid mu poja lasteaeda, jõudsid kooli, pommitasid peaaegu kõike... Meil polnud 8 päeva valgust ja sidet... nad lõhkusid juhtmed, lükkasid elektripostid maha...

Palved aitavad... nüüd ma tean kindlalt, inimesed magasid keldrites ja ma nutsin öösiti ja palusin, et leitaks vähemalt mingigi väljapääs lahkumiseks ja täna inimesed kogunesid ja korraldasid ise rohelise koridori. Pakkisime tunniga oma asjad ja nüüd oleme Hersonis....

Mu poeg lohutab mind... ütleb, et ema, ära nuta, sa tahtsid alati maja mere äärde, me ehitame endale uue maja... kuskil mere ääres... kindlasti saame endale uue kodu, ära nuta!
Ma ei tea, mis järgmiseks saab... praegu on oluline, et oleme elus... et jääksime ellu!

Ja selliseid lugusid on sadu, tuhandeid...

Ma vihkan Venemaad, Vene sõdureid, Putinit.... Miks mu sõbrad peavad kannatama... sugulased... ukrainlased... terve maailm??? Minus kasvab viha, ma ei saa sinna midagi parata...

Nüüd on alanud küüditamised ka Hersoni piirkonnas, saime just selle kohta ametlike kanaleid pidi kinnitust. Ukraina-meelsetel kogunemistel vahistatakse tsiviilisikuid ja on teada, et neid viiakse riigist välja.

Okupatsiooniväed on asunud hävitama Ukraina kirjandust ja ajalooõpikud. Luganski, Donetski, Tšernihivi ja Sumõ piirkonnas rüüstatakse raamatukogusid ja hävitatakse kõik raaamatud, mis ei kattu Kremli propaganda postulaatidega.

Rüüstajaid huvitab enim kirjandus Ukraina Maidani ajaloost, mida nimetatakse ekstremistlikuks, ning mis kuulub seetõttu koheselt hävitamisele. Keelatud on ära mitmed autorid, nende hulgas Mazepa, Petlyura, Bandera, Shukhevych, Tšornovil.
Kremennajas, Rubižnes (Luganski oblastis), Gorodnjas (Tšernihivi oblastis) konfiskeeritakse Kipiani raamatuid “Vassili Stus`i juhtum”. Leitud raamatud hävitatakse kohapeal või viiakse raamatukogudest ära.

Järjest enam on kuulda väikeste asulate ja külade hävimisest. Oleksandrivka külas on pommitatud elumaju. Kuus päeva on olnud küla juba ilma elektri, vee ja gaasita.
Luski oblastis Starobelskis korraldab Vene okupatsiooni-administratsioon Vene rublade ringlusse toomist turgudel.

Esimesel sõjakuul on hävinud Ukrainas 4379 hoonet. 6,5 miljonit ukrainlast on lahkunud oma kodudest. Hukkunud on tuhandeid inimesi, sealhulgas 121 last.

Kogu maailm näeb seda... ainult mitte Venemaa kodanikud, kes siiani tunnustavad Putinit ...

Iga inimene peab kandma vastutust! Me peame koos peatama Vene fašismi!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
24.03.2022 kell 13:12

Järjest enam räägitakse keemiarelvadega rünnaku tõenäosusest. Tänagi tuli hoiatus. Ei teagi, kuidas peaksime selle üle elama, kohutav. Teame, et Venemaa kanalites on sagenenud hüsteeria Ukraina "laboratooriumite" vastu, kus väidetavalt toodetakse keemiarelvi. See näitab, et propagandameedia valmistab Venemaa elanikkonda ette keemiarelva kasutamiseks, näidates omal maal muidugi, et seda teevad ukrainlased.

Täna evakueeriti Mariupolist Zaporožjesse 2491 elanikku, kellest 570 olid lapsed. Kõigile evakueeritavatelele tagatakse nüüd vajalik arstiabi, toit ja abi nende ümberasustamisel lähedaste juurde või ka Euroopasse, kui muud varianti pole.
Elanikud pääsesid linnast välja lisaks bussidele, ka oma transpordiga. Täna saabus Zaporozjesse 338 autot. Kokku on Mariupolist evakueeritud umbes 50 tuhat inimest.

Ei teagi, kas see on tõsi, aga levib info, et mõned oligarhid on asunud otsima võimalusi, et Kremli paleepööre saaks kiirelt ellu viidud. Putin tahetakse võimuahelatest välja lõigata, aga keeruliseks teeb selle asjaolu, et võimuladvik on suures isolatsioonis, ega ole valmis ärimeestega isegi läbirääkimisi pidama. Meieni on jõudnud info, et mõned oligarhid on valmis otsima võimalusi radikaalseteks sammudeks... ehk siis Putini eemaldamiseks füüsiliselt.

Õudne on soovida kellegi surma, aga kui see aitab peatada muu õuduse, siis võib-olla on see siiski lahendus!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
24.03.2022 kell 12:09

Sõja algusest on möödas kuu... seda on kuidagi raske isegi uskuda...
Tänane öö oli taas vali. Kella kolme paiku öösel oli kuulda mitmeid plahvatusi, mis jätkusid hommikuni. Meie võitlejad hoiavad vanelasi eemal Kuibošivist.
Lõuna suunal on olukord stabiilselt pingeline. Et taastada kontroll kogu regiooni üle, peavad
Ukraina relvajõud Hersoni vabastama. Roman Kostenko, Ukraina parlamendi julgeoleku töögrupi juht teatas, et Vene vägede plaaniks oli Ukraina lõunaosa täielikult enda valdusse saada, et Ukraina poleks enam mereriik, aga tänu sellele, et Herson pidas kauem vastu, kui vaenlane eeldas, võimaldas see Ukraina vägedel valmisolekut Nikolajevis ja Odessas suurendada. Praegu hoiab Odessa mere suunalt ja Nikolajev maismaalt vaenlasi tagasi.

Vene sõjaväelased vahistasid eile Alexandra Kniga isa. Alexandra oli üks neist, kes oli meie delegatsiooniga Tartus. Olime kõik šokis, kui teada saime. Alexandraga öösel suhtlesime ja saime teada, et isa oli peale mitmeid tunde teadmata kadumist, siiski vabastatud... Aleksander Kniga on Hersoni muusikalise draamateatri direktor. Temaga on praegu kõik hästi, aga see pole esimene kord, kui Vene sissetungijad vahistavad ja röövivad aktiviste, vabatahtlikke, kultuuritegelasi...

Vabaduse väljakul on mitmeid kordi kogunemisi laiali aetud tulistamistega. Kui koguneb kasvõi 20 inimest, teatavad okupandid ruuporist "laiali, me kasutame füüsilist jõudu" ja asuvad tulistama. Kogunemised surutakse küll maha, aga me ei anna alla! Herson on Ukraina!
Eile saime teada, et Hersoni piirkond on nimetatud enim mineeritud piirkondade hulka Ukrainas. Miinitõrjeoperaatori-spetsialistide järelduste kohaselt on Ukrainas miinidega kaetud 14% kogu riigi pindalast. Info on pisut vastuoluline, kuna kohati on mineeritud aladeks märgitud ka alad, mida sõjaväelased ja tsiviilisikud kahtlustavad, et seal võivad olla miinid. Aga siiski enim ohtlike piirkondade hulgas on Hersoni piirkond, Zaporožje, Kiievi piirkond ja Tšernihivi piirkond.

Kahtlustatakse, et Hersoni piirkonnas on hakkanud levima võltsitud Vene rublad. On tulnud teateid, et Vene sõjavägi on koostööpartneritele maksnud võltsrubladega. Hersoni parlamendi juhid on teinud üleskutseid, mitte teha koostööd Vene sõjaväega, isegi kui tasutakse õige rahaga või valuutas. Pole vaja toetada agressorit, kes tapab iga päev meie lapsi, naisi, pensionäre ja mehi.

Venemaa püüab kaasata valgevenelasi Ukraina-vastasesse sõtta. Ukraina luure andmetel pakutakse valgevenelastele “eriülesannete” täitmise eest 1000–1500 dollarit kuus ja lisaks ka tasuta haridust Venemaa ülikoolides. Samas on valgevenelastel endil madal motivatsioon sõjategevuses osaleda. On kuulda ka sahinaid, et Valgevene sõjavägi kavatseb alla anda, kui nad saadetakse Ukraina territooriumile sõjategevuses osalema.

Digijuurdluse ministeerium vahendab sotsiaalvõrgustike kaudu pilte hukkunud okupantidest ning teavitab nende surmast sõpru ja sugulasi. Ukrainas kasutatakse tehisintellekti, et veebilehtedelt ja sotsiaalvõrgustikest üles leida hukkunud okupantide pildid ja nad tuvastada, et teavitada seejärel lähedasi. Seda on vaja teha, kuna Venemaa ei võta vastu hukkunud sõdureid. Nii saavad lähedased vähemalt teada, mis on juhtunud. Ukraina statistika kohaselt on Ukraina territooriumil surma saanud 15 000 Vene sissetungijat.

Me tõesti tahame, et see oleks läbi! Me oleme kõik väsinud elamisest teadmatuses. Teadmatusest, mis juhtub öösel, homme, järgmisel nädalal? Ma armastan oma riiki, oma linna, vanemaid, abikaasat, sugulasi, sõpru, oma kasse. Soovin meile kõigile rahu! Rahu peaks olema kõikjal!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
23.03.2022 kell 17:21

Ma tahaksin jagada Sinuga ja nendega, kes mu kirju loevad üht isiklikku lugu. Lugu, mis on kummitanud mind terve elu. Kõik mu sõbrad ja sugulased teavad mind kui säravat, lahket, osavõtlikku inimest. Püüan alati inimesi aidata, mõnikord isegi rohkem kui iseennast. Aga samas on minu sees alati elanud väga suur valu. Mul on alati olnud raske mõista, mis mul viga on. Miks ma tunnen hirmu, kurbust, kannatusi. Vastused on hakanud minuni samm-sammult jõudma...

3. veebruaril 2022, vahetult enne sõja puhkemist, avaldasin Facebookis postituse, koos uue maaliga, kus jagasin veidi ka oma tundeid.

Ma kirjutasin:
"Mulle öeldakse sageli, et mu tööd on sünged ja minu isiksusega vastuolus... Mulle tundub, et vastuse sellele olen enda jaoks leidnud juba ammu... lausa 10 aastat tagasi... Pärast seda, kui käisin Poolas ja külastasin Lublini äärelinnes asuvat Majdaneki koonduslaagrit. Olin siis 17-aastane, kui sukeldusin emotsioonidesse, mis tundusid mulle miskipärast väga tuttavad... Kogu mu maailm ja teadvus pöördus. Sain aru, et see lugu on mulle väga lähedane... Ma ei tea, kas ja kuidas ma nende sündmustega seotud olin, aga ma ei saanud enam neist vabaks. Rääkisin sellest sageli oma sõpradele, et olen seda kõike nii elavalt ette kujutanud, et mulle tundub, nagu oleksin holokausti ise läbi elanud.

Lugesin genotsiidi kohta raamatuid, vaatasin dokumentaalfilme sõjast ja holokaustist. Ja iga kord, tundus mulle, et olen seda kõike varem kogenud... Ja kuidagi alateadlikult muutusid sõjaõudused kuidagi eriti aktuaalseks iga aasta alguses - jaanuaris-veebruaris. Ühel hetkel sain aru, et see pole olnud niisama... 27. jaanuar on holokausti mälestuspäev...

Maalisin hiljuti lõuendile mustvalge diptühhoni, kasutades uut eksperimentaalset tehnikat. Ma ei tea, kuidas mulle selle materjaliga suhtlemine pähe tuli... aga see kõik tuli iseenesest ja tulemus just selline nagu peab... Ma arvan, et sõnad on üleliigsed... Ma lihtsalt tahan, et vaataja sukelduks teosesse ja seejärel iseendasse ja tunnetaks seda, kuidas inimesed hajusid ajalooahjus. Nad on seal kuskil olemas ja vaatavad meid läbi aja..."

Seda postitust tehes ma ei teadnud, et... veebruaris algab sõda!

Hirmuga seotud teemad on mulle alati huvi pakkunud. Olen osalenud mitmel näitusel oma kollaažisarjaga "Hirm". Hirm on inimese psüühikaseisund, tänu millele sa kas liigud edasi või jääd musta kardina taha. Mina olen püüdnud kardinat liigutada. Mulle meeldib tegeleda intuitiivse kunstiga, kui satud justkui loomise voogu, mis avab kõik, isegi suurepäraselt peidetud alateadvuse nurgad, mille eest tegelikult pole nagunii võimalik põgeneda. Nii sündis hirmu-teemaline sari, mis omakorda vabastas mind hirmudest. Ma ei karda enam!

Ma olen hakanud tasapisi mõistma, miks ma neid õudusi olen kujutanud. Võib-olla on mu hing kunagi juba sõjakoledusi kogenud ja võib-olla ma teadsin, et see juhtub taas?

Väga raske on elada universaalse kurbusega enda sees. Jagades seda lugu Sinuga ja Su sõpradega vabaneb see pikalt kogunenud kurbus minus...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
23.03.2022 kell 10:58

Täna öösel nägin unes, et vaenlased ajavad mind taga, samal ajal tulistades... põgenesin meeleheitlikult... kuniks ärkasin õudusega ...

Meie niidud põlevad ... kohe metsa lähedal ... loodan, et see saab varsti kustutatud. Põlengu põhjus on siiani teadmata. Aga see on sel aastaajal tavaline...
Öösel kostus, nagu ikka, mitmeid plahvatusi... Stanislavi ja Tšornobajevka juures käivad lahingud.
Hersoni oblastis asuvas Stanislavi piirkonnas hävisid pommitamiste tõttu majad, elektriliinid ja gaasivarustus on maas. Lisaks on Hersoni piirkonnas veel 12 asulat jäänud ilma elektri ja gaasita.

Tšernobajevski lennuväljal on Ukraina relvajõud Venemaa sõduritele andnud juba kaheksandat korda purustava hoobi. Luureandmete põhjal teame, et Venemaa viib Hersoni lennuväljalt helikopterid ära. Tšernobajevka satelliidipiltidelt on näha, et sõjaväehelikoptereid seal enam pole. Helikoptereid olid olemas 16. märtsil tehtud piltidel, 21. märtsi neid seal enam pole.

Ukraina lennu- ja suurtükivägi on viimastel päevadel korduvalt rünnanud Tšernobajevka lennuvälja, mis on olnud vaenlasele strateegiline baas, kuhu koondada varustus, et ette valmistada järgnevaid rünnakuid.
Sõjaväeeksperdid ütlevad, et lennuvälja evakueerimine on järjekordne tõend Venemaa rünnaku ebaõnnestumisest selles suunas. Ukraina ametnike sõnul koondab riigi armee vasturünnakut Hersoni vabastamiseks Venemaa okupatsioonist.

Eile tuli teade, et Vene sõjaväelased röövisid Tšernjanski Lütseumi direktori Viktor Kudlai. Tema asukoha kohta andmed praegu puuduvad.

Herson läheneb humanitaarkatastroofile, teatas Ukraina välisministeerium. Blokaadi tõttu napib linnas nii toitu kui ravimeid ning humanitaarkoridori vanelased avada ei lase.
Hersonis on apteegid pooltühjad, apteekrite sõnul müüdi enamik ravimeid sõja esimestel päevadel läbi. Samuti on toiduhinnad linnas oluliselt tõusnud. Suhkur maksis varem 20 UAH – nüüd 50–65 UAH. Toitu oleme püüdnud varuda juba sõja esimestest päevadest peale. Minu perel on piisavalt aineid, et mõnda aega vastu pidada.

Üha sagedamini mõtleme sõpradega linnast lahkumisele. Kuid see on väga ohtlik. Praegu saaks minna ehk Odessasse ja seejärel Rumeeniasse või mõnda teise riiki. Mõned tahavad minna Krimmi ja sealt edasi Euroopasse, aga seal on samuti ohtlik. Kui on võimalus, siis ilmselt lahkume... aga praegu pole kuskil turvaline ... isegi mitte Lvivis, kuhu kõik suunduvad. Võib-olla isegi mitte Poolas.

Ukraina luureinfo põhjal on teada, et Venemaa on valmis andma Poola suurlinnadele ennetava löögi, kui "Vene-vastane toetus Ukrainale" peaks NATO relvade ja rahvuvalvajate kohalolu tõttu jätkuma. Seda kinnitab ka teadmine, et Varssavis asuvad Vene diplomaadid valmistuvad riigist lahkuma.
Võimalik et see on järjekordne ähvardus, millel tõepõhja all pole, aga Venemaalt võib kõike oodata.

Valgevene-Ukraina piiril toimub ründerelvade koondamine. Maxar on avaldanud uusi satelliidipilte Gomeli piirkonnast. Ukraina relvajõud hindavad Valgevene sissetungi tõenäosust Ukrainasse üsna suureks. Arvan, et kui Valgevene väed sisenevad Ukraina territooriumile, saavad nad lüüa.
Me mõistame, et järjekordne rünnakulaine on teel Ukrainasse. Peame kuidagi vastu pidama. Me ei saa alla anda! Ukraina peab vastu! Peab!

Mul on 5.aprillil, kahe nädala pärast sünnipäev. Loodan, et tähistan seda vabas Ukrainas!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
22.03.2022 kell 12:18

Eile oli raske päev. Inimesed tulid rahumeelsele miitingule nagu varasematelgi päevadel... koguneti Vabaduse väljakule, aga eile juhtus seal midagi kohutavat...

Vene okupandid olid kirjutanud meie monumendile "Ukraina relvajõud on mõrvarid". Linnaelanikud hakkasid seda kustutama... ja samal ajal tulid kohale Vene sissetungijad ja hakkasid rahvahulkadesse pilduma uimastigranaate. Naised ja vanad mehed aeti laiali, neid samal ajal püssipäradega pekstes... tulistades rahvahulkade pihta. Okupandid viisid minema vähemalt kolm inimest... haavatuid on neli, kaks viidi kiirabiga ära.

Ainult mitte rahumeelseid inimesi! Miks? Miks? Me ei andesta seda kunagi!! Ma olen tõesti väga vihane!!! Ma vihkan neid!! Ma vihkan Putinit! Kogu Venemaad ja nende rahvast.... kui palju inimesi veel peab surema, et vene rahvas ärkaks?! Nad mõtlevad ainult iseendale ja oma mugavusele. Alles siis, kui nende majandus kokku kukub, siis võib-olla ärkavad. Mul ei ole neist inimestest kahju.

Mu süda nutab iga päev, kui mõtlen surnud Ukraina lastele... surmade arv kasvab iga päevaga... ma soovin südamest, et see põrgu lõppeks! Aga soovimine ei aita kahjuks.
Ukraina rahvas tahab lihtsalt elada ... lihtsalt elada oma kodudes ... koos lähedastega, sõpradega, sugulastega...

Meie rahvast ei saa murda! Me oleme vabad! Meie jaoks on tähtis, et iga inimese kodanikuõigused ja -vabadused oleksid kaitstud! Ja me oleme uhked selle üle! Ukraina vaimu ei saa murda! Me oleme üks! Seda pole Venemaal kunagi juhtunud ... ja tõenäoliselt ei juhtu ka...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
20.03.2022 kell 11:21

Esimest korda üle pika aja oli täna öösel vaikne... nii vaikne, et see muutus lausa häirivaks... justkui oleks tegu vaikusega enne suurt tormi...
Samas inimesed kuulevad linnas laskusid ja automaadivalanguid. On andmeid, et Vene sissetungijad tulistasid taas autot, milles sõitsid eraisikud ... ja see pole esimene kord, kui nõnda juhtub.

Ukraina valitsusel on kindlad andmed, et sissetungijad kannavad märkimisväärseid kaotusi. Vene sõjaväe psühholoogiline seisund on madal ja halveneb iga järgneva sõjategevuses oldud päevaga. Natuke see annab lootust.

Kuid on ka häirivaid uudiseid. Vene sõjaväelased ei luba Hersoni oblastisse siseneda humanitaarkaupa vedavaid veokeid. 14 veoautot humanitaarabiga saabusid oblasti piirile, seal olid hädavajalikud hügieenitarbed lastele ja täiskasvanutele, konservid, liha, poolfabrikaadid, imikutoit ja ravimid... kuid veokid aeti sealt ära ning kolonn sõidab nüüd Dnipropetrovski oblasti suunal.

Hersoni piirkonnas on 71 asulat ilma elektrita, neist 18s on osaliselt elekter maas. Sõjategevuse tõttu on meie piirkonnas gaasita 2112 inimest, veeta 48 190 inimest. Hersoni administratsiooni sõnul on enamiku asulate kõige suuremaks probleemiks ravimite lõppemine.

Novaja Kahhovkas käivad läbirääkimised, et Vene sõjaväelased vabastaksid linnavolikogu sekretäri Dmitri Vasiljevi. Vene sõjaväelased hoiavad teda kinni ja on andmeid, et teda piinatakse... loodame, et temaga on kõik siiski hästi... võimud püüavad selle probleemi võimalikult kiiresti lahendada.

Vysokopolyes on olukord stabiilselt kriitiline. Kohaliku aktivisti Juri Samohvalovi sõnul tungivad Vene sõjaväelased kohalike elanike majadesse ja viivad ära nende sõidukeid... võttes kaasa toiduvarud. Toimub totaalne rüüstamine...
Kuid kõige selle juures püüab Hersoni linn elada tavalist elu. Meil töötavad hetkel mitu lasteaeda, avatud on mõned kohvikud, ühistransport toimib. Meil on kaks turgu, kust saab süüa osta. Bensiin on kõige suurem probleem. Seda enam linnas pole.

Mu sõber tuleb täna külla... ma olen igatsenud temaga kohtuda. Kogu selle aja varjas ta end koos perega Kiselevka külas. See asub Hersonist 50 km kaugusel. Ta rääkis, et sissetungijad pommitasid maju, kuid nende maja jäi terveks. Toiduga on külas raske... kõik poed on kinni ja osta pole midagi. Seetõttu tulevad nad Hersoni.

Mina ja mu tiimikaaskased "МІЦЕЛІЙ" festivali juurest jätkame raha saatmist Ukraina ja Hersoni kunstnikele. Olen keskendunud sellele protsessile ja see annab mulle jõudu... Tunnen end elus ja vajalikuna, kui korraldan Eestist saabunud abi laialijagamist. Ma elaksin nagu tavalist elu... nagu ennegi... Tahan veelkord kõiki tänada selle eest, kes on meid aidanud ja aitavad edaspidigi!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
19.03.2022 kell 15:07

Tänane öö oli vaikne. Alles kell 3 öösel oli kuulda esimesi ja mitmeid plahvatusi järjest. Ukraina vägede relvajõud on peatanud vaenlase pealetungi ja ega okupantidel pole ka suurt võitlusintensiivsust. Sissetungijad üritavad hõivatud positsioonidel kanda kinnitada. Kõikidest
Hersoni lähedal asuvatest küladest on teateid, et Vene väed on jõudnud kohale, hajudes mööda külasid laiali. Nad teevad seda selleks, et meie väed ei saaks neid rakettidega rünnata, kuna nad on meie enda inimeste keskel. See on tegelikult üsna argpükslik käitumine, nad kasutavad meie elanikkonda inimkilbina. Rünnakuid tuleb nüüd teistmoodi planeerida, et mitte kahjustada tsiviilisikuid ja see pidurdab meie vägede tegutsemist. Teine põhjus, miks sissetungijad küladesse sisenevad, on kütuse ja toiduvarude nappus, nad tegelevad kohapeal rüüstamisega ja see on kohe eriti alatu käitumine.

Räägitakse, et Vene vägede rünnakuid Hersoni piirkonnas pole praegu ette näha, Vene sõjavägi on keskendunud vägede koondamisele teisele poole Dneprit. On infot, et jõuti juba ka Rybalche ja Geroiskoe küladesse. Veel on teada, et okupandid püüavad linnadest välja viia neid venelasi, kellel on sugulasi Krimmis või Venemaal, või neid, kes tahavad sinna minna. Tõsi, piiril võetakse neilt ära Ukraina pass. Seda kajastatakse propagandakanalites, kui venelaste päästeoperatsiooni Ukronazide käest.

Mu süda on murdunud selle kõige pärast, eriti kui kuulen uudiseid Mariupoli linnast, Harkivist ja Tšernihivist. Vene okupandid pommitavad pidevalt elumaju. Linnadest pole peaaegu midagi järel... tsiviilelanikud... loomad... Pommitatakse varjualuseid, kus on lapsed, naised... See on Ukraina rahva genotsiid ja nad nimetavad meid natsideks. Sõjas on surma on saanud juba 109 last. 109 last!!!! Kuidas see saab olla võimalik? Kuidas see saab toimuda... praegu... Euroopas...

Ma tean, et me ei saa alla anda... ja ma proovin olla tugev... aga kui ma seda õudust näen, siis maailm lihtsalt murdub...
Mul on nii kahju inimestest, kes on kaotanud oma poegi, vendi, õdesid, lapsi...

Samal ajal toimub Moskvas kontsert Vene sõjaväe toetuseks. Rahvas laulab ja juubeldab. Mis maailm see on? Kas me elame ikka samal planeedil? Mul ei jää muud üle kui vaid loota, et Putin põleb kord põrgus koos kõigi oma mõttekaaslastega. Nende kätel on Ukraina laste veri...

Ma aina kordan endale, et kõik saab korda! Kõik saab korda!!! Ma tean seda... ma usun seda... Natuke veel... võib-olla kauem kui natuke, aga Ukraina saab tagasi oma endise ilu! Ma olen uhke, et olen ukrainlane!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
18.03.2022 kell 12:11

Olukord Hersonis on kõhedusttekitav. Nikolajevist löödi Vene väed tagasi ja nüüd on nad Hersoni lähedal külades. Seega me ei tea, mis edasi saama hakkab. Kas nüüd hakatakse pommitama meie linna?
Vene sissetungijad on hõivanud kogu linna. Ehitavad linna kontrollpunkte. Plaanivad midagi. Kuid näha on, et nad hakkavad väsima.

Eile vedasid Vene väed taas varustust Tšernobajevkasse. Samadesse kohtadesse, kus nad on saanud varasemalt tugevaid tagasilööke. Nad plaanivad rünnata juba viiendat korda ... viiendat korda!
Samas tundub, et nad enam väga ei võitlegi, panevad varustuse paika ja peidavad end välja teisel poolel, oodates, millal varustus õhku lastakse. Küllap nad soovivad hoopis võimalikult kiiresti koju minna ... loodavad, et kui varustus otsas, kutsutakse nad tagasi ...

Ukraina relvajõudude peastaabi info kohaselt on tänahommikuse seisuga hukkunud juba 14 200 Vene sissetungijat.

Ma nii tahan, et see sõda saaks juba läbi!
Eile meenus mulle korraks kuidas elatakse tavalist elu ... ma igatsen seda aega väga ...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
17.03.2022 kell 11:16

Täna, 17. märtsil eemaldasid Venemaa sõjaväelased Hersoni oblastivalitsuse hoonelt Ukraina riigilipu. Loodan, et mitte kauaks! Me paneme oma lipu varsti tagasi!

Aga nad sepitsevad midagi. Katsed Hersoni Rahvavabariigi loomiseks jätkuvad. Vene sissetungijad kõnnivad linnas ringi ja püüavad inimestele humanitaarabi jagada. Keegi ei võta! Meil pole neilt midagi vaja! Minge koju sissetungijad!!!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
16.03.2022 kell 14:12

Natuke meie kunstifestivalist, mida oleme kaks aastat korraldanud ning mille kaudu jagame laiali tartlaste ja kogu Eesti poolt kogutud annetusi Hersoni kunstnike heaks.

"МІЦЕЛІЙ" (tõlkes mütseel ehk seeneniidistik) on kaasaegse kunsti festival, mis sai käima lükatud noorte Hersoni kunstnike poolt. Lisaks mulle on meeskonnas Sergey Serko, Maria Zagurskaya, Daria Baranova ja Arseny Shandropol.

Esimene "МІЦЕЛІЙ" toimus oktoobris 2020 ja teine mais 2021. Sel kevadel plaanisime korraldada kolmanda festivali, kuid sõda katkestas meie tegevuse. Aga me teeme seda kindlasti! Kohe, kui sõda läbi saab, teeme tervele linnale suure peo!

"МІЦЕЛІЙ" on seeneniidistik, mis toetab kogu metsa elu. Kuna me Hersonis elame metsade lähedal, tahtsime seda analoogiat näidata, et meie olemegi pinnas, millel rajaneb meie linn ja ühine tulevik siin. "МІЦЕЛІЙ" on organiseeritud looduslik struktuur, mis kasvab ja paljuneb, luues viljaka pinnase kogukonnapõhiseks suhtlemiseks.

Esimesel aastal osales 50 ja teisel juba 100 kunstnikku. Erinevates linna paikades toimusid näitused, elava muusika esitlused, meistriklassid, loengud, filmiseansid, etendused ja kunstilaat.

Kui õnnestub, siis me heameelega hoiaksime osa kogutud rahast kolmanda festivali korraldamiseks, kuhu on oodatud kõik hersonlased ja külalised kaugemaltki ning loomulikult kõik eestimaalased ka!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
16.03.2022 kell 13:02

Tänane oli öö plahvatustest väga vali! Ei saanud kaua aega uinuda! Samas oli hea mõelda, et meie sõjavägi töötab ja hävitab vaenlasi.

Ukraina relvajõudude peastaap teatas, et Tšernobajevka lennuvälja lähedal tulistati öösel alla seitse Vene lahingukopterit. See on sama koht, kus 7. märtsil hävitasid Ukraina relvajõud 30 okupantide kopterit.

Vaenlase lahingukaotused kogu sõja vältel on olnud väga suured:
hukkunud sõdurid - umbes 13 800 (seda on rohkem kui Tšetšeenias 10-aastase sõja jooksul)
tankid - 430
APV - 1375
suurtükiväesüsteemid - 190
MLRS - 70
õhutõrjesüsteemid - 43
lennukid - 84
helikopterid - 108
sõidukid - 819
veesõidukid - 3
kütusetankid - 60
UAV - 11
erivarustus - 10

Kurb on neid numbreid lugeda, aga veelgi kurvem on see, mis meie maal praegu toimub.


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
15.03.2022 kell 13:33

Täna on sõja 20. päev, aga mul on tunne, nagu oleks sellest möödas juba pool aastat. Aeg kulgeb sõjaga hoopis teisiti.

Täna oli taas kuulda plahvatusi, nii päeval kui öösel. Meie kohal lendas rakett. Seda on üpris hirmutav näha. Lahingud käivad Nikolajevis ja Zelenovkas, mis on kohe Hersoni külje all, vaid mõne kilomeetri kaugusel.
Selle 20 päevaga on Hersoni oblasti territooriumil pommitamise tagajärjel hävitatud 21 õppeasutust, teatas Hersoni piirkonnaprokuratuur.

Samas linn alustab vaikselt toimimist. Tänavatel sõidavad juba bussid ja trollid. Mu ema läheb taas haiglasse tööle. Kaks päeva magab seal ja kaks päeva kodus, et võimalikult vähe tänavatel käia. Linnas on tegelikult liikumiskeeld. Kella 20.00-6.00 ei ole soovitav välja minna.

Toit on kallinenud 30-50%, aga toitu vähemalt on. Väga pikad järjekorrad on igal pool. Inimesed püüavad toitu varuda, sest keegi ei tea, mis homme võib juhtuda.

13. märtsil astus palju rahvast rahvahääletuse ja nn Hersoni rahvavabariigi loomise vastu. Ma olen tõesti väga uhke meie inimeste üle! Et meil on veel võimalust vastu hakata! Ja et oleme kartmatud! Aga samas väga väsinud, et okupandid on ikka veel linnas!!! Soovin väga, et nad oleks juba läinud!

Arvasin, et märtsi lõpuks on kõik läbi, aga praegu räägitakse, et sõda kestab ilmselt aprillini. Valmistume vaimselt selleks, et see kõik ei lõpe veel niipea. Peame olema valmis kõigeks.

Kirja kirjutamise ajal on olnud palju plahvatusi ... väga palju ... ja väga lähedal ...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
14.03.2022 kell 12:03

Eile tuli tänavatele rohkem kui 7 tuhat linlast. Näitasime taaskord, et Herson on Ukraina ja et me ei taha mingit muud vabariiki. Meie inimesed on karda vaenlast! Me ei anna alla! Isegi siis, kui nad tulistavad.

Tänane öö oli plahvatusterohke. Ilmselt ei saanud keegi Hersonis magada. Lahingud linnast väljas jätkusid varahommikuni.


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
13.03.2022 kell 23:26

Tahan jagada häid uudiseid ka. Anastasia sünnitas täna õhtul. Neile sündis kaunis tüdruk. Kõik on hästi. Meil on Anastasia ja Konstantini üle väga hea meel.


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
13.03.2022 kell 12:31

Rahvas koguneb taas Vabaduse väljakule, et näidata, et Herson on Ukraina. Oleme referendumi vastu. Loodan, et miitingul ei toimu okupantide provokatsioone.


Viktoria SMS
Herson, Ukraina
12.03.2022 kell 20:36

Vahepeal levis info, et Hersoni "rahvavabariigi" väljakuulutamine on valeuudis. Tõesti väga raske on aru saada, mis on tõsi ja mis vale. Nüüd saime ametliku teate Ukraina välisministrilt Dmytro Kulebalt, kes kinnitas, et Venemaa valmistab ette "rahvavabariigi" võltshääletust Hersonis.

! Seda tehakse 2014. aasta metoodika järgi.
! Kohalike elanike toetus on nullilähedame, seega see on täielik väljamõeldis.
! Nende plaanide elluviimisel tuleks Venemaa vastu kehtestada ranged sanktsioonid.

Herson on ja jääb alati Ukrainaks.


Viktoria SMS
Herson, Ukraina
12.03.2022 kell 16:34

!!! VÄGA TÄHTIS !!!

13. märtsil 2022 - see on aastapäev, mil Hersoni linn vabastati 78. aastat tagasi natsidest - plaanivad Vene okupandid välja kuulutada Hersoni Rahvavabariigi. Soovitud pildi jaoks on kohalesõidutatud bussid inimestega, kes hakkavad hoolikalt ette valmistatud etendust andma. Venemaa sõjavägi otsib aktiivselt Hersoni saadikuid ja aktiviste, et sundida neid kättemaksu ähvardusel osalema “lavastatud kogunemisel”.

Sama stsenaariumit rakendati 2014. aastal Krimmi, Donetski ja Luganski oblastis.

Palun ärge laske end ära petta! Herson on Ukraina!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
12.03.2022 kell 15:23

Linnas liiguvad ringi valged bussid. Ametlik versioon on, et nad viivad Vietnami elanikke Krimmi. See on kuidagi kahtlane... arvame, et tegelikult on tegu provokatsiooniga...

!!! Vene sissetungijad valmistavad ette "referendumit" "Hersoni rahvavabariigi" loomiseks.

Sellest teatas ka Hersoni piirkonnanõukogu asetäitja Sergei Khlan. Tema sõnul helistavad okupandid juba saadikutele, kallutades neid enda poolele et kiirendada "referendumi" läbiviimist.

Linnas toimub midagi kummalist... õudne on...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
11.03.2022 kell 12:39

Mul on väga hea meel, et Eesti on vastu võtnud juba nii palju ukrainlasi. Aitäh Eestile toetuse eest!!!

Eile käisid jutud, et 400 tsiviilelanikku on Hersonis kinni peetud, aga me arvame, et see oli siiski valeuudis... tõendeid selle kohta pole.

Öö oli vaikne. Alles hommikul 5.30 paiku oli kuulda tugevaid plahvatusi.Väljas sajab lund.
Talv jätkub. On väga ilus ja külm. Ilm on meie poolel. Vaenlased külmuvad. Häid uudiseid ka.
Hersoni eeslinnades Inženernõis, Kindeykis, Stepanovkas ja Antonovkas taastati elektrivarustus, teatas täna Hersoni linnavalitsus. Hersoni äärelinnas Antonovtsys on taastatud gaasiga varustamine. Praegu remonditakse gaasijaotuspunkte Zelenovka, Vostochny ja Berislavskoje maanteedel.

Jagan ühte fotot, mida oled ilmselt sotsiaalmeedias juba näinud. Meie sõber Maxim Kilderov värvis üle Vene tanki. Make art, not war!

Aitäh, et olete meiega. Me võidame koos kurjuse!
Ukraina õitseb kord taas, ma olen selles kindel!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
10.03.2022 kell 12:07

Eile olin taas väga šokeeritud. Nutsin palju... pärast seda, kui nägin, mida sissetungijad Mariupoli linnaga on teinud. Linn on juba päevi igast küljest ümber piiratud, inimesed on olnud kõik need päevad ilma elektri, vee, gaasi, toidu ja veeta. Ning nad pommitavad lasteaeda ja sünnitusmaja... Peale seda, mida ma nägin, ei ole minu maailm enam endine. Ma ei saa Venemaale seda andestada... Nad vastutavad iga tapetud lapse, naise ja meie sõduri eest.

Meie olukord pole samuti rahulik. Igal õhtul kuuleme, kuidas linnalähedal asuvaid külasid pommitatakse...

Mu aknad värisevad, põrand väriseb..., isegi süda....

Öösel lennutati rahulikku Stepanovkasse vaenlase mürsk. Kõik on elus, aga küla jäi ilma elektrita. Mürsk tabas Stepanovskaja haiglat, läbistas köögikilbi ja kukkus plahvatamata alla.

Meie linnapea ütles eile, et inimesed peavad tööle minema. Aga kuidas? See ei ole ohutu. Olen nõus, et sellised ametid nagu meditsiinitöötajad, müüjad, sotsiaalhoolekanne on elutähtsad ... aga miks peaksid kõik välja minema ... see on väga kummaline ...

Räägitakse, et alates 14. märtsist saavad õpilased jätkata kaugõppes... Praegu on koolid suletud.

Minu perel ja sõpradel on süüa ... abikaasa sõidab rattaga mööda linna ja otsib, kust mida saab ... Süüa on linnas veel, loodan, et jätkub kõigile. Meil õnnestus esimestel päevadel sularaha välja võtta ... nüüd kasutame seda ...

Analüütikud ütlevad, et võib-olla 7-10 päeva pärast sõda lõpeb. Ma tõesti usun sellesse. Ma tõesti tahan, et me elaksime rahus .... ei peaks kartma .... vaid saaksime elada ... nagu enne...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
09.03.2022 kell 11:56

Täna oli taas kuulda plahvatusi. Lahingud Nikolajevi lähedal jätkuvad.
Sissetungijad lõikasid raudteerööpad läbi, rongiliiklus on maas. Miks küll?

Poodides on väga pikad järjekorrad. Täna toodi kartuleid, seisime järjekorras tundide kaupa.

Vabatahtlikud töötavad selle nimel, et aidata inimesi toiduga. Hea, et selliseid inimesi on.

Suured tänud, et kogute meie kunstnike toetuseks raha.
Mõtleme juba meeskonnaga, kuidas abi kõige paremini kunstnikeni jõuaks.

Kallistused kõigile!
Aitäh, et olete meiega!Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
08.03.2022 kell 13:18

Meiega on kõik hästi! Öösel pommid küll langesid linna lähedal ja uni oli häiritud, aga kõik on korras!!!!

Ema tuli täna koju. Ta on töötanud haiglas kaheksa päeva järjest. Mul on väga hea meel teda näha. Täna valmistan piduliku õhtusöögi kogu perele.

Hindame väga, mida eestlased ja muu maailm Ukraina heaks teinud on. Suur tänu toetuse eest!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
07.03.2022 kell 11:00

Herson sai Ukrainas „Hero City“ tiitli. Siit alguse saanud rahumarss on teisigi innustanud. Oleme väga uhked oma linna üle!

Eile toimusid lahingud Nikolajevi ja Tšornobajevka lähedal. Väga ägedad võitlused olid. Meie sõjaväelased pommitasid vaenlase vägesid. Kuid hommikul kell 5:15 hakkas vaenlane pommitama elumaju. Ka Tšornobajevski lennuväli sai kannatada.
Vene rakett "Smerch" tabas täna Nikolajevi loomaaeda, kohe tiigrite ja jääkarudega aedikute lähedal. Loomad viga ei saanud.

Hersonis hakkab toit otsa saama. Me ei tea, mitu päeva linn suudab vastu pidada. Inimesed vajavad rohelist koridori. Ootame autosid toidu ja ravimitega, aga okupandid ei lase kedagi linna. Loodetavasti laheneb see probleem peagi. Meie perel ja sõpradel on hetkel kõik eluks vajalik olemas. Pagaritöökojad jätkavad värske leiva küpsetamist.

Anastasia pole veel sünnitanud ... võib-olla 8. märtsil ...

Aitäh, et olete meiega! Oleme ühtsed nagu ei kunagi varem!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
06.03.2022 kell 12:00

Hersonis on olnud vaikne. Kuid Hersoni piirkonnas toimuvad lahingud ning kaugemalt on kuulda plahvatusi.

Mobiilside ja internet on kohati maas. Mu vennal on teine mobiilioperaator, selle kaudu saan natuke internetti...

Täna on Novaja Kahovkas miiting. Täpselt nagu eile Hersonis. Tunnen uhkust oma inimeste üle!

Ma olen kindel, et võidame kurjuse!!!

Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
05.03.2022 kell 16:46

Tänavatele tuli rohkem kui 5000 linlast!
Me võtame oma linna tagasi!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
05.03.2022 kell 11:02

Täna kell 10:00 alustasime Hersoni Vabaduse väljakul rahumeelse miitinguga. Kohal on umbes kaks tuhat inimest, kes kannavad Ukraina lippe ja sümboolikat. Rahvas laulab Ukraina hümni. Herson on Ukraina. Tulistamine ei peata meid! Sissetungijad peavad meie maalt lahkuma!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
04.03.2022 kell 17:13

Umbes kell 12.30 läks internet maha. Mobiilside oli samuti maas. Vahepeal ei saanud kellegagi ühendust võtta ega kirjutada. Internet taastus kell 16:50... aga me ei tea, kui kauaks...

Hersoni telemast on okupantide käes Telekas näidatakse vene kanaleid. Üks kanal muudeti ukrainakeelseks, kuid see pole päris. Seal räägitalse ukraina keelt, kuid saatejuhid ei ole need, kes meie kanalites olid.

Kesklinnas filmivad nad oma filmi... kuidas vene okupandid toitu jagavad... me ei usu neid... ja me ei lase end provotseerida ....

Hetkel on linnast lahkumine võimatu... rohelist koridori loodud pole.


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
04.03.2022 kell 10:05

Hersoni elanikud on märganud busse inimestega, keda tuuakse kohale okupeeritud Krimmist. Teadaolevalt kavandatakse linnas Vene okupantide imporditud toetajate võltsmiitingut, kes hakkavad taotlema piirkonna "liitmist" okupeeritud Krimmiga. Seda filmivad Ross TV telekaamerad.

Kui sellised lood mõne päeva pärast propagandakanalitesse ilmuvad, teadke, et see on provokatsioon ja vale!

Olukord Hersonis on väga raske. Ravimid hakkavad otsa saama, vaja on insuliini ja beebitoitu. Loodetavasti avatakse peagi roheline koridor!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
03.03.2022 kell 11:01

Terve öö Hersoni eeslinnas, Tšernobajevkas käinud lahingud. Inimesed peidavad end punkrites.

Eile valitses linnas anarhia. Inimesed rüüstasid poode. Kuid marodöörid said kohe karistuse. Paljud on sattunud paanikasse ja kardavad toiduta jääda. Me ei allu provokatsioonidele ja me pole läinud tänavatale.

Täna läheb mu mees meie maja lähedal asuvasse poodi. Kuuldavasti tuuakse sinna täna värsket leiba. Mu ema on kolmandat päeva haiglas inimesi abistamas. Hoiab korda, et kõigil oleks süüa ja vajalikke asju.

Kõik on väga kummaline. Miks meie kohalikud võimud lubavad sel kõigel juhtuda ... et vene tankid sõidavad mööda linna ringi ja dikteerivad oma reegleid ... tulistavad tsiviilelanike pihta ...? Teedel on surnukehad tsiviilisikutega, kes üritasid Antonovkast lahkuda.

Üks meie tuttav lahkus punkrist 1. märtsil, et oma naisele ja 4-aastasele lapsele süüa tuua. Sissetungijad tapsid ta ning tema surnukeha lebas tee peal, kuniks tema ema ja sugulased selle ära viisid.

Me ei saa aru ... linnas pole politseid, meie sõjavägi pole kohal, territoriaalne kaitse on tühistatud...
Me ei tea, kuidas me hakkama saame ... aga ma loodan, et õudused lõppevad varsti.

Meie kaubanduskeskus "Fabrika" põles maha. Seal oli ka väike loomaaed. Need loomad, kes ellu jäid, lasti loodusesse ... nad jooksid mööda linna ... aga lahked inimesed andsid neile varju. (Laama, pesukaru, sead, elavad ajutiselt inimestega). Kuid mõned lemmikloomapoodides olevad loomad jäeti järelevalveta.

Hersoni lähedal Chobnobaevkas asuv farm on jäänud ilma võimalusest toita loomi. Farmis elab umbes 3 miljonit kana. Mõne päeva pärast hakkavad nad surema. See toob kaasa kohutavad tagajärjed.

Veel peame vastu. Ärgem kaotagem südant!
Kõik saab korda!!!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
02.03.2022 kell 00:13

Majad põlevad, kaubanduskeskus põleb ... okupandid on üle linna ...

Meie linnavõimud ei tee midagi ... samas on palju valeinfot ... inimesed on segaduses ...

Veebisaidid on häkitud, telegrammi kanalid häkitud ... infosõda...

Loodan sisimas, et meie linn pole loovutatud vaenlasele, aga ma pole selles enam kindel.

Istume kõik kodudes ja punkrites, väljas ei käi. Tänavatel võetakse pantvange. Ohvreid on palju.

Me ei saa millestki enam aru ...
Loodan, et kõik läheb hästi ...


Viktoria e-kiri

Herson, Ukraina
01.03.2022 kell 14:17

Praegu on meil eluks vajalik vesi ja toit olemas.

Eks vaatame edasi, mis saab. Võimalik, et avatakse roheline koridor, midamööda tuuakse linna toitu, vett ja ravimeid.

Anastassia valmistub sünnituseks. Ilmselt nad sünnitavad kodus. Peaasi, et läheduses ei toimuks samal ajal plahvatusi.

Me peame vastu!
Me ei anna alla!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
01.03.2022 kell 13:50

Teade Hersoni piirkonnavalitsuselt:
10:53 tabas mürsk kortermaju. Majad põlevad aadressidel Tarle 2, Tarle 4, Tarle 4-1
10:50 aadressil Admiral Makarovi 201 põleb linna veevärgi auto
11:03 Telmani ja 5-lääne tänava ristmikul põlevad majad
11:09 põleb korter kahekorruselises majas, Naftovykivi 61
11:15 Telmani ja 4-lääne tänava ristmikul põlevad majad


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
01.03.2022 kell 11:31

Just pommitati Hersoni valitsushoonet ja nüüd ka elumaju.


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
01.03.2022 kell 10:54

Läbi öö toimusid meie läheduses mitmed plahvatused... Tšernojajevkas on paljud majad purustatud...

Hommikul nähti vaenlasi taas Hersonis... neid on nähtud üle linna... öeldakse, et püsige kodudes ja ärge kuhugi minge.

Me ei tea, mis edasi saab...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
28.02.2022 kell 20:40

Tänane vaikus oli petlik ... nad piirasid Hersoni ümber ... nad sõidavad mööda tänavaid ... nad rüüstavad toidupoode ... tänavatel on ohtlik ... kõik istuvad kodus ...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
28.02.2022 kell 13:38

Rahulikke uudiseid ka. Meie kunstnikust sõber Anastasia ootab viimaseid päevi last ja peaks neil päevil sünnitama. Konstantin, tema abikaasa valvab nende rahu. Neil on olemas kõik vajalik. Me asume samuti lähedal ja saame aidata, kui abi on vaja. Usun, et kõik läheb hästi.


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
28.02.2022 kell 9:52


Öösel oli vaikne. Oleme kaitstud. Hersonis on vesi, elekter ja gaas kõik olemas. Kuid lähedal väikestes külades on inimesi, kellel pole elektrit ega vett.

Poed on avatud, aga sealt saab osta ainult värsket leiba. Mõned apteegid on samuti avatud, meie vabatahtlikud aitavad haiglaid ja Antonovkast evakueerituid. Bensiiniga on raskusi, püüame mitte palju sõita.

Ootame läbirääkimiste tulemusi. Loodame, et saabub rahu! Kogu maailm aitab ja toetab Ukrainat! See on praegu oluline. Aitäh igaühele eraldi, kes on Ukrainat aidanud!

Ma tunnen, et ukrainlased on tugevad. Oleme kõigeks valmis. Oleme kui üks suur pere!


Viktoria SMS
Herson, Ukraina
27.02.2022 kell 11:34

Oleme elus. Pere on koos.

Hersoni lähedal Novaja Kahhovkas, Zelenovkas ja Tšernobajevkas toimusid öösel kohutavad lahingud. Need on praegu tulipunktid.

Meie sõduritel on õnnestunud vastu pidada ja Herson on Ukrainlaste käes.

Täna ostsime süüa ja vett. Vabatahtlikud aitavad haiglaid. Me ei anna alla! Me ei hülga oma inimesi! Oleme tugevad!


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
26.02.2022 kell 16:47

Saime teate, et meid evakueeritakse ... kirjutan kohe, kui selleks tekib võimalus.


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
26.02.2022 kell 13:29

Lahingud kestsid terve öö ... vaenlased sisenesid Nikolajevisse (see on meie lähedal asuv linn), kuid meie sõdurid suutsid sissetungi peatada ... nüüd on Putini väed tagasi Antonovski sillal (Hersoni sissepääsu juures), see on kohe meie kõrval. Ootame, mis juhtub! Ilmselt tuleb veel üks rünnak, aga mul on tekkinud usk, et meie sõdurid suudavad taaskord Hersonit kaitsta!

Sõpradega suhtleme sõnumite (telegrammi) teel ja loome ühiseid infogruppe, et teada, kus ja mis toimub ... kust väed mööduvad ...

Linnast lahkumine on praegu väga ohtlik. Meie sõbrad lahkusid, aga väljaspool linna on palju ohtlikum. Teedel seisab palju inimesi. Need, kes tahavad tagasi tulla, seda teha ei saa, sissepääsud linna on blokeeritud ... kõikjal on sõjategevus. Ainuõige otsus on praegu istuda punkris või majade keldrites ... mida me ka teeme.

Mõned poed ja apteegid on avatud. Me ei tea, kaua nad töötavad, seepärast oleme varunud toiduaineid. Sularahaautomaatides ja pankades on pikad järjekorrad, aga raha saab välja võtta.

Me kõik aitame inimesi, toimetame haiglatesse toitu ja ravimeid. Me ei anna alla!!!! Ukraina on ühtne!Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
26.02.2022 kell 00:17

Olime täna punkris ... nagu ka eile, kuna pidevalt pommitatakse, aga Herson ei anna alla...
Me oleme juba kaks päeva vastu pidanud ning linn kuulub veel meile ... on küll väga raske, aga me ei anna alla, me ei ole veel kaotanud lootust.

Rünnakud toimuvad igalt poolt... kusagil pole ohutu, seepärast me ka ei tea, mida teha, kas jääda või põgeneda. Sõjatsoonis autoga sõita, kindlasti ohutu praegu pole. Aga aitäh, et olete meiega. Nüüd teame, et oleme Eestisse oodatud.

Iseenda hirmust olen vist üle saanud, nüüd on hirm Kiievi pärast. Loodame, et ka nemad peavad vastu ...


Viktoria e-kiri
Herson, Ukraina
25.02.2022 kell 01:07

Olukord on kohutav! Öö oli väga raske. Ma ei ole tegelikult maganud eile varahommikust alates.

Elan sõna otseses mõttes paari kilomeetri kaugusel käimasolevast sõjategevusest. Eilse päeva vältel oli korduvalt kuulda, kuidas raketid plahvatasid ja toimus tulistamine. Paljud on paanikas ja üritavad lahkuda. Meie jaoks on peamine, et paar päeva vastu peaksime.

Mu ema töötab haiglas. Täna saabusid esimesed haavatud. On hukkunuid. Uskumatu, et see toimub.

Aeg-ajalt lendavad hävitajad üle meie majade ja kuulda on, kuidas nad pommitavad. Surnukehad lebavad sillal, sõdurite varustus on õhku lastud.

Praegu on plahvatused kestnud üle poole tunni järjest ... ma kuulen kõike ... nad on lähedal ... närvid on üles öelnud ja ma värisen iga kord, kui toimub järjekordne plahvatus.

Ainuke mõte on, et ehk läheb hästi ja jääme ellu. Loodetavasti jääme ellu!