Ukraina kunstnike näitus: Päästik / Тригер / Trigger

Kaasaegse kunsti näitusel «Päästik» kohtuvad Ukraina ja Eesti kunstnikud, kes väljendavad oma ematsioone Venemaa-Ukraina sõja suhtes. Näitusel saab näha maale, graafikat, illustratsioone, kollaaži, tänavakunsti, kalligraafiat ja videokunsti. 

*
Ukraina ja Venemaa (varasemalt Moskva suurvürstiriik) vastasseis on kestnud mitu sajandit. Kõige olulisemaks päevaks sel teljel osutus aga 24. veebruar 2022, kui kõik ukrainlased kaasati relvastatud konflikti läbi praeguse sajandite suurimasse sõtta. Nüüdseks me mõistame, et see sõda mõjutab kõiki Euroopa elanikke ning varsti juba igat inimest maailmas. See on ümber kujundanud miljonite inimeste maailmavaate ohust, teades, et iga sekundiga võib keegi tunda kaotust oma elust, perekonnast või isegi tervest riigist.

«Päästik» räägib inimeste kogemuste läbi nende tahtest elada. See jutustab hetkedest, mida on võimatu unustada. See räägib rasketest ja rõõmsatest olukordadest, mis on sõja ajal sündinud. Need sündmused pole graveeritud ühe inimese saatusena, vaid need on määratud jätma inimkonnale igavesed armid. Kuigi esimene sõjapäev ühendas omavahel kõik ukrainlased, on nüüdseks meie teed naasnud tavapärasesse rütmi. Meil on sarnased mured, kuid igaüks meist peegeldab neid erinevalt. Iga järgmine päev, mil sõda jätkub, elame me edasi, tunneme rõõmu ja kaotust, armastust ja viha, lüüasaamist ja võitu. Me võitleme jätkuvalt, et siin maailmas elada.

Kõik näitusel esindatud kunstnikest on pealt näinud inimsusevastaseid kuritegusid. Nende teosed jagavad ajalugu oma isikliku maailmavaate prisma ja valitud kunstitehnika läbi. Iga teos on täis julgust. Need väljendavad resoluutselt kunstnike sisemisi tundeid isiklikust maailmast, mis tänu sõjale on pea peale pööratud. Need lood võivad pealtnäha olla vähe määravad, kuid globaalsel tasandil on need väga olulised. Mis veel tähtsam, need lood on elus.

Näitus avatud 24.05. - 02.06.2022

Kastani 42, Tartu
T-R 12-18
L 12-16